Газета по-надвірнянськи
 

Здобутки та перспективи

20 грудня 2013, 13:50 | Рубрика: Соціальне Версія для друку Версія для друку 685 переглядів

Про стан справ на ринку праці Надвірнянського району розмовляємо із в. о. директора районного центру зайнятості Оксаною Гладиш.

Оксано Іванівно, скажіть, будь ласка, чи  впровадження із 2013 р. нового Закону «Про зайнятість населення» позитивно вплинуло на ситуацію зі станом ринку праці у районі?

– Говорити про якісь кардинальні зміни поки що не можна: пройшло ще не так багато часу. Але процес пішов і рухається у позитивному напрямку. Якщо на 1 грудня 2012 р. на обліку у центрі зайнятості перебувало 1424 особи, то цьогоріч – 1204 безробітних, що на 15% менше. У нас з’явилося значно більше інструментів для покращення ситуації з безробіттям, передбачено ряд новацій у сприянні зайнятості населення.

Хотілося б дізнатися детальніше, які саме?

– Закон «Про зайнятість населення» передбачає такі заходи сприянню зайнятості населення: професійна орієнтація та професійне навчання; стимулювання діяльності роботодавців, спрямованої на створення нових робочих місць, та працевлаштування безробітних; створення умов для самозайнятості населення та підтримка підприємницької ініціативи; сприяння забезпеченню молоді першим робочим місцем та запровадження стимулів для стажування на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання, фізичних осіб, які застосовують найману працю, молоді, яка навчається; сприяння зайнятості інвалідів; забезпечення участі безробітних у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру.

Як центр зайнятості може допомогти роботодавцям в умовах нового законодавства у веденні їхнього бізнесу?

– Законодавством передбачено, що роботодавцю, який протягом 12 календарних місяців забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував на них працівників і упродовж цього періоду щомісяця виплачував їм заробітну плату в розмірі не менше ніж три мінімальні зарплати за кожну особу, протягом наступних 12 календарних місяців за умови збереження рівня заробітної плати в розмірі не менше, ніж три мінімальні заробітні плати за кожну таку особу щомісяця за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України, компенсують фактичні витрати у розмірі 50 відсотків суми нарахованого єдиного внеску за відповідну особу за місяць, за який він сплачений, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце громадян, котрі мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та яким надано статус безробітного, за направленням центрів зай­нятості, строком не менше, ніж на два роки, щомісяця компенсують фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Компенсацію виплачують протягом одного року з дня працевлаштування особи за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, коштів Державного бюджету України для забезпечення молоді, яка здобула професійно-технічну або вищу освіту, першим робочим місцем за отриманою професією (спеціальністю) та Фонду соціального захисту інвалідів (у разі працевлаштування інваліда, котрий зареєстрований в установленому порядку як безробітний, але якому відповідно до законодавства допомогу з безробіття не призначають), у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку. Суб’єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних строком не менше ніж на два роки за направленням центрів зайнятості, на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності, щомісяця компенсують фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Пріоритетні галузі визначив Уряд, приміром: вирощування зернових (крім рису), бобових і насіння олійних культур, розведення великої рогатої худоби молочних порід, лісозаготівлі, виробництво хліба та хлібобулочних виробів; борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання, збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів, роздрібна торгівля м’ясом і м’ясними продуктами в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах, діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення, ветеринарна діяльність тощо.

Наш центр зайнятості надав компенсації роботодавцям за працевлаштування безробітних.

Нині в країні загалом, і в районі, зокрема, є досить актуальною проблема працевлаштування випускників. Які саме інструменти в новому законодавстві передбачені для покращення цієї ситуації?

– Досить значна увага приділена молоді. З метою залучення до роботи за відповідною професією (спеціальністю) в селах і селищах молодому працівнику, котрий уклав трудовий договір на строк не менш як три роки з підприємствами, установами та організаціями, що розташовані у таких населених пунктах, надають житло на строк його роботи та одноразову адресну допомогу у десятикратному розмірі мінімальної зарплати за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку та за переліком професій (спеціальностей), затверджених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо молодий спеціаліст пропрацює в такому населеному пункті не менше десяти років, житло передають йому у власність. Крім того, передбачено розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді. Зокрема, студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, котрі здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» і продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, можуть проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувають освіту, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час. Запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки, а це суттєво підвищує шанси особи на працевлаштування. Також за працевлаштування молоді, котра закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) та яку вперше приймають на нове робоче місце за направленням центру зайнятості, здійснюють компенсацію єдиного внеску.

А чи передбачено пільги для громадян старшого віку?

– Звичайно, особам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, мають право до досягнення встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку на одноразове отримання ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності. Вибір професії (спеціальності) із затвердженого переліку, форми та місця навчання здійснює особа.

Вартість ваучера встановлюють у межах вартості навчання, але він не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом, тобто 12180 грн.

Ну, що ж, вдячні за вичерпну відповідь. Переконані, що такою важливою інформацією обов`язково скористаються краяни-читачі «Народної Волі».

Розмовляв

Василь ІВАСЮК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!