Газета по-надвірнянськи
 

Розпаювання земель фермерського господарства

30 грудня 2014, 14:55 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 23,156 переглядів

Відповідно до ст. 31 Земельного кодексу України (далі ЗКУ) землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, яка належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, які належать  громадянам-членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельні ділянки, що використовують фермерські господарства на умовах оренди.

Статтею 32 ЗКУ передбачено, що громадянам України-членам фермерських господарств передають безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Дія частини першої цієї статті не поширюється на громадян, котрі раніше набули права на земельну частку (пай). Тобто, передати безоплатно кожному члену фермерського господарства у приватну власність земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні фермерського господарства, можна тільки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Голова фермерського господарства, який уже має у власності земельну ділянку такого розміру, надану для ведення фермерського господарства або для товарного сільськогосподарського виробництва як пай колишньому члену КСП, вже не може приватизувати землю фермерського господарства.

Якщо площа землі, яку розпаюють між членами фермерського господарства, виявиться меншою, ніж та, яка перебуває у постійному користуванні, решту її фермерське господарство зможе використовувати на умовах оренди.

Із 2002 р. у постійне користування земельні ділянки можуть отримати лише особи, визначені ст. 92 ЗКУ. Ні громадяни, ні фермерське господарство із 2002 р. отримати у постійне користування земельну ділянку не можуть. Тому решту земельної ділянки можливо буде, при бажанні, переоформити на умовах оренди без проведення земельних торгів (абзац 2 п. 6 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України). Орендну плату встановлюватимуть на рівні земельного податку.

Якщо ж фермерське господарство не бажає в подальшому користуватися земельною ділянкою, яка залишилася у державній власності в результаті її приватизації членами фермерського господарства, то від цієї ділянки можна відмовитися. Відповідно до ст. 141 ЗКУ однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від неї.

Порядок паювання

Оскільки земельна ділянка, яку орендує фермерське господарство, – державної власності, то рішення про надання дозволу на проведення паювання земель фермерського господарства та передачу цих земель у власність членам господарства прийматиме головне управління Держземагентства в області, яке протягом місячного строку має розглянути подані документи та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Приватизацію земель фермерського господарства його члени здійснюватимуть у порядку, передбаченому для приватизації земель працівниками державних та комунальних підприємств, установ та організацій (ст. 25, ч. 3-6 ст. 118 ЗКУ).

Зокрема, фермерське господарство на підставі рішення загальних зборів своїх членів має звернутися до територіального органу Держзем­агентства з клопотанням про приватизацію земель господарства. Цей орган у місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл фермерському господарству на розробку проекту приватизації земель. При цьому, передача земельних ділянок із земель фермерського господарства у власність громадянам-членам цього господарства здійснюється після погодження проекту приватизації за їх заявами.

Перелік необхідних документів для розгляду цього питання  має містити: заяву члена фермерського господарства; копію документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України); графічні  матеріали,  на яких зазначено  місце  розташування  земельної ділянки, визначене за проектом приватизації; довідку про відсутність раніше набутого права на земельну частку (пай).

Любов МАЗУР,

головний спеціаліст-юрисконсульт відділу

Держземагентства

у Надвірнянському районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!