На 32-ій сесії районної ради 5 березня ц. р. депутати під орудою голови районної ради Василя Поповича виконали Гимн-славень України в урочистій атмосфері спільно з хором УГКЦ Воздвиження Чесного Хреста, яким уже багато років поспіль керує Надія Мацьків.
Василь Попович зазначив, що ще зовсім недавно наші солдати із гимном на устах і національним прапором примушували відступати окупантів. – Це – той символ, який спонукає нас боротися, відстоювати незалежність України, – підкреслив голова районної ради.
Опісля виступила директор Надвірнянської дитячої музичної школи Тетяна Вишпольська, котра розповіла про історію написання й авторів державного Гимну. Її виступ опублікований у «Народній Волі» від 6 березня ц. р.
Згадали депутати і про 65-ту річницю трагічної загибелі легендарного командувача УПА «Тараса Чупринки» – Романа Шухевича. Усіх загиблих за самостійність України героїв вшанували хвилиною мовчання.
Від імені та за проханням адміністрації Артемівської районної лікарні, що на Донеччині, Василь Попович висловив краянам глибоку вдячність за їх волонтерську діяльність, зокрема, громадам сіл, котрі найактивніше долучилися до збору різноманітних видів допомоги захисникам суверенітету України. Подячних грамот удостоїли жителів Білих Ослав, Бистриці, Ланчина, Камінного, Волосова, Чорних Ослав, а також колективи КП «Аптека № 100» і центральної районної лікарні. Грамоти Василь Попович вручив представникам населених пунктів і керівникам.
Голова районної ради зачитав звернення обласної ради про допомогу 128-ій гірсько-піхотній бригаді у придбанні «швидкої» (опубліковане у «Народній Волі» від 6 березня ц. р.). По завершенні сесії депутати та учасники сесії мали можливість опустити гривні у спеціально підготовлену у сесійній залі скриньку.
Підтримали ініціативу «Народної Волі»
За пропозицією в депутатському зверненні Михайла Іваночка депутати підтримали ініціативу редакції газети «Народна Воля» оголосити 2015-ий рік у районі роком славного поета УСС, уродженця Ланчина Юрія Шкрумеляка. Водночас голова районної ради Василь Попович запропонував (і депутати також підтримали) облагородити місце поховання відомого земляка на Личаківському цвинтарі у Львові. Ігор Білоган у депутатському зверненні порушив проблему очищення лісових масивів після санітарних рубок у с. Парище, про що настійливо вимагає інформації щодо дотримання чинного законодаства під час виконання таких робіт.
Іван Забронський озвучив актуальне питання про необхідність фахового роз`яснення в ЗМІ порядку одержання (оформлення) субсидій жителям району. Василь Гаврищук виступив із проханням включити у план соціально-економічного розвитку Надвірнянщини заміну вікон на енергозберігаючі у Фитьківській ЗОШ І-ІІІ ст. Також депутат вкотре звернув увагу на кричущі факти трансляції російськомовних пісень у закладах громадського харчування і транспортних засобах із пасажирських перевезень на теренах району.
***
Депутати взяли до уваги звіт районної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2014 рік, з яким виступив начальник управління економічного розвитку і торгівлі РДА Василь Уніят.
Зі звітом про виконання районного бюджету за 2014 р. депутатів ознайомив начальник управління фінансів РДА Михайло Обідняк. Окремим сесійним рішенням затверджено цей звіт, а також звіт про використання торік коштів резервного фонду районного бюджету.
***
Оскільки на Дні депутата районні обранці отримали вичерпні відповіді на всі болючі питання, то не виникло особливих питань до керівників комунальних підприємств районної ради «Аптека № 100» Людмили Кунько і «Теплокомуненерго» Віктора Ягиша. Їхні звіти про виконання минулорічного фінансового плану взято до уваги. Обидва підприємства спрацювали торік зі збитками. Нагальною проблемою для «Аптеки № 100», як зрештою і для всіх, залишається неконтрольований ріст цін на ліки (торік із райбюджету на пільгові рецепти виділили понад півмільйона грн., що, як з`ясувалося, стало найбільшою сумою в області), для «Теплокомуненерго» – перехід обслуговуючих ним об`єктів на альтернативні види опалення. А поки що дороговартісний газ, що зростатиме в залежності від рівня падіння національної валюти, «не страшний» лише центральній райлікарні, де торік встановили твердопаливний котел і зуміли зекономити кілька сотень тисяч грн.
***
Представляючи депутатам щорічну програму соціально-економічного та культурного розвитку Надвірнянщини, Василь Уніят зазначив, що всі заходи розроблені у межах наявних фінансових ресурсів. Основний акцент здійснено на реалізацію проектів ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», про що «Народна Воля» детально розповідала у попередніх числах.
До рішення з цього питання додали фінансування робіт із розчищення річки Луквиця Молодківської сільської ради, а також широкий блок узгоджених пропозицій президії районної ради.
Райдержадміністрації, сільським, селищним та міській радам доручено вжити заходів щодо виконання Програми на 2015 р.
То ж, чи є де сховатися
від …можливих «Градів»?..
Депутати вкотре повернулися до питання про виконання рішення районної ради від 8 травня 2014 р. «Про стан цивільного захисту населення в районі». На цьому на Дні депутата особливо наполягав депутат Ігор Андруняк. Зокрема, на території Надвірнянщини знаходиться 5 сховищ та 40 протирадіаційних укриттів (перелік найпростіших укриттів у м. Надвірній – у «Народній Волі № 7-9 від 20 січня ц. р.).
Детальніше про їх стан депутатам доповів перший заступник голови РДА Андрій Крицький. Він уточнив, що найпростіші укриття – це звичайні підвали у багатоповерхівках. – І протирадіаційні укриття є на обліку. Але, – наголосив Андрій Крицький, – виникають дуже складні ситуації. Зокрема, під час перевірки не виявили двох захисних споруд: їх фактично немає. Інше питання – кожна споруда цивільного захисту перебуває або в комунальній, або у приватній власності. З останніми – найскладніше: є факти, коли не допускають до таких споруд. Тому Андрій Крицький звернувся до власників, балансоутримувачів таких споруд із проханням, враховуючи ситуацію в державі, віднестися відповідально до згаданого питання. Щодо стану їх готовності, то споруди обмежено готові і неготові. Андрій Крицький висловився за те, щоб вжити заходи для проведення обмежено готових у повну готовність, а неготових – в обмежено готові. Детальнішу інформацію нададуть на черговій сесії районної ради.
У рішенні з цього питання керівникам підприємств, установ та організацій визначено головним завданням цивільного захисту на 2015 р. – врахувати зниження техногенних і природних ризиків та підвищення рівня захисту населення шляхом забезпечення ефективного функціонування єдиної державної системи цивільного захисту в умовах надзвичайної ситуації мирного часу та в особливий період. Керівників (балансоутримувачів) захисних споруд цивільного захисту зобов`язано терміново забезпечити приведення захисних споруд до використання за призначенням.
***
За координацією начальника управління фінансів РДА Михайла Обідняка депутати внесли цілу низку важливих змін до рішення районної ради від 20 січня ц. р. «Про районний бюджет за 2015 рік»; за участі начальника управління економічного розвитку і торгівлі РДА Василя Уніята – зміни до районних цільових програм.
Неабияке взаємне зацікавлене обговорення викликали внесення змін до рішення районної ради від 23 лютого 2012 р. «Про Програму розвитку фізичної культури і спорту в районі на 2012-2016 роки». Мовилося, зокрема, про підтримку районної ради ФСТ «Колос», яка на районному форумі спортивних організацій так і не представила своєї програми діяльності. Суттєві роз`яснення щодо ситуації із цим спортивним товариством депутатам надали перший заступник голови РДА Андрій Крицький і заступник голови РДА Тарас Олендій. Врешті-решт дійшли спільного висновку про необхідність членам «Колосу» зібратися і вжити усіх заходів щодо відновлення нормального функціонування товариства. А куратором у цій справі мала б стати виконавча влада району і, за пропозицією Василя Поповича, до них долучиться й районна рада. Також у фінансуванні районної федерації футболу врахували суму заявочного внеску. Тобто, від сьогодні сільські і селищні команди, котрі захочуть взяти участь у змаганнях, не обтяжуватимуть уже себе фінансовим внеском. Щоправда, Василь Попович уточнив, що це – не остаточний варіант і до нього при потребі повертатимуться упродовж року.
Призначили стипендію ім. В. Луціва
Рішенням сесії районної ради із 1 вересня 2014 р. стипендію районної ради ім. Володимира Луціва призначено студентові Київського національного університету ім. Т. Шевченка, минулорічному випускникові Надвірнянського ліцею, переможцю фінального етапу Всеукраїнського турніру юних економістів (2-е місце в Миколаєві), переможцю ІІІ етапу (2-е місце) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН Василеві Стрипі.
Підтримали чотири звернення
На сесії обговорили цілу низку додаткових питань. Затвердили тарифи на теплову енергію по КП «Теплокомуненерго». Підтримали звернення Верховинської районної ради щодо недопущення приватизації стратегічно важливих державних підприємств та виключення держлісгоспів і всіх лісогосподарських підприємств із переліку тих, з яких знімають заборону на приватизацію. Підтримали звернення Городенківської та Рожнятівської районних рад про присвоєння Провідникові ОУН Степанові Бандері та Головнокомандувачу УПА Романові Шухевичу звання Героя України.
Позитивне рішення отримало й звернення ради старійшин села Пнів. У документі йдеться, що пнів`яни вирішили розподілити 15-гектарний масив серед воїнів АТО. Та, оскільки, цю землю, що відноситься до сільгосппризначення, незаконно забрали у 2013 р., то рада старійшин с. Пнів просить депутатів звернутися до підрозділу Держземагентства у районі для розв`язання питання по суті. Також пнів`яни вимагають накласти санкції на російські продовольчі й промислові товари й обговорити питання про законність діяльності банку «Надра». Усі вимоги у зверненні депутати підтримали.
Визнали агресором
За пропозицією Михайла Іваночка депутати підтримали звернення фракції ВО «Свобода» у районній раді про визнання агресором Російську Федерацію.
Не оминути увагою
Щирим співчуттям і виявом бажання допомогти позначена звістка про загибель на фронті бійця ДУК «Правий сектор» Дмитра Ломея із Цуцилова, сім`я котрого нині перебуває за межею бідності, як визначили депутати. Поки питання соціальної допомоги добровольцям та їх сім`ям з боку держави не врегульоване на законодавчому рівні, плече підтримки підставить місцева влада, про що мовив Цуцилівський сільський голова Микола Дутчак, і районна рада, в чому запевнив голова районної ради Василь Попович за підтримки депутатів.
У контексті порушеної теми актуальним став виступ на сесії начальника управління соціального захисту населення РДА Івана Гурмака.
За станом на 5 березня у районі створений координаційний комітет сприяння сім`ям загиблих, постраждалих учасників АТО. Із серпня 2014-го у районі діє програма підтримки цієї категорії краян. Завдяки цій програмі торік реалізували 111 тис. 480 грн. на допомогу сім`ям учасників АТО.
За станом на 1 січня ц. р. до координаційного комітету звернулися 11 поранених (на цю дату є 2 загиблих) і 41 учасник АТО отримали матеріальну допомогу. Це – ті люди, зауважив Іван Гурмак, котрі надали довідки, що вони – учасники АТО, і підтверджуючі документи про їхнє там поранення. Іван Гурмак згадав і про ситуацію із сім`єю Дмитра Ломея, вказавши на невизначеність із допомогою (понад 600 тис. грн.) від держави.
За станом на 5 березня у районі – уже троє учасників АТО, котрим надали статус учасника бойових дій. Відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вони вже претендують на всі пільги, гарантії й компенсації, зазначені у ст. 12 цього закону. Тому Іван Гурмак наголосив про необхідність роз`яснювальної роботи серед краян-учасників АТО, що пільги – тільки після оформлення статусу.
А це, як з`ясувалося, нелегка справа, бо занадто ускладнений його механізм – це вже визнали на державному рівні. А поки що у районній програмі передбачено 160 тис. грн. на 2015 рік. Уже є 4 заяви від поранених, 26 заяв – від учасників АТО. Крім того, за даними Надвірнянсько-Богородчанського ОРВК, майже 250 краян мобілізованих по всіх хвилях мобілізації, не враховуючи працівників райвідділів УМВС, СБУ, прокуратури. Усі вони, повернувшись на ротацію чи демобілізувавшись, потенційно звертатимуться за допомогою до районної влади, підкреслив Іван Гурмак.
Василь Попович зазначив про підтримку цих краян і повторив, що при потребі варто звертатися до влади кожному учасникові АТО, запевнивши, що влада розбиратиметься у кожному конкретному випадку і сприятиме вирішенню питань їх соціального захисту.
Леся ДУТЧАК «Народна Воля»