Газета по-надвірнянськи
 

Майбутнє України – це наша молодь і діти

30 травня 2014, 13:44 | Рубрика: Громадськість Версія для друку Версія для друку 796 переглядів

Поєднання зусиль «Просвіти», педагогічних колективів і закладів культури – актуальне завдання сьогодення, близького і далекого майбутнього українців як європейської нації.
«Судіть про них по ділах їхніх». Ці слова Господа Ісуса Христа найкраще підходять для орієнтації українців у тому, що відбувається сьогодні не лише на Сході або Півдні України, але і тут, у нашому краї і районі. Для нас , галичан, не є таємницею за сімома замками причина того, що відбувається у Донбасі, Харкові чи Одесі. Там створене колишньою владою Януковича поживне середовище для гострого невдоволення людей умовами життя і праці та перспективи. Замість утвердження цивілізованих цінностей, віри у Бога, прагнення об’єднатися в європейській Україні заради достойного власного майбутнього панує культ насильства, нав’язаний кримінальними угрупованнями. Сприятливою супутньою обставиною є інформаційна війна через російські канали телебачення, що ґрунтується на принципі «Чим нахабніша брехня, тим більше шансів, що в неї повірять». Цим принципом керувалися ще ідеологи та пропагандисти нацизму, а тепер їх набагато перевершили кремлівські вожді.
Саме у цьому напрямку постійно працюють осередки «Просвіти». Відновлення діяльності осередків «Просвіти» у школах району і суттєво змістовніша праця з патріотичного виховання наших дітей стали можливими завдяки всебічному сприянню відділу освіти РДА. Заслуговує на увагу і є яскравим прикладом праця осередків «Просвіти» та шкільних колективів Ланчинської та Делятинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 і Делятинського навчально-виховного комплексу. У Ланчині школа носить ім`я Юрія Шкрумеляка, великого українця, січового стрільця і засновника та видавця дитячо-юнацького журналу «Дзвіночок». Його читали у 30-і роки українські діти не лише в Україні, а й в Європі та Америці. Саме Юрію Шкрумелякові присвятили концертну програму «Один з Чоти крилатих», а також конкурс «Стрілецької пісні». Упродовж тривалого часу школа проводила ґрунтовну підготовку з відзначення 200-річчя народження Тараса Шевченка та самі заходи зі вшанування пам’яті великого Кобзаря, а також конкурси – читання, концерти, читацькі конференції. Особливе місце в ювілейних заходах займає «Шевченкіана» – виставка картин відомого художника, педагога і мецената, члена НСХУ Яреми Оленюка. Мистецька цінність ланчинської Шевченкіани виходить далеко за рівень місцевої школи і «Просвіти», а безперечно сягає національного рівня. Впродовж всього часу від 30 листопада торік до сьогодні драматичні і трагічні події у Києві перебувють у центрі уваги просвітян, педагогічного колективу й учнів школи. Навесні тут провели акцію «Посади дерево». Учні різних класів висаджували алеї пам’яті «Небесної Сотні». Закладено «бузкову», «фруктову» та інші алеї. Вся ця праця завдяки старанням директора школи Тетяни Дикан, голови осередку «Просвіти» Галини Іваночко та однієї із засновниць «Просвіти» у районі Ганни Казюк, педагога-організатора Іванни Сенчук, учителів української мови і літератури, а також класних керівників на виховних уроках.
Зразком може служити праця осередку «Просвіти» і педагогічного колективу Делятинської ЗОШ № 1, спрямована на патріотичне виховання учнів. За останній час у школі відбулося багато урочистих, патріотичних і мистецьких заходів, присвячених відзначенню 200-річного ювілею Тараса Шевченка, їх гасло – «Забринить струна Кобзаревого слова». Шевченківські дні розпочалися 3 березня урочистою лінійкою, на якій учнів і педагогічний колектив ознайомлено з програмою заходів. Учням 1-11 класів розповіли про Тараса Шевченка – безсмертного генія українського народу. Учні 5-11 класів взяли участь у Всеукраїнській українознавчій грі «Соняшник». Класні керівники 1-11 класів провели Шевченківські уроки на теми: «Чи знаємо ми Шевченка?», «Вічний, як народ», «Слава Шевченка – слава України», «У бронзі і камені – світова велич Кобзаря». Учителі початкових класів та словесники – конкурс читців серед учнів. Як переможців відзначено 14 учнів. Іриною Дердюк та учнями 2 – го класу було представлено літературно – музичну композицію «У віночок Кобзареві». Софією Сенюк на високому науковому та методичному рівні з мультимедійною презентацією проведено свято «Палає, як свічка, праведна душа Кобзаря» за участю членів гуртка «Фольклорно – етнографічне краєзнавство»», брейн – ринг на знання біографії Т.Шевченка, конференція «Творча постать Тараса Шевченка» за участю гуртка «Сценічна майстерність», літературно – музична композиція «Уклін тобі, Кобзарю». Учні 5 – 11 класів взяли участь в конкурсі учнівських композицій «Шана Кобзареві». Керівники школи та учні 5 -11 класів взяли участь у панахиді та покладанні квітів до пам’ятника Т. Шевченка. 23 призери конкурсу читців віршів Т. Шевченка та про нього, а також конкурсу малюнків та ілюстрацій до творів Кобзаря молодших і старших класів нагороджені грамотами, а також – класи-переможці конкурсу учнівських композицій «Шана Кобзареві». У заходах із відзначення 200-річчя від народження Т. Шевченка брали участь представники духовенства і «Просвіти». Враховуючи визначну роль Т. Шевченка в українському відродженні, осередок «Просвіти» пропонує вважати роком Т. Шевченка весь 2014 рік, проводячи інші цікаві і важливі заходи.
Силами вчительського колективу і учнів та осередку «Просвіти» школи належно вшановано пам’ять Героїв Небесної Сотні. Було проведено загальношкільну лінійку «Герої не вмирають!», проведено акцію «Запалимо свічку», виготовлено стенд «Вони загинули, щоб ми жили», проведено панахиду вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні за участі учнів старших класів, духовенства і «Просвіти», керівники школи і осередок «Просвіти» вважають за необхідне впродовж 2014 року проводити в школі уроки мужності, тематичні вечори, бесіди на тему «Пам`ятаймо Героїв Майдану».
Відповідально ведеться патріотично-виховна та історико-просвітницька робота у Делятинському НВК. Тут уже склалися традиції, напрацьована методика і можна говорити про високу професійність вчителів-філологів і добру співпрацю школи з «Просвітою», духовенством та владою. Про системність роботи свідчить вшанування пам’яті визначних українців. Уже впродовж кількох років тут урочисто відзначають день народження Героя України, видатного громадського діяча, журналста, публіциста і політика В’ячеслава Чорновола. При підготовці до цієї дати учні старших класів детально познайомилися з його автобіографією, життєвим шляхом і громадянською позицією. До 120-річчя Олександра Довженка гурток «Інформаційні технології» випустив номер шкільної газети. Випуски газети присвячені 200-річчю Тараса Шевченка, «Небесній сотні», пам’яті героїв Крут. Крім того, героям Крут присвятили вечір. Суть заходу полягала у співставленні тих часів із сьогоденням. Старшокласники висловлювалися про спорідненість часів і обстановки, про вплив юних січовиків на формування власної життєвої позиції. Священник Петро Голіней із застосуванням мультимедійної технології спілкувався з учнями про суть Хресної дороги і духовного посту. Пам’яті жертв трагедії у Чорнобилі та 25-їрічниці виведення військ із Афганістану присвятили тематичні лінійки. У плані шкільної «Просвіти» є «Ватра пам’яті УПА» за участі учнів 8-11 класів, у програмі якої – змагання, конкурси патріотичної пісні і вірша та на кращу козацьку страву. Передбачаються також екскурсії в музеї визвольних змагань в Яремче і Надвірну. Участь учнів та просвітян школи в обласному конкурсі «Шевченкіана» передбачає збір даних про пам’ятники Т.Шевченкові в нашому регіоні. Окремо потрібно зупинитися на ґрунтовній праці з відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Ще в лютому відбувся конкурс малюнків до творів Шевченка. Офіційно ювілейні заходи розпочалися з урочистої лінійки. Кращі малюнки і вироби декоративно-прикладного мистецтва представили на шкільній виставці. Грунтовністю і високим рівнем відзначалися всі заходи «Шевченкіани». Серед них літературна вікторина «Забринить струна Кобзаревого слова», випуск стінгазет «Слово про Кобзаря», конкурс інсценівок за творами Т.Шевченка, конкурси читців поезій «Світова слава Кобзаря», переклади творів різними мовами, декламація поезій Т.Шевченка англійською мовою, спецвипуск шкільної газети «Шевченко у світовій літературі», усна газета «На перехресті музи і долі», інсценізація життєвого і творчого шляху.
Поданий огляд діяльності осередків «Просвіти» у навчальних закладах району є лише прикладом праці, спрямованої на патріотичне виховання дітей, формування громадянської позиції учнів, відродженню історичної правди і справедливості українського народу. Подібну діяльність ведуть і в багатьох інших школах. Ця праця не передбачена навчальними планами, тобто є позакласною роботою. Варто відзначити, що у час драматичних і трагічних подій на Майдані в Києві у районі провели одноденний страйк усі школи і ми були єдині в області. Тоді кожен учень міг оцінити свою значимість у вирішенні долі всього народу і держави.
Поданий огляд діяльності осередків «Просвіти» в навчальних закладах району є лише прикладом праці, спрямованої на патріотичне виховання наших дітей, формування громадянської позиції учнів, відродження історичної правди і справедливості українського народу. Подібна діяльність ведеться і в багатьох інших школах. Ця праця не передбачена навчальними планами, тобто є позакласною роботою. Дякуємо осередкам «Просвіти» і педагогічним колективам за громадянську позицію і бажаємо їм успіхів у справі виховання школярів як достойних громадян і будівничих європейської української держави в цей складний для України час.

Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,
ветеран «Просвіти».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!