Газета по-надвірнянськи
 

Майбутнє України – в Європі

22 листопада 2013, 12:23 | Рубрика: Україна Версія для друку Версія для друку 620 переглядів

До Саміту Східного партнерства залишилося 7 днів.

На Вільнюському саміті цього місяця Україна прагне підписати Угоду про Асоціацію з ЄС та поглиблену зону вільної торгівлі. У Законі «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики України» відзначено, що євроінтеграція – це наш пріоритет. Сьогодні 90% народних депутатів України підтримують наш євроінтеграційний вектор. Зрозуміло, що в економічному плані у найближчі роки від підписання Угоди про Асоціацію вигоди громадяни не відчують. Економічні втрати від запровадження зони вільної торгівлі прогнозують до 6 млрд. доларів. Але ми повинні дивитись у перспективу.

Прихильники вступу до Митного союзу, а згодом – Євразійського співтовариства, стверджують, що Митний союз (Росія, Білорусь, Казахстан) – це повний світовий центр економічного впливу, поєднання націй і народів, які мають спільну історію. Російський президент В. Путін, рекламуючи це об`єднання в Україні, підкреслював, що український ВВП отримає щорічні стимули для зростання на 1,5%. Але як пояснити факт, що товарооборот між його членами скоротився на 10%. Якщо говорити окремо, то експорт Білорусі скоротився на 33%, а імпорт зріс на 22%. Експорт Казахстану скоротився на 14%, імпорт зріс на 7%. Водночас товарообіг Російської Федерації, яка є ініціатором утворення, зростає, а 88% усіх митних зборів, які збирають на території Митного союзу, лягають у бюджет Росії. Головний козир російського керманича – «хочете дешевого газу та нафти – вступайте у Митний союз». Але, звісно, «Газпром» не працюватиме собі у збиток.

Прихильники підписання Угоди про Асоціацію з ЄС наводять контраргументи. Ринок 28 європейських держав, які входять в ЄС, у декілька разів більший, ніж у Митного союзу. Представник ЄС в Україні Ян Томбінський справедливо відзначає: «Ключ до успіху в економіці – модернізація і конкурентноспроможність».

Незважаючи на світову економічну кризу, держави ЄС мають потужний економічний потенціал. Для підтримки економік Греції, Угорщини, Португалії зі спільного бюджету виділено 750 млрд. доларів.

Угода про Асоціацію – це не просто документ, а цивілізаційний вибір країни. Європейські стандарти, норми, сертифікати примусять наших можновладців підвищити якість продукції, модернізувати обладнання підприємств. У частині Угоди щодо зони вільної торгівлі це означає зняття митних зборів. Для нашого експорту вони становлять у середньому 7,4%.

У травні 2014 р. пострадянська Литва відзначатиме своє перше 10-ліття в ЄС. За 2007-2013 рр. з європейських структурних фондів невелика держава отримала понад 6 млрд. євро. Громадянами не лише Литви, а Євросоюзу вважають  себе 64% литовців. Лише 5% опитаних дотримувалися думки, що членство Литви в ЄС не принесло країні жодних позитивних результатів. – Ці факти яскраво свідчать – майбутнє України в Європі.

Михайло СЕМКІЯШ,

викладач Надвірнянського коледжу НТУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!