Газета по-надвірнянськи
 

Шануймо пам’ять заради майбутнього

18 жовтня 2013, 15:55 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 591 переглядів

Кожен рік віддаляє нас від періоду визвольної боротьби ОУН-УПА у 1940-1950 роках. Покоління 20-30-х років минулого століття, виховане на кращих традиціях українських громадських організацій «Просвіта», «Пласт», «Луг», «Сокіл», ставши у ряди ОУН-УПА, своєю боротьбою вписало свою сторінку в історію визвольної боротьби за відновлення української державності. На сьогодні залишились поодинокі учасники, свідки та очевидці боротьби ОУН-УПА проти гітлерівської Німеччини та сталінського злочинного комуністичного режиму. Саме ця обставина зобов’язує нас з особливою відповідальністю віднестись до цього, уже історичного, періоду нашої історії. Наш обов’язок не просто пам’ятати, не формально вшановувати черговим покладанням квітів та концертною програмою відзначення пам’ятних дат національної історії, а, у першу чергу, зробити все від нас залежне на своєму рівні у селі, селищі та місті, щоб ровесники української незалежності, шкільна молодь усвідомили, що ця історія є частиною історії їхніх родин, історією їхнього роду, а вони є нащадками та спадкоємцями гідного покоління, яке ціною свого життя заявило перед цілим світом – українська нація прагне та достойна мати свою українську державу.

Чи може бути не байдужою наша шкільна молодь сьогодні, яка бачить занедбані висипані могили у честь Борців за волю України, недоглянуті могили полеглих у роки Другої світової війни своїх односельчан, використання героїчної історії ОУН-УПА у партійних інтересах, а в інформаційному просторі домінування матеріального культу та нівелювання національних та морально-культурних цінностей. Чи за таких умов та прикладу можна очікувати іншого результату? Відповідь очевидна. Тому не робім це нещиро, не по-справжньому, не декларуймо свою любов до України та пам’ять про борців за волю України гаслами та палкими промовами на мітингах, а організуймо та своєю участю долучімся, подаймо приклад у впорядкуванні й утриманні в належному стані місць перепоховань, символічних могил, висипаних та відновлених після проголошення Незалежності України у честь вшанування національно-визвольної боротьби на Надвірнянщині, пам’ятних хрестів на місці загибелі січових стрільців, членів ОУН-УПА, могил Другої світової війни та жертв політичних репресій. Напевно не по-християнськи відправляти панахиди на недоглянутих могилах, які освячені на вшанування світлої пам’яті наших дідів та прадідів, котрі віддали своє життя, щоб жили ми. Багато зроблено протягом двадцяти років Незалежності, а що робимо зараз, що можемо зробити задля збереження історичної пам’яті про національно-визвольну боротьбу на Надвірнянщині.

15 листопада 2012 р. на ХVІ сесії районної ради затверджено Програму заходів з відзначення та вшанування боротьби ОУН-УПА на Надвірнянщині з нагоди 70-ї річниці Української Повстанської Армії на 2012-2015 рр. На виконання затвердженої програми протягом цього року: впорядковано символічну могилу на місці бою сотні «Чайки» з військами НКВД, що відбувся 7 січня 1945 р. у с. Верхній Майдан; капітально відремонтовано бункер полковника «Грома» Миколи Твердохліба, командира четвертої військової округи УПА-Захід «Говерля» на горі Березовачка у с. Зелена; створено документальний фільм про боротьбу ОУН-УПА на території Надвірнянщини «Приховане в карпатському листі»; за пропозицією консультативної ради голів районних рад області прийнято рішення Івано-Франківської обласної ради про доплату до пенсії ветеранам ОУН-УПА в сумі 500 грн. (250 грн. з обласного та 250 грн. з районного бюджетів).

У 2014 р. продовжимо реалізацію районної Програми заходів з відзначення та вшанування боротьби ОУН-УПА на Надвірнянщині з нагоди 70-ї річниці Української Повстанської Армії на 2012-2015 рр. Та, найголовніше, що ця робота стала добрим прикладом у вихованні нашої молоді. Об’єднаймо заради цього можливості влади, активну позицію громадських організацій, змагальність політичних партій, мудрість освітянської інтелігенції, талант творчих працівників культури, бажання та можливості всіх, кому небайдуже наше майбутнє. Адже без історичної пам’яті та вихованого почуття національної гідності не буде успішної української України. Та й чи «запануєм у своїй сторонці»? Варто пам’ятати слова генерала, президента США Ейзенхауера: «Народ, що ставить матеріальні вигоди вище моральних, дуже швидко втрачає одне і друге». Це розуміли наші попередники в боротьбі за Українську Самостійну Соборну Державу. Пам’ятаймо про це та діймо.

Василь АНДРЕЙЧУК,

радник голови районної ради.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!