27 березня 2015, 13:51 | Рубрика: Природа
Версія для друку
660 переглядів
На адресу користувачів мисливських угідь, зокрема, ДП «Надвірнянський лісгосп» неодноразово надходять скарги від жителів навколишніх сіл району про потраву сільгоспугідь та завдану шкоду дикими звірами.
ДП «Надвірнянський лісгосп» доводить до відома, що згідно із Законом України «Про мисливське господарство та полювання» мисливські звірі, які перебувають у стані природної волі, належать до природних ресурсів загальнодержавного значення і знаходяться під охороною держави. Добування мисливських тварин регламентують наданням лімітів на врегулювання їх чисельності із зазначеними термінами полювання (на парнокопитних жовтень-грудень) відповідні уповноважені органи виконавчої влади з питань лісового і мисливського господарства. ДП «Надвірнянський лісгосп» є державним користувачем мисливських угідь і відстріл, добування диких звірів проводять згідно з наданими ліцензіями у дозволений на те час.
У весняно-літній період відстріл і добування диких звірів суворо заборонені у зв`язку із відтворенням дикої фауни у природі, бо в цю пору настає сезон тиші, тобто повинен бути мінімальний фактор турбування звірини людиною. Користувачі мисливських угідь у законодавчому порядку не мають повноважень на відшкодовування збитків чи компенсацію завданої шкоди тому, що відсутні нормативно-правові механізми збоку держави щодо відшкодування збитків унаслідок знищення сільськогосподарських угідь дикими звірами. Проте ми далеко ще відстаємо від європейських країн щодо ведення мисливського господарства. Ось деякі статистичні дані щодо чисельності диких звірів у сусідніх державах, зокрема, Чехії.
Площа мисливських угідь: Чехія – 6,9 млн. га; Україна – 46 млн. га. Чисельність дичини (сезон полювання 2012-2013 рр.): Чехія: олень – 32 тис. гол., козуля – 318 тис. гол., кабан – 64,8 тис. гол.; Україна: олень – 16 тис. гол., козуля – 15,3 тис. гол., кабан – 64,5 тис. гол.
Наведені дані свідчать, що такий успіх чеських мисливців завдяки дотриманню традицій, своєчасному вдосконаленню нормативно-правових актів, піклуванню про мисливський фонд, що уможливлює значний приріст чисельності основних видів мисливських тварин.
Тому нам потрібно вивчати досвід таких європейських країн і працювати над реформуванням мисливської галузі України, збільшувати приріст та популяцію основних видів мисливської фауни, що забезпечить жителів роботою і продовольством, а місцевий бюджет – коштами. Маємо прагнути до усвідомлення, що дикий кабан чи інші дикі звірі є представниками карпатської фауни, а не лише шкідниками. Рекомендуємо застосовувати різні відлякувальні методи, не завдаючи шкоди диким звірам.
Руслан ОСТАШУК,
директор ДП
«Надвірнянський лісгосп».