Газета по-надвірнянськи
 

Євромайдан-2013: здаватися не збираються

27 грудня 2013, 15:13 | Рубрика: Політика Версія для друку Версія для друку 626 переглядів

Цього тижня в готелі «Надія» відбулася прес-конференція народних депутатів України від Прикарпаття Ольги Сікори, Анатолія Диріва, Володимира Шкварилюка, Василя Гладія та Дмитра Шлемка, котрі представляють у Верховній Раді фракцію «Батьківщина», а також складають керівне ядро облорганізації ВО «Батьківщина».

Парламентарі проаналізували суспільно-політичну ситуацію в державі, здійснили політичний прогноз на найближчу перспективу, відповіли на питання журналістів.

Звісно, єдиною і найактуальнішою темою сьогоденння є революційний Євромайдан столиці, у діяльності якого брали участь (із перших днів) усі п`ятеро народних депутатів.

Дмитро Шлемко зазначив, що вже нині (а вже минає місяць, як Євромайдан тримається) можна робити перші висновки й уроки з того, що відбулося. – Ідея євроінтеграції охопила немалий період, велику частину українського народу. Дуже багато українців, у т. ч. й опозиція, повірили, що настав час певного єднання із владою у цьому поступі, – сказав парламентар у вступному слові, зізнаючись, що ніколи не думав, що цитуватиме М. Азарова із газети «Голос України» від 19 вересня ц. р., де Прем`єр визначив пріоритетними саме євроінтеграційні процеси…

– Тому тепер, – наголосив Дмитро Шлемко, – із погляду сьогодення стає зрозумілим, що це був цинічний обман як українців, так і Європи. Президент В. Янукович, Прем`єр М. Азаров, більшість Партії регіонів у ВР практично зрадили Україну, і нині ціна такої зради стає зрозумілою. Це – 15 млрд. дол., із яких 40 відс. іде, як завжди, для «сім`ї», і 140 дол. знижки на газ, що також ідуть відповідно для себе. Тому зрозуміло, що обдурили мільйони українців, украли їхню мрію, принизили морально і фізично, ламаючи кістки, б`ючи по головах тих, котрі вийшли на столичний і місцеві майдани, і стало причиною політичної кризи. На думку Дмитра Шлемка, суспільство внаслідок цього розділилося на дві частини: перша – авторитарна влада, що тримається на штиках «Беркуту», «Грифону», друга – більшість українського народу.

Найважливішим результатом Майдану народний депутат відзначив те, що мільйони встали з колін, переступивши поріг: одні – байдужості, інші – страху. «Нині мільйони людей стали політиками. Саме завдяки Майдану почало формуватися громадянське суспільство, викристалізовуватися політичне обличя нації».

Пояснюючи причини відмови від радикальніших, рішучіших дій (хоч і в цьому є логіка), Дмитро Шлемко зауважив: – Із радикалізацією дій могли б настати величезні проблеми, призвести до ще більшої крові. Також треба враховувати той факт, що значна частина українців (на Сході і не тільки) підтримує цю владу. Тому могло виникнути загальноукраїнське протистояння. Окремі політологи стверджували, що могло, навіть, перейти до громадянської війни, а також до поділу України на три частини. Зараз влада вирішила діяти іншим методом: хто – кого. Тобто – випробування часом.

Окреслюючи подальшу долю Євромайдану, Дмитро Шлемко зауважив: – Майдан є і буде існувати. Буде тією платформою, яка тиснутиме на владу. Народний обранець вважає, що треба впливати і на депутатів у ВР, олігархів. – Це означатиме, – обгрунтовує позицію Дмитро Шлемко, – що можна мирним шляхом переформатувати більшість і вирішити одну із найважливіших проблем – змінити нині діючу Конституцію і ввести в дію Конституцію 2004 року. Третій крок – клопотати перед країнами Європи про введення персональних санкцій. Ще одним фактором подальших дій визначено переконливі розмови із членами ПР на місцях про їх відповідальність за дії нинішньої партії влади. Якщо не вдасться зламати «хребет влади» у 2014 р., щоб піти на дострокові парламентські і президентські вибори, – прогнозує ситуацію Дмитро Шлемко, – то, безперечно, це стане основою для фундаменту 2015 року, який має вирішити все те, що започаткував Майдан у 2013 р.

Володимир Шкварилюк закцентував увагу на наступному: – Український народ є надзвичайно терплячим, але ми не можемо стерпіти, коли піднімають руку на наших дітей.  У ті буремні дні ніхто з нас не сподівався, що влада все ж використає силовий сценарій. І так Бог дав, що депутати від Прикарпаття першими зустрічали бійців «Беркуту». І скажу відверто: я не знав, що буває так страшно, коли на тебе наступає орда. Але, обернувшись, ми бачили за собою Майдан, усіх сміливих, небайдужих людей. І це давало нам сміливість йти вперед.

– Що ж до Сходу, – продовжив парламентар, – то, думаю, цьогоріч Миколай подарував їм чудовий подарунок – вони, нарешті, прокинулися. Адже, там на євромайданах уже збираються не сотні, а тисячі людей. І прикладом цього може бути Запоріжжя, Дніпропетровськ, Луганськ, Харків. Стосовно бюджету, то цьогоріч ми будемо називати бюджетом недоїдання. Ми всі прекрасно знаємо, як формувався цей бюджет, він не розглянутий ні в комітеті, ні у Верховній Раді. Депутатам просто принесли його і запропонували проголосувати. Але ж це не дитяча казка, яку достатньо раз прочитати, щоб все стало на свої місця. Я переконаний, що бюджет формувало декілька людей. І вони починали з Прокуратури, МВС, СБУ, Податкової, Управління державної охорони, і потім пішли далі Донецька, Луганська, Харківська області, м. Єнакієво. Отже, якщо підсумувати, то бачимо що в плані капітальних видатків, соціально-економічного розвитку кошти йдуть в переважній більшості на декілька структур і областей.

Що стосується нашої області, то мене надзвичайно дивує позиція голів наших РДА, котрі в кінці року не дають зареєструвати казначейську заборгованість, і розповідають, що у нас всі платежі проходять і все чудово, – зазначив Володимир Шкварилюк.

На закінчення він додав, що не може не тішити те, що багато людей збираються провести Новий рік, а дехто й Різдво – на Майдані. Тому ще раз закликав усіх приїжджати на Євромайдан і ділитися зі всіма святковим настроєм.

Василь Гладій вважає, що Майдан приніс тактичні результати, а в перспективі матимемо й стратегічну перемогу. Серед тактичних перемог – частково або майже задоволені вимоги Євромайдану: звільнення усіх політв`язнів – «майже виконано»; покарані винні у побитті людей – «у повному обсязі не виконано, але процес розпочався». Маємо чотири прізвища, але вони – посередники «між тими, хто давав і виконував накази»; відставка уряду Азарова – «не виконано, але процес триває. Про відставку Кабміну заговорили і в самій ПР»; підписання угоди про Асоціацію – «не вирішено. Але завдяки Майдану двері для України в ЄС відкриті».

На думку В. Гладія, стратегічну перемогу отримаємо тоді, «коли позбудемося джерела зла. Це – Віктор Янукович. Тому головна вимога – дострокові президентські вибори». Нардеп переконаний, що побороти політичну кризу в Україні можна парламентським шляхом – прийняття Верховною Радою легітимного акту, внаслідок якого повинна запрацювати Конституція зі змінами 2004 р. Прийняття такого акту само собою тягне відставку уряду. Загалом для прийняття такого акту потрібно 226 депутатських голосів, що цілком реально. Збір підписів триває.

Анатолій Дирів та Ольга Сікора висловили солідарність із колегами у баченні шляхів розв`язання політичної кризи, виконання вимог Євромайдану. За їх словами, нині у ПР посилюється конт­роль за членами партії, їх «пересуванням» та настроями. А загалом для українців життя розділилося на дві половини: до і після Майдану.

Про бюджет-2014

Хотіли прийняти в один день. Однак опозиція не дозволила цього зробити. Тому його прийняття очікують 16 січня, після того, як до 8 січня будуть подання про зміни до нього, коли розглянуть у комітетах ВР – словом, дотримаються процедури. Народні депутати-опозиціонери оцінили його як «страшний», а ситуацію з бюджетом – «катастрофічну». Дефіцит – більше 10 млрд. Не зменшили ПДВ, податок із прибутку, як обіцяли; не дали нічого на розвиток малого і середнього бізнесу, АПК. Жодного слова немає про зменшення ціни на газ і відповідно тарифів для населення.

Про долю домовленостей із Росією

Вони готувалися давно. У цій ситуації Росія виграла: утримала Україну «на короткому повідку». І дальше тиснутиме, бо тут закладений державний, економічний і політичний суверенітет.

Депутати впевнені, що «країна Януковича не поверне 15-мільярдний кредит Росії під 5 відс. На перспективу це виглядатиме непросто. У 2015 р., коли оберуть нового Президента, ці угоди мали б ратифікувати у ВР. Але цього не зроблять, тому вони не будуть легітимними. Таким чином їх можна розірвати. А от борги доведеться віддавати. Європа із більшим розуміням віднесеться до України. Та й МВФ дає кредити під 1,5 – 2 – 3% і на 5, 10, а то й 20 років… Все залежатиме від того, яким чином вестимуть переговори з Європою.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!