Газета по-надвірнянськи
 

Вміли приготувати — та не вміли подати як слід.

8 листопада 2013, 14:21 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 596 переглядів

30 жовтня відбулося засідання “круглого” столу на тему «Створення сприятливих умов для діяльності інститутів громадянського суспільства в Івано-Франківській області». Ніде правди діти, на даний час, 23-и обласні та міські ради Києва й Севастополя прийняли Регіональні цільові програми розвитку громадянського суспільства. В Донецькій, Івано-Франківській, Тернопільській та Черкаській областях цей процес гальмують.

  Саме з метою зрушення справи з місця в Івано-Франківськ прибула група політологів від Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації та Українського незалежного центру політичних досліджень. За неповних дві години вони спробували розкласти все «по полицях»: від стану ухвалення та реалізації подібних цільових програм по Україні до перспектив затвердження проекту Івано-Франківською обласною радою.

 На превеликий жаль, мала місце критика роботи сайту обласної державної адміністрації. При його створені не врахували надання можливості консультування з громадськістю. Нині інтернет-ресурс виринає на чільне місце в діалозі між громадою та владою. Саме такий інформативний блок дасть змогу активніше розвивати співпрацю громад з владою, розвивати громадянську активність та місцеве самоврядування.

Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк зазначив, що на Прикарпатті в життя втілено дуже багато конкретних прикладів громадських ініціатив. Як це не парадоксально звучить, на ділі виходить, як у тій приказці: «Вміли приготувати — та не вміли подати як слід».

 При обласній адміністрації створена громадська рада, в яку увійшли представники 76 інституцій громадянського суспільства. Такі ж ради створені при департаментах та управліннях ОДА і при райдержадміністраціях.  Крім того, в більшості населених пунктів області створено ради старійшин при сільських радах. За 2006–2012 роки органи місцевого самоврядування реалізували майже дві сотні проектів на близько 70 мільйонів гривень.

 На превеликий жаль, голова обласної ради Василь Скрипничук не міг бути присутнім на обговоренні. Та слова губернатора сприйняли мало «не в штики» представники депутатських фракцій обласної ради. На думку Володимира Поповича (фракція ВО “Свобода”),  самоорганізація громадськості має відбуватися без матеріального стимулювання з боку влади. Не зрозумілим є до кінця, що саме він мав на увазі, оскільки наголос ставився на роботу в сільській місцевості та на «сильний» середній клас.

 Голова фракції БЮТ В. Романюк ніби й «ЗА» програму розвитку громадянського суспільства. Але камінь спотикання він бачить у «переліку заходів, обсягів та джерелах фінансування регіональної програми». Виступає за маштабні громадські слухання, як приклад, навів ситуацію з видобутком сланцевого газу. Там теж виникало багато питань, зрештою, рішення  прийняли з вигодою для області.

 Від фракції «Удар» Т. Парфан вказав на недостатній контроль влади над виконанням програми. На його думку, левова частка фінансування може перепасти маріонетковим громадським організаціям, лідери яких звикли у всьому підтакувати можновладцям.

 Зі слів  керівника фракції Народного руху України   Я. Єфімчука можна зрозуміти лише те, що людина досить слабо ознайомлена з сутністю питання. Зрештою, усвідомивши недоречність власне сказаного, він завершив лаконічною фразою на кшталт того, що «програма таки буде прийнята».

 Голова постійної комісії обласної ради з питань національного та духовного розвитку, культури, засобів масової інформації, книговидання і свободи слова О.Бабій акцентувала увагу, що проект програми  детально вивчала комісія, тричі виносила на розгляд депутатів. У процесі ознайомлення не виникало жодних непорозумінь,  а під час сесії голосів для прийняття не вистачило.

 У ході дискусії озвучили слова на предмет довіри як до ініціаторів, так і до розробників програми. Саме це може виступати блокувальним фактором на шляху прийняття та наступної реалізації. Як і те, що громадська рада при Івано-Франківській ОДА показала свою «маріонеткову залежність» від органу, при якому утворена. Саме на її діяльність має перепасти чимала частка з фінансування.

Доречно зауважити, що тут в обох іпостасях виступає департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА. На думку фахівців департаменту, виконання програми дасть змогу створити сприятливі умови для подальшого розвитку громадянського суспільства в регіоні, вдосконалення співпраці місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з громадськими організаціями для спільного вирішення завдань суспільного розвитку області та регіональної політики, підтримки суспільно-значущих громадських ініціатив, підвищення інституційної спроможності громадських рад. На ці потреби з обласного бюджету в 2014-2015 рр. має бути виділено 890 тисяч гривень. Обумовлюється питання щодо забезпечення оптимізації бюджетних витрат на суспільно-корисні послуги завдяки залученню додаткових коштів.

  У той же час, громадськість бачить мету програми дещо в іншому ракурсі. Перш за все, у сприянні для участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпеченні їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів як на місцевому, так у подальшому й на загальнодержавному рівнях.

 На думку опонентів, у проекті чітко не  обумовлено підтримку ініціатив, спрямованих на те, щоб зробити владу прозорішою та підзвітною, а її діяльність такою, що відповідає потребам суспільства. В іншому світлі проступає й самоорганізація членів територіальних громад (тих самих рад старійшин) для  запровадження практичних ініціатив у сфері демократизації на низовому рівні. В більшості випадків, такі ради не реєструють (легалізують) згідно з чинним законодавством,  тому їх діяльність несе ситуативний зміст. Були випадки, коли члени ради старійшин прагнули перебрати на себе функції  виконавчих комітетів. Інколи лобіюють питання  задоволення особистих матеріальних потреб, створюють проблеми у виконанні органами влади делегованих повноважень. Не завжди ради старійшин працюють в унісон із сільською владою, стається так, що має місце конфронтація.

  Висновок, винесений із засідання круглого столу, не є втішним. Зрозуміло, що політичним силам, які становлять більшість в обласній раді, не на руку прийняття програми розвитку громадянського суспільства. Справа не настільки в грошах. Нині розрізнені громадські організації, які діють на теренах області, отримують додатковий стимул для самоорганізації та активізації власної діяльності у суспільно-значущій роботі. Проведення масових комунікаційних заходів, семінарів та навчань сприятиме посиленню участі населення області в напрямку контролю влади. Слід очікувати, що в ході підготовчих процесів до майбутніх виборів може виникнути немало питань до представників опозиційних сил. Нерідко обранці, звітуючись перед виборцями, відволікаючи увагу, декларують спотворені цінності.

 Зі слів представника апарату обласної ради відомо, що питання нібито внесено в порядок денний  пленарного засідання, яке має відбутися 14 листопада 2013 р. Водночас це викликає певний сумнів, оскільки не дотримують встановлених законодавством термінів оприлюднення проекту програми в ЗМІ. А це вже підстава для припущення, що свідомо чиняться дії на предмет відкладання питання на наступні сесії.

Михайло Андрійович,

член Національної спілки журналістів України.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!