Газета по-надвірнянськи
 

Держлікслужба України інформує споживачів лікарських засобів

29 листопада 2013, 14:49 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,152 переглядів

В Україні державний контроль лікарських засобів здійснює Державна служба України з лікарських засобів. Регуляторний орган контролює якість ліків на всіх етапах: під час виробництва, ввезення в Україну та під час продажу в аптечних закладах. Всі аптечні заклади повинні мати ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, копія якої повинна знаходитись у кутку споживача у торгових залах цих закладів охорони здоров’я.

На території України ліки споживачам можна продавати тільки в аптеках та аптечних пунктах.  Купувати ліки в Інтернеті небезпечно для здоров’я та життя! За даними наших європейських колег, 50% усіх ліків, що продають через мережу Інтернет, є фальсифікованими!

Сьогодні рекламують велику кількість біологічно активних добавок (БАД) та медичних виробів, які, нібито, є панацеєю для лікування усіх захворювань, що реалізуються мережами сіткового маркетингу. Треба бути дуже уважним при придбанні таких товарів, тому що, крім видурювання значних коштів, можливе нанесення значної шкоди здоров’ю та втрата дорогоцінного часу, так потрібного для лікування тяжкої недуги.

Будьте пильними! Пам’я­тайте, що БАДи не лікують!

Законодавство більшості країн відносить біологічно активні добавки до продуктів харчування. На відміну від лікарських засобів, добавки не використовують для діагностики та лікування хвороб, а для профілактики та допоміжної терапії при лікуванні захворювань, також нормалізації функцій організму. Вони можуть справляти профілактичну дію, отже, БАДи може приймати виключно здорова людина. Лікарські засоби та БАДи не є взаємозамінними!

Перевірити, чи є придбаний засіб ліками або БАДом можна, уважно ознайомившись із листком-вкладишем, який додається до упаковки. На ньому має бути вказано, чи є даний продукт лікарським засобом чи БАДом. Врешті-решт, запитати про це можна у провізора аптеки, який зобов’язаний надати вам точну інформацію.

Щодо медичних виробів (це бинти, вата, шприци, діагностична апаратура чи медичне обладнання), то трапляються випадки, коли продають звичайні побутові електричні прилади під виглядом медичних, які, начебто, мають лікувальні властивості. Люди витрачають тисячі гривень на придбання таких «лікувальних приладів», які виявляються звичайними масажерами чи обігрівачами. Звертаємо увагу споживачів: справжні серйозні медичні прилади продають не для власного вжитку, а для використання у медичних установах. Перед купівлею будь-якого медичного приладу проконсультуйтесь із своїм лікарем, оскільки, дуже часто медичні «диво-прилади» можуть продавати люди, котрі лише видають себе за медичних працівників, аби нажитися на хворобі та стражданні людей.

Якою б привабливою не здавалася реклама ліків, необхідно пам’ятати, що самолікування може нанести шкоду здоров’ю. Часто рекламують лікарські засоби для покращення травлення. Потрібно пам’ятати – якщо в людини проблеми із травленням, ферментні препарати принесуть лише тимчасове полегшення, а не лікуватимуть підшлункову залозу чи інший проблемний орган системи травлення. Самолікування ферментними препаратами може призвести до того, що підшлункова залоза взагалі припинить виробляти власні ферменти.

Якщо Вам здалося, що ліки не подіяли – це не означає, що лікарський засіб є неякісним або тим більше фальсифікованим. Ліки можуть не діяти з багатьох причин, у першу чергу  пов’язаних з індивідуальною реакцією на даний препарат. Отже, якщо ліки не подіяли, це, в першу чергу – привід звернутися до лікаря або фармацевта. Також, якщо при прийомі ліків виникла побічна дія, описана в інструкції, або непередбачувана побічна реакція – слід негайно припинити його прийом та звернутися до лікаря.

Під час придбання ліків в аптечному закладі обов’язково перевірте термін придатності лікарського засобу, зазначений на упаковці, наявність на упаковці нанесеної серії, назви виробника лікарського засобу, цілісність упаковки. При виникненні сумніву щодо якості лікарського засобу під час придбання в аптеці вимагайте пред’явити сертифікат якості.

Насамперед потрібно бути дуже уважним під час приймання ліків: дотримуватись правил прийому, визначених в інструкції для медичного застосування та обов’язково дотримуватись визначених виробником умов зберігання, які зазначені на упаковці лікарського засобу та в інструкції, що додається. Неякісні або підроблені ліки — ліки, що втратили якість через порушення умов їх виробництва, транспортування або зберігання часто  можна відрізнити від якісних: вони можуть змінювати щільність, колір, вкриватися плямами, містити сторонні елементи, які неможливо не помітити. Вживати такі ліки категорично заборонено.

Але не завжди навіть досвідчений спеціаліст може відрізнити неякісні чи фальсифіковані ліки за зовнішнім виглядом від якісних та справжніх ліків. Тому, дбаючи про своє здоров’я, громадянам потрібно пам’ятати: не купувати ліки в Інтернеті; не купувати ліки «з рук», у т. ч. у людей, які можуть видавати себе за медичних працівників; не займатися самолікуванням; не купувати БАДи замість ліків.

Часто споживачі, відвідуючи аптечні заклади, просять «відрізати» або «відсипати» декілька таблеток, а це вже є порушенням діючого законодавства щодо відпуску лікарських засобів. Крім того, потрібно зауважити, що «одноразове», по 1-2 таблетки приймання ліків, не усуне причину захворювання. Про це повинен пам’ятати як лікар, так і пацієнт.

Лікарські засоби та медичні вироби належної якості, відпущені з аптек та їх структурних підрозділів, належать до товарів, які не підлягають поверненню.

Більша частина ліків, які реалізують в аптеках та аптечних пунктах, відпускають тільки за рецептом лікаря. Під час реалізації до кожного лікарського засобу додають інструкцію для медичного застосування, в якій зазначено умови відпуску: за рецептом чи без рецепта відпускають даний лікарський засіб. Також можна запитати про це в аптеці, у фармацевта. Для придбання рецептурного лікарського засобу пацієнт зобов’язаний надати виписаний лікарем рецепт, який при відпуску погашають штампом «Відпущено» і віддають хворому. В аптечному закладі залишають рецепти на лікарські засоби, які знаходяться на предметно-кількісному обліку в закладах охорони здоров’я: виписані на рецептурному бланку форми Ф-3 та на рецептурному бланку Ф-1 у випадках, коли призначено лікарський засіб для лікування пільгових категорій хворих та для лікування хворих на гіпертонію (при наявності печатки «Вартість підлягає відшкодуванню»).

Хочемо ще раз звернути увагу і наголосити, що в Україні діє державна програма із забезпечення ліками хворих на гіпертонію. Головна мета програми – забезпечити повноцінне лікування хворих на гіпертонічну хворобу, особливо соціально незахищених категорій населення України. Тільки при наявності рецепта, виписаного лікарем, пацієнт може прийти до будь-якої аптеки й отримати медикаменти за значно меншою вартістю. Для продовження лікування, призначеного лікарем, такий рецепт може виписати фельдшер. Крім того, за таким рецептом, де зазначена міжнародна непатентована назва лікарського засобу, пацієнт може вибрати потрібні саме йому ліки як вітчизняного, так й імпортного виробництва в різному ціновому діапазоні.

 

Світлана  ПОДОРОЖНА,

заступник

начальника Державної служби з лікарських засобів в Івано-Франківській області.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!