8 грудня 2014, 12:46 | Рубрика: Освіта Версія для друку
475 переглядів
У системі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), починаючи із 2015 р., запроваджують деякі нові елементи у технології його проведення. Це зумовлено прийняттям Закону України «Про вищу освіту», необхідністю забезпечення додаткових гарантій рівного доступу до вищої освіти усім абітурієнтам.
Серед новацій, зокрема, передбачено, що сертифікаційні роботи з української мови і літератури, математики матимуть два рівні складності, результати ЗНО визначатимуть за новою методикою, сертифікат ЗНО буде чинним лише у рік його проведення, державна підсумкова атестація з української мови для усіх випускників шкіл, ліцеїв, гімназій, колегіумів проходитиме у формі ЗНО.
Сертифікаційна робота (тест) із математики та з української мови і літератури матиме два рівні складності: базовий та поглиблений.
Кожен випускник, який бажає отримати вищу освіту, має визначити той рівень складності, виконання якого дозволить йому подати документи в обраний ним ВНЗ. Про це він повинен вказати під час реєстрації для участі в ЗНО.
З метою ознайомлення із структурою сертифікаційних робіт базового та поглибленого рівнів з української мови і літератури та математики на сайті УЦОЯО в розділі «Підготовка до ЗНО» розміщено їх демонстраційні варіанти.
Важливе нововведення – запровадження відмінної від попередніх років системи визначення результатів ЗНО. Замість відносного критерію встановлення порогового балу (124) застосують абсолютний критерій, коли його значення визначатимуть експертним шляхом – «пороговий бал» («склав»/«не склав»). Експерти мають визначити ті завдання, сумарна кількість балів за виконання яких свідчить про недостатній рівень підготовленості абітурієнта до навчання у ВНЗ. Кількість балів, які можна отримати, виконавши ці завдання, і стане тією межею «склав»/«не склав».
Термін дії сертифіката ЗНО – один рік. Це зумовлено кількома причинами. Результати ЗНО абітурієнтів різних років некоректно порівнювати, адже оцінка за шкалою 100-200 балів є рейтинговою, що вказує на місце результату абітурієнта серед результатів інших абітурієнтів, які складали тест із певного предмета. Крім того, у 2015 р. запровадять нову систему визначення результатів ЗНО – застосування абсолютного критерію встановлення «порогового бала». Також обмеження терміну дії сертифікатів ЗНО унеможливлює їх багаторазове використання недобросовісними вступниками.
24 квітня 2015 р. усі випускники 11-их класів складатимуть тест ЗНО з української мови і літератури. Результати його також врахують як державну підсумкову атестацію з цього предмета.
За виконання тесту з української мови та літератури випускники отримають дві оцінки. Першу – за проходження державної підсумкової атестації за шкалою від 1 до 12 балів, другу – за складання ЗНО за шкалою від 100 до 200 балів.
Реєстрація для участі у пробному ЗНО, яка розпочалася 1 листопада, триватиме до 15 грудня 2014 року.
Ігор ЛИСКО,
методист інформаційно-методичного центру
відділу освіти РДА.