Газета по-надвірнянськи
 

Журналісти відстоюють право на професію

24 січня 2014, 16:26 | Рубрика: Протести Версія для друку Версія для друку 614 переглядів

Івано-Франківська обласна організація Національної спілки журналістів України, як і вся  журналістська спільнота України, занепокоєна подіями, які за останні кілька днів перекреслили демократію та свободу слова в нашій країні, зокрема, прийняттям законів, котрі фактично запроваджують цензуру, а також проявами насильства по відношенню до журналістів з боку представників силових структур.

Ми підтримуємо позицію з цього приводу Національної спілки журналістів України, Незалежної  медіа-профспілки та Комісії з журналістської етики, які в своїй заяві констатують: у країні відбувається масштабний наступ з боку влади на журналістську професію. Більше 40 журналістів постраждали під час зйомок масових протестів та сутичок мітингувальників із правоохоронцями на Європейській площі та вулиці Грушевського у Києві 19 і 20 січня. Є кілька задокументованих свідчень журналістів про те, що співробітники спецпідрозділу «Беркут» умисно стріляли у представників преси гумовими кулями та кидали світлошумові гранати. Багато наших колег тепер у важкому стані, і ми переконані, зазначено у заяві, що відповідальність за це безчинство має нести нинішня влада, котра віддає такі злочинні накази.

Також нас обурює позиція Президента України Віктора Януковича, який, нагадаємо, свого часу засуджував ініціативи прийняття «Закону про наклеп». А нині без вагань підписав Закон про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів…», яким вводиться кримінальна відповідальність за наклеп та фактично запроваджується цензура. Крім цього, закон суттєво обмежує свободу висловлювань в інтернеті та утискає права журналістів, що працюють в онлайн-медіа. Таким чином, закон «Колесніченка-Олійника» обмежує права громадян на доступ до об’єктивної інформації.

Вважаємо, що така позиція влади – не що інше, як цинічне і свідоме знищення незалежної журналістики в Україні та намагання перетворити журналістику на пропагандистську машину, яка висвітлюватиме виключно позицію влади. Висловлюємо категоричне несприйняття ухвалених незаконним чином диктаторських законів.

У час випробувань ми закликаємо всіх журналістів виявити максимальну мужність і солідарність, взаємопідтримку та взаємовиручку, аби не дозволити знищити свободу слова в Україні та відстояти наше право на професію.

21 січня 2014 р.

***

Надвірнянська районна організація НСЖУ, редакції газети «Народна Воля» і ТРК «Надвірна» підтримують згадані заяви Івано-Франківської облорганізації НСЖУ, Національної спілки журналістів України і Незалежної медіа-профспілки та Комісії з журналістської етики.

Інформує Національна спілка журналістів України

Український уряд вживає все більше заходів, щоб підірвати свободу слова та обличчя незалежної журналістики. А Президент Віктор Янукович, Прем’єр-міністр Микола Азаров, Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, голова СБУ Олександр Якименко і секретар РНБО Андрій Клюєв – найбільше порушують права журналістів. Про це заявляють Міжнародна та Європейська федерації  журналістів у листі до керівників європейських інституцій.

МФЖ та ЄФЖ звернулися до європейських лідерів, щоб висловити свою глибоку стурбованість із приводу погіршення становища журналістів в Україні та закликали їх до вжиття заходів.

У листі на адресу президента Європейського парламенту Мартіна Шульца, президента Європейської ради (керівного органу ЄС) Германа Ван Ромпея, генерального секретаря Ради Європи (міжнародного правозахисного об’єднання) Турбйорна Яґланна і генерального секретаря Організації з безпеки і співпраці в Європі Ламберто Дзаннієра йдеться про те, що поряд з побиттям, арештами і переслідуванням журналістів український уряд в нинішній час все більше і більше вживає заходів, щоб підірвати свободу слова та обличчя незалежної журналістики.

Міжнародна та Європейська федерація журналістів апелюють до європейських лідерів про необхідність засудити акти насильства, що здійснюються щодо журналістів та ЗМІ в Україні і просять їх «вжити усіх заходів, включаючи санкції… щоб змусити уряд України поважати статут Ради Європи, конвенції і пакти, які вона ратифікувала».

***

Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) вимагають від керівництва Міністерства внутрішніх справ зобов’язати своїх підлеглих припинити свідоме насильство по відношенню до журналістів.

Ми глибоко стурбовані та обурені ситуацією, яка склалася в останні дні сутичок мітингувальників з правоохоронцями на вул. Грушевського у Києві. Під час застосування сили з боку бійців спецпідрозділу «Беркут» постраждало понад 40 журналістів.

***

Свою підтримку та готовність надавати допомогу українським колегам-журналістам висловила Польська Асоціація журналістів. Про це йдеться у заяві Правління Асоціації журналістів Польщі, яку підписали президент Асоціації Кшиштоф Скворонскі, віце-президенти Агнешка Ромашевська-Гужі та Піотр Легутко.

Ми наголошуємо, що професія журналіста повинна бути особливо захищеною задля забезпечення громадянам їх основоположного права на доступ до інформації та свободу вираження думок.

***

Комісія з журналістської етики (КЖЕ) висловлює обурення діями правоохоронців та вимагає від них припинення насильства і цілеспрямованого силового тиску на представників преси, які працюють на місці сутичок.

Про це йдеться у заяві КЖЕ, ухваленій на засіданні 21 січня. Також у заяві Комісії вказується на те, що ухвалені 16 січня закони порушують права людини  і Конституцію України.

Ми наголошуємо, що свобода слова гарантується Основним Законом України, Загальною Декларацією прав людини, ухваленою ООН, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, підтриманою членами Ради Європи, зокрема і Україною. Використання «закону 16 січня» для переслідування незалежних журналістів і видань, які об’єктивно висвітлюють події в Україні, є неприпустимим.

Комісія підтримує колег, які в цих умовах виконують професійні обов’язки, залишаючись вірними стандартам журналістики: точності, об’єктивності, збалансованості та повноти інформації.

Усім, хто демонструє бажання здійснювати тиск на ЗМІ, з будь-якою метою, зокрема використовуючи нове законодавство щодо відповідальності за наклеп та збір інформації про посадових осіб, Комісія нагадує: «Свобода слова та висловлювань є невід’ємною складовою діяльності журналіста».

***

НСЖУ, НМПУ та КЖЕ висловлюють категоричне несприйняття ухвалених незаконним чином диктаторських законів.

У цей час випробувань ми закликаємо всіх журналістів проявити максимальну мужність і солідарність, взаємопідтримку та взаємовиручку, аби не дозволити знищити свободу слова в Україні та відстояти наше право на професію!

***

Якщо Президент України таки підпише закон про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян, яким вводиться відповідальність за наклеп та фактично запроваджується цензура, є всі юридичні підстави його не виконувати.

Про це заявив голова  парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко під час прес-конференції в офісі Національної спілки журналістів України.

Захід відбувся 17 січня за участі голови НСЖУ Олега Наливайка, голови Незалежної медіа-профспілки Юрія Луканова та голови Комісії  з журналістської етики Володимира Мостового.

Голова НСЖУ Олег Наливайко нагадав, що вчора ці три медіа-організації підписали звернення до Президента, в якому закликали його ветувати відповідний закон.

За словами Миколи Томенка, інформація ЗМІ про те, що Президент уже нібито підписав прийняті Верховною Радою закони, не може відповідати дійсності, бо за законодавством він може зробити це не раніше, як за три доби.

Голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко зауважив, що головна мета, яку ставлять перед собою медіа-організації – мобілізувати колег.

– Ми маємо бути активними, сміливими. Кожна газетна шпальта наших видань, кожна ефірна хвилина має бути присвячена тому, що ми не дамо забрати в нас право на професію. Знаєте, вчора читав синові казку «Три товстуни», і нинішня ситуація має дуже багато спільного з тією казкою. Єдине, що там було заборонено зустрічатися більше, ніж по троє людей. Але хотів би звернутися до авторів законопроектів: хай дочитають казку до кінця, бо там є відповідь, що буде далі у такій ситуації, – сказав голова НСЖУ.

***

Понад 20 видань у Львові виступили з протестом проти запровадження економічної цензури. За їхню чітку суспільно-політичну позицію на них здійснюється економічний тиск. Відповідну заяву підписали головні редактори газет: «Високий Замок», «Добрий господар»,  «Експрес», «Львівська газета», «Львівська пошта», «Пост-Поступ», «Моя сповідь», «Блискавка» та ще понад 15 видань.

«Ми вимушені заявити, що, окрім політичної цензури, що настає разом із запровадженням у дію «законів диктатури», держава почала реалізовувати сценарій економічного тиску на видання, які мають чітку суспільно-політичну позицію. Інструментом впливу на неугодні видання обрано державну пошту, яка за підсумками передплати, що завершилась ще наприкінці минулого року, заблокувала розрахунки із редакціями», – йдеться у заяві.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!