Газета по-надвірнянськи
 

Особливості припинення громадських об`єднань

11 липня 2014, 12:30 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 853 переглядів

Щороку в Україні утворюється близько 2 тис. нових громадських об’єднань (ГО), проте з часом частина їх припиняє свою діяльність. Згідно зі ст. 25 Закону України «Про громадські об’єднання» припинення діяльності громадського об’єднання здійснюється: за рішенням ГО, прийнятим вищим органом управління громадського об’єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого ГО такого самого статусу; за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) ГО. Громадське об’єднання має право у будь-який час прийняти рішення про припинення своєї діяльності (саморозпуск).

Діяльність ГО без статусу юридичної особи вважається припиненою з дня отримання повідомлення про таке рішення від особи, уповноваженої представляти це об’єднання, уповноваженим органом з питань реєстрації (далі реєстраційна служба). На підставі зазначеного повідомлення спеціаліст реєстраційної служби (РС) із питань реєстрації вносить відомості про припинення діяльності ГО до Реєстру громадських об’єднань.

Рішення про саморозпуск ГО приймають у порядку, встановленому статутом ГО. Вищий орган управління, який прийняв рішення про саморозпуск громадського об’єднання, створює ліквідаційну комісію або доручає керівному органу здійснювати повноваження ліквідаційної комісії для проведення припинення ГО як юридичної особи, а також приймає рішення щодо використання його коштів та майна після ліквідації відповідно до статусу.

Громадське об`єднання подає (надсилає) рішення про свій саморозпуск до РС. До рішення додають: оригінали – свідоцтва про реєстрацію та статуту ГО (або його дубліката); реєстраційну картку на проведення держреєстрації припинення юридичної особи.

РС протягом десяти робочих днів з дня отримання документів приймає рішення^ про визнання або відмову у визнанні рішення про саморозпуск ГО та вносить дані про зазначене рішення ГО до Реєстру громадських об’єднань.

Припинення діяльності ГО необов’язково має відбуватися у формі саморозпуску. Вищий керівний орган може прийняти рішення про приєднання громадського об’єднання до іншого ГО такого самого статусу, тобто здійснити реорганізацію. Закон України «Про громадські об’єднання» не передбачає реорганізацію ГО без статусу юридичної особи. Тобто реорганізація можлива лише для ГО зі статусом юридичної особи та громадських спілок – юридичних осіб. Згідно із Законом України «Про громадські об’єднання» реорганізація ГО відбувається у спосіб приєднання, наприклад, однієї ГО до іншої.

Реорганізація здійснюється на підставі рішення ГО, яке приєднується, про припинення діяльності з приєднанням до іншого об`єднання та рішення ГО, до якого приєднуються, про згоду на таке приєднання.

Розуміючи важливість діяльності громадських об’єднань, законодавець визначає, що примусова ліквідація ГО можлива лише за рішенням суду і тільки за наявності вичерпних підстав.

Припинення діяльності ГО можливе у разі порушення ним конституційних обмежень щодо мети та дій. Також суд може припинити діяльність ГО зі статусом юридичної особи з підстав, зазначених у Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», наприклад: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності; наявність в Єдиному держреєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місце­знаходженням; визнання ГО банкрутом.

Мар`яна РОМАНЮК,

провідний спеціаліст з питань легалізації об`єднань громадян РС

райуправління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!