Газета по-надвірнянськи
 

Небезпека під кришкою

10 січня 2014, 16:19 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 563 переглядів

Кожна господиня зберігає консервовані банки овочів, фруктів, ягід, грибів власного приготування. Але при недотриманні правил приготування консервованих продуктів у банку може вкрастися смертельна небезпека.

Ботулізм – інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему, що призводить, при несвоєчасному лікуванні, до паралічу й смертельного результату. Мікроби, збудники ботулізму – анаероби – можуть жити тільки в середовищі без кисню. У закритих консервованих банках кисню немає, і  в цих умовах мікроби й виробляють отруту.

Домашні консерви, отруєні токсином ботулізму, виглядають, як правило, зовсім доброякісними, не змінюють ні зовнішнього вигляду, ні запаху, ні смаку, але роздута кришка теж може бути ознакою недоброякісного продукту. Особливістю збудника хвороби є те, що в одній і тій же банці консервів токсин накопичується гніздами. Тому деякі люди, споживши консервовані продукти з однієї і тієї ж банки, хворіють, а інші – ні.

Токсин ботулізму, потрапивши в кишечник людини, всмоктується у кров і викликає важке захворювання, яке може призвести до трагічних наслідків. Ознаки хвороби можуть з’явитися через кілька годин або навіть через 5-7 днів після вживання недоброякісної їжі. Перші симптоми – головний біль, слабкість. Дуже характерна відсутність лихоманки, незначне підвищення температури тіла. Блювота і пронос бувають не завжди, частіше – закрепи. Після чого різко погіршується зір, з’являється двоїння в очах («сітка перед очима», «туман»). Хворий відчуває сухість у роті, голос стає гугнявим, осиплим, а іноді зникає зовсім. Хворому важко ковтати, дихати, рухатися, наростає м’язова слабкість: людина не може тримати голову. Тони серця стають глухими, пульс, спочатку уповільнюється, а потім починає прискорюватися, кров’яний тиск знижується.

При перших же симптомах ботулізму необхідно терміново викликати лікаря чи «швидку допомогу» для введення протиботулінічної сироватки, оскільки хворому загрожує зупинка дихання.

Заходи безпеки: ретельно очищайте продукти та посуд, що використовуєте для консервування, від бруду та пилу; використовуйте рекомендовані за рецептурою концентрації солі, цукру і кислоти: вони перешкоджають накопиченню токсину; зберігайте домашні консерви при низьких температурах. Остерігайтеся покупок домашніх консерв, а також «саморобних» м’ясних та рибних продуктів «з рук» на вулицях і стихійних ринках. Не купуйте в магазині консервовані продукти з роздутою кришкою.

Бережіть своє здоров`я!

Любомира ЯВОРСЬКА,

лікар-епідеміолог Надвірнянського міжрайуправління

держсанепідслужби в області.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!