Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянщина розвиває партнерські відносини

8 листопада 2013, 15:09 | Рубрика: Освіта Версія для друку Версія для друку 587 переглядів

На виконання завдань Президента України щодо зміцнення міжнаціональної злагоди і порозуміння район продовжує тісну співпрацю із сусідами за кордоном та підтримує тісні зв’язки з вихідцями із наших теренів, котрі зараз проживають за кордоном.

 На території Опольського воєводства у містах Ополє та Пруднік після II світової війни проживають, вислані радянською владою, багато корінних надвірнянців. Після проголошення незалежності України жителі м. Надвірна Л. Коритан, Вікторія Антонович, Петро Левицький поновили знайомства зі своїми родичами у Польщі та запросили їх відвідати наше місто. У 1991р. до Надвірної приїхала перша група відві­дувачів із Ополя та Прудніка, коріння яких походить із Надвірної та околиць. За сприяння Адама Кархера, голови відділу Надвірна Товариства Польща-Україна в Ополю, такі візити продовжувались і відбуваються упродовж багатьох років.

У 1994 р. А. Кархер привіз до надвірнянського костелу копію образу Богородиці, яку, рятуючи від знищення, у 1945-му до Лєгніци вивіз ксьондз Лончинський. Під час чергової поїздки до Надвірної у 1997 р. домовились про візит українських дітей до Польщі. У серпні 1998-го перша група (12) дітей із Надвірної перебувала у м. Ополє та Мощанці. Такий візит став можливим завдяки діяльності Товариства прихильників Львова і південно-східних земель, відділ Надвірна, А. Кархеру, Ванди Якимко з польської сторони та Вікторії Антонович, Романа Садрука із Надвірнянщини.

Тісна співпраця між громадами послужила налагодженню контактів між містами Пруднік-Надвірна. У 2000 р. Надвірнянський міський голова Михайло Капак і бургомістр м. Пруднік Зенон Ковальчик підписали Договір про співпрацю. Завдяки договору уже впродовж багатьох років відбувається обмін делегаціями депутатів, підприємців, митців і народних майстрів під час виставки народної творчості та ремесел (червень) і торгово-промислової виставки «Інтеррегіон» (вересень) у Прудніку і святкування Дня м. Надвірна.

Зараз міжнародні зв’язки між Надвірнянським районом та адміністративними одиницями країн Європи значно розширилися. У березні 2002 р. підписали договір про співпрацю між Надвірнянською ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 та гімназією № 1 ім. Ст. Вишинського м. Пруднік. У квітні 2003 р. учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, учасники танцювального колективу «Горянка» виступали на фестивалі «Європа Культур» під час проведення Європейських днів у Прудніку. Українська делегація мала можливість спостерігати за процесом вступу Польщі до ЄЄ, бути свідком всенародного референдуму. Із 2006-го по 2008 р. за підтримки  Державного центру культури у Варшаві реалізували Програму Польсько-Українського обміну молоддю.

Протягом лютого-березня ц. р. ряд майстрів народної творчості району з Чорного Потоку, Делятина, Фитькова, Надвірної взяли участь у проекті «Мистецька палітра Прикарпаття» (за фінансової підтримки посольства Фінляндії в Україні), у результаті якого район включили до туристичного маршруту «Мистецьке коло Прикарпаття» і видали альбом-довідник із картою маршруту.

 

Інформаційно-аналітичний відділ РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!