Газета по-надвірнянськи
 

Зарічанські гуртківці – Кобзареві

7 лютого 2014, 13:29 | Рубрика: Культура Версія для друку Версія для друку 530 переглядів

Гуртківці історико-краєзнавчого гуртка «Мій рідний край» Зарічанської ЗОШ I-III ст. ім. Володимира Яворського взяли участь в обласній акції учнівської молоді «Краєзнавча Шевченкіана Прикарпаття».

Проводячи пошукову роботу, ми дізналися перш за все про кількість встановлених монументів Кобзарю. Нині є 1256 пам’ятників Шевченкові в Україні та 128 за кордоном.  Найбільше їх на батьківщині матері Т. Шевченка – Івано-Франківщині.

Особливо зацікавила нас історія встановлення першого народного пам’ятника Тарасові у вигляді білої колони, вирубаної на річницю смерті поета каменярами-гуцулами на Сокільській скелі, що височіє над Черемошем між селами Тюдів і Великий Рожин Косівського району. На монументі гуцули вирізьбили цитату з його поезії: «Схаменіться! Будьте люди, бо лихо вам буде. Розкуються незабаром заковані люди – Настане суд…». Кажуть, у роки Першої світової війни австро-угорським військам необхідно було розширити  дорогу в горах і цей обеліск Кобзареві потрапив під знесення. Дізнавшись про це, десятки селян за допомогою колод і примітивного риштування пересунули шестиметровий пам’ятник на 15 м убік від дороги. Пам’ятник пережив війну, але був знищений у 30-х роках поляками, які проводили тоді політику пацифікації і були стурбовані зібраннями гуцулів біля українського монумента. Через 60 років, незадовго до проголошення української незалежності, на місці знесеного монумента з’явився новий пам’ятник Кобзареві роботи скульпторів Володимира і Василя Ондрехівських, споруджений за кошти колгоспу «19 вересня».

Під час дослідження теми «Ім’я Тараса Шевченка на карті Івано-Франківщини» ми відкрили для себе цікаву і важливу відомість. Декілька років тому краєзнавець Михайло Клапчук виявив печатку війта села Заріччя Надвірнянського району із 1910 р., на якій був зображений портрет Т. Шевченка. Цей випадок є унікальним і свідчить про надзвичайну популярність поета серед жителів Прикарпаття.

На території Надвірнянщини є стежки із місцями вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка. Ми провели краєзнавчо-дослідницьку роботу на маршруті Заріччя – Білі Ослави, Заріччя – Делятин – Дора, Заріччя – Надвірна – Пнів, Заріччя – Гвізд і побачили красиві монументальні скульптури постаті Кобзаря.

Т. Шевченко присвятив життя своїм сучасникам і нам, нащадкам. Будьмо вдячні йому і за «Заповіт», і за «Гайдамаків», і за «Катерину». Читаймо Шевченкові твори, вивчаймо їх, шануймо те, що залишив нам у спадок Великий Кобзар.

Поклін тобі, Тарасе,//Великий наш Пророче,//Для тебе вірно б’ється//Те серденько дитяче.//Ось тут перед тобою//Ми, українські діти,//Святочно прирікаєм//Сповняти заповіти.//На службу Україні,//На чесне діло гоже,//В ім’я святої правди –//Благослови нас, Боже!

Світлана МИКИТЮК,

керівник історико-краєзнавчого гуртка Зарічанської ЗОШ І-ІІІ ст.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!