Газета по-надвірнянськи
 

Церква-мучениця очима історії

27 березня 2015, 14:31 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 759 переглядів

Завдяки ініціативі, понад десятирічним працелюбним старанням і неабиякому бажанню-благословенню отця-декана Надвірнянського, пароха храму святої Параскеви у Фитькові Івана Качанюка та його духовного учня о. Миколи Григорука у священичій резиденції освячено Музей історії підпільної Української Греко-Католицької Церкви.

Цей Музей у священичому і культурно-народознавчому значенні тематично розширив експозиції уже діючого тут етнографічного Музею нашого краю, створеного також при діяльній участі отця Івана Качанюка. Сам виплеканий і виколисаний у безмежній любові і глибокій повазі до всього українського, національного, державницького і в непохитній вірі Українській Греко-Католицькій Церкві – у сім`ї, завдяки патріотові-односельчанину Федорові Ковтунові, священичому наставнику світлої пам`яті отцю-мітрату Михайлові Косилу – отець Іван Качанюк своїм ревним служінням є прикладом для своїх парафіян і духовних братів та сестер, передусім, тих, із котрими довелося ділити непрості, буремні, сповнені компартійно-більшовицького переслідування будні і літа.

IMG_2909

Владика Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Василь Івасюк у співслужінні із Протосинкелом єпархії Богданом Іванюком, о. Іваном Бойком, отцями-деканами Петром Голінеєм, Василем Панівником та Іваном Качанюком

освятив Музей.

– Відкриваємо велику духовну скарбницю, яка є нашим майбутнім, – мовив, освячуючи Музей Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ єпископ Василь Івасюк. – Таку святість варто робити в усіх парохіях і деканатах нашої Церкви. Працюйте совісно, хай Господь допомагає Вам робити доб­рі речі і справи на благо рідного народу, віри і Держави, дбайте про освіту і виховання молоді, – закликав присутніх парафіян і священнослужителів Владика.

Тієї пам`ятної другої березневої неділі творців і перших відвідувачів Музею вітали директор Інституту Церкви Івано-Франківського Богословського університету доцент Олег Єгрешій, краєзнавець, член НСЖУ Світлана Флис, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, перший заступник голови РДА Андрій Крицький. Вони відзначали неоціненну роль катакомбної церкви у збереженні християнської віри і духу українського народу.

Експозиція Музею знайомить зі священичо-страдницьким шляхом єпископів Григорія Хомишина, Софрона Дмитерка і Симеона Лукача, отця Михайла Косила – ректора підпільної духовної семінарії у Дорі, отця-монаха Григорія Деренюка (він хрестив Владику Василя Івасюка), є листи із Мордовського концтабору о. Романа Гузана, копії судових вироків отцям Михайлові Косилу й Авксентію Остафіїву, антимінси митрополитів Михайла Левицького, Леона і Андрея Шептицьких, Антона Ангеловича, зразки одягу сестер-монахинь десятка черничих Згромаджень та іншими історично-вартісними експонатами.

На святковій академії хвилюючими спогадами про підпільне священиче служіння поділилися отці Іван Бойко та Ярослав Гринюк із Тернопілля, Христина Яремчук із Чорткова, кандидат історичних наук, викладач Прикарпатського університету Люба Геник. Отець Іван Бойко згадав як 9 березня 1974 року у Львові на квартирі брата митрополита Володимира Стернюка на вул. Маяковського отримав дияконські та ієрейські свячення. А вже 10 березня відправляв свою першу службу Божу. Напружена духовна праця далі продовжилась у селі Старуня Богородчанського району, де охрестив через тиждень двох дівчаток. Священичий підпільний шлях отця Івана Бойка проліг гірськими селами Яблуниця, Поляниця, Делятин, Яремче, Любіжня, Микуличин, Заріччя, Білі Ослави, Чорні Ослави, Ланчин, Лісна Тарновиця, Івано-Франківськ та інші. У селі Надорожна Тлумацького району зловили кагебісти, однак на допиті нічого для себе корисного вони не довідались.

IMG_2961

Радісною була зустріч отця-мітрата, пароха Красної Івана Бойка з Ганнусею Григорович, котру він хрестив у Поляниці у перші роки своєї підпільної священичої праці. А на святковій академії уже теперішня учителька з Поляниці Ганна Григорович (ліворуч) із мамою Василиною виконала пісню, присвячену о. Михайлові Косилу.

 

Сільський голова Марія Дмитрук вважає, що Музей у Фитькові став культурно-мистецьким явищем не лише у рідному селі, але й в Україні, бо його реліквії-експонати – рідкісні й неоціненні. Вона запевнила, що сільська рада фінансово допоможе Музею.

Музично-пісенні вітання учасникам свята передали народний фольклорно-етнографічний гурт «Перевесло» (кер. Ольга Багрійчук), вокальний жіночий ансамбль «Яворина» (кер. Галина Нарожняк), молодіжний духовний хор, отець-декан Яремчанський Петро Голіней, єпархіальний протосинкел Богдан Іванюк, а також читці.

IMG_2942

Народний фольклорно-етнографічний гурт «Перевесло» (кер. Ольга Багрійчук) подарував для Музею свій експонат – колоскову Капличку.

Наші краяни отримали чудову нагоду не лише побачити й ознайомитися з експозицією Музею, але й глибше пізнати історію катакомбної Церкви-мучениці, котра нерозривно поєднана з історією національно-визвольної боротьби за незалежність і державність України.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!