Газета по-надвірнянськи
 

Що треба знати про псоріаз?

1 листопада 2013, 12:04 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 633 переглядів

Всесвітній день псоріазу у світі відзначають щорічно 29 жовтня під патронатом Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA). Національні дні псоріазу відзначають і в Україні.

Що ж це за захворювання? Чому така увага? Про псоріаз говорять, що це одне із проклять роду людського. Псоріаз – запальний процес шкіри, що самостійно підтримується і викликається підвищеною активністю імунних клітин, розташованих у ній. Надлишок місцевого імунітету викликає глибокі порушення у роботі нервової системи, що є головною причиною недуги. Будь-яка інфекція, побутові алергени, проблеми шлунково-кишкового тракту та зловживання алкоголем значно ускладнюють перебіг захворювання. На окремих ділянках шкіри її верхній шар відмирає набагато швидше, ніж у нормі. Якщо, зазвичай, цикл ділення та дозрівання клітин шкіри відбувається за 3-4 тижні, то при псоріазі це пришвидшується до 3-4 днів, що зумовлює специфіку перебігу хвороби. Псоріаз це не проблема шкіри, а проблема цілого організму.

Щоденно псоріаз зустрічається з тією ж частотою, як цукровий діабет, і складає 15% усіх захворювань шкіри. На нього хворіє 7% населення планети. В Європі – близько 5 млн. хворих. У дерматологічних клініках одночасно лікується до 8% хворих на псоріаз. Початок захворювання зафіксований при народженні та у віці 108 років. Тобто, вікових обмежень немає. Захворюваність чоловіків та жінок однакова. При хворобі одного з батьків ймовірність псоріазу у дитини – 8%, при захворюванні двох – 41%. У багатьох пацієнтів відсутній сімейний характер захворювання.

Відзначають два вікових піки захворювання: 16-25 років та 50-60 років. У залежності від віку початку псоріаз ділять на два типи. У молодих простежується переважно спадковий характер захворювання, висипання множинні та  носять поширений характер, уражаються суглоби. У другої групи – сприятливий перебіг захворювання.

Псоріаз – це заклик про допомогу вашого організму, прохання звернути на нього увагу.  Недуга проявляється висипанням на шкірі плоских запальних вузликів, розташованих у шкірі, рожевого чи насичено червоного кольору. Вузлики зливаються між собою, утворюючи бляшки, які покриваються сріблясто-білими лусочками. Улюблені місця уражень – лікті, коліна, волосиста частина голови, великі шкірні складки, ділянка куприку. Діагностика грунтується винятково на лікарському опитуванні та огляді шкіри хворого. Три основних ознаки псоріазу: посилення лущення при поскоблюванні бляшок; після видалення лусок залишається волога поверхня, що нагадує поліетиленову плівку; при подальшому поскоблюванні виникає краплинна кровотеча – кров’яна роса. Характерною є поява висипань на місцях травм і подряпин.

Легким перебігом захворювання вважають ураження менше 3% шкіри, від 3 до 10% –середня важкість, понад 10% – важкий перебіг. Ураження суглобів, нирок, серцево-судинної та ендокринної систем – важка форма.

При появі на шкірі висипань, схожих на псоріаз, необхідно терміново звернутися до дерматолога. Лікування проводять на основі вивчення фахівцем анамнезу захворювання та його перебігу в кожної людини, зокрема, і залежить від стадії процесу.

Жодний фахівець після лікування пацієнта не скаже, що настало повне одужання. Захворювання переходить у приховану форму. Навіть, при відсутності зовнішніх проявів на шкірі організм пам’ятає про захворювання у вигляді біохімічних, імунологічних та функціональних змін. Саме тому необхідним є постійне спостереження у дерматолога і систематичне лікування. При ранньому виявленні захворювання ймовірним є призначення лікування більше профілактичного, ніж лікувального. Для кожного пацієнта необхідний індивідуальний план лікувальних та профілактичних заходів, скерованих на зменшення частоти рецидивів, продовження ремісії, запобігання ускладнень, соціальну та професійну реабілітацію.

Самолікування призводить до витончення шкіри, появи ділянок атрофії та знебарвлення, викликає важкий, торпідний перебіг хвороби.

Щоб стримувати розвиток захворювання, потрібно: не розчухувати шкіру; утримуватися від алкоголю; прагнути різко не худнути і не поправлятися; при зверненні до лікарів з іншими захворюваннями завжди повідомляти про те, що ви хворі на псоріаз, оскільки медикаменти можуть негативно впливати на його перебіг; уникати травматизації шкіри та простудних захворювань; дружити із сонцем, пам’ятаючи, що мала доза ультрафіолету має лікувальний ефект, а велика – загострює перебіг захворювання.

Ольга ПОНАЙДА,

Сергій КРАВЧУК,

лікарі центральної районної лікарні.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!