На цьоготижневому семінарі-навчанні міського, селищних і сільських голів з участю голови райдержадміністрації Олександра Кеніза та голови районної ради Василя Поповича, заступників голови РДА та його радника Івана Тодорука, представників правоохоронних органів, установ, організацій, структурних підрозділів РДА, громадськості перший заступник голови РДА Андрій Крицький ознайомив із порядком денним, скомпонованим із таких питань: благоустрій населених пунктів та проведення передвеликодньої толоки; про вимогу райпрокуратури щодо запобігання незаконного забору піщано-гравійної суміші з русел річок на території району; децентралізація і добровільне об`єднання громад, створення органів самоорганізації населення; проведення мобілізації та призову на строкову військову службу; стан доріг та їх ремонт у районі.
***
Із першого питання доповідав начальник відділу житлово-комунального господарства РДА Тарас Угринчук. Він акцентував увагу на виконання розпорядження голови ОДА про проведення заходів щодо підготовки до Великодніх свят і Всеукраїнської акції «За чисте довкілля». Вартим уваги і прикладом для інших він визнав досвід Надвірнянської міської ради, яка щорічно випускає «Екологічний вісник», де чітко розписано передвеликодні заходи із благоустрою і відповідальних за їх проведення керівників організацій, підприємств та ін.
Сільські ради також розробили такі ж заходи. Якщо раніше до прибирання залучали школярів, то тепер, зазначив Тарас Угринчук, визнано таку допомогу не зовсім у рамках законності. Тому рекомендував залучати до толоки сільських депутатів, жителів, громадських активістів, а також безробітних, зареєстрованих у райцентрі зайнятості. Особливу увагу звернути на чистоту узбіччя доріг, ліквідацію стихійних сміттєзвалищ тощо.
Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович довів до відома заплановані заходи із комплексного благоустрою у рамках загальноміської толоки (оприлюднено у «Народній Волі» від 27 березня ц. р.). Частину з них уже активно виконують. Долучитися до виконання інших міський голова ще раз запросив у суботу, 4 квітня.
***
Найдовше й найактивніше тривало обговорення питання децентралізації та добровільного об`єднання громад.
Нагадуємо, що 5 лютого ц. р. вступив у дію Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», який, зокрема, передбачає, що така громада має бути розташована у межах території однієї області з урахуванням історичних, природних, етнічних, культурних та інших чинників.
Голова районної ради Василь Попович представив присутнім радника Прем`єр-Міністра України, члена експертної ради із проведення реформ місцевого самоврядування, почесного члена Конгресу місцевих регіональних рад Європи, заслуженого юриста України, доктора наук державного управління, професора, двічі голови м. Львова, тричі народного депутата України, міністра регіонального розвитку Василя Куйбіду, котрий надав вичерпну інформацію щодо зміни адміністративно-територіального устрою держави.
Необхідність такої реформи, за його словами, розуміли і планували одразу після проголошення Незалежності України. Ще тоді державі хотіли віддати тільки ті функції, які не могли реалізувати органи місцевого самоврядування. На жаль, тоді новий адміністративний поділ не зробили, не організували нові органи публічної влади, яка складається із державного управління і місцевого самоврядування. Тому й не отримали інструментів для проведення державної і муніципальної політики, без яких нереально стати успішним управлінцем.
Нині є більше 700 законів, які регулюють діяльність органів місцевого самоврядування і часто створюють правові колізії. Навіть у Законі про місцеве самоврядування початкові норми суперечать кінцевим. Промовець констатував також різне трактування самого поняття «місцеве самоврядування» у Конституції України, Законі про місцеве самоврядування та Європейській хартії. Якщо ми прагнемо євроінтегрування, необхідно створити чітке законодавче поле. На певних етапах розвитку України пропонували різні варіанти, але так нічого і не зроблено.
Чи на часі нині реформи? І чи можна нам розраховувати на допомогу ззовні? – Запитав Василь Куйбіда і відповів, що досвід наших дідів і прадідів свідчить: ніхто за нас не вирішить наші проблеми. Війна ж примушує нас проводити реформи дуже швидко. Вони будуть не найкращі, але їх ефективність залежить і від вчасності. У різних країнах такі реформи проводили по-різному. Ефективнішими виявились ті, де, як у Франції, держава визначила, що таке територіальна одиниця, означила параметри і прийняла рішення. В Україні пішли шляхом Латвії, де добровільно об`єднувалися і за 5 років «злучилися» тільки 3% громад. На думку науковця, першочергову відповідальність за цю реформу мав би взяти на себе уряд, а не перекладати її на сільських чи селищних голів.
Але реформу однозначно впроваджувати потрібно. Серед її позитивів: держава допомагатиме організаційно через облдержадміністрації, методично і фінансово, у т. ч. із залученням коштів Євросоюзу; концентрація коштів розширює можливість розвитку, вирішення проблем тощо. Негативи стосуються податків, зняття делегованих повноважень та ін. Цей закон – тільки для тих громад, котрі хочуть добровільно об`єднатися. Приводів для необ`єднання – сотні, але не варто втрачати шанс, підсумував політик і науковець та відповів на численні запитання.
Найактивнішу участь в обговоренні цього запитання взяли Ланчинський селищниий голова Михайло Іванюк, сільські голови – Цуцилівський – Микола Дутчак, Чорноославський – Василь Попович, Зеленський – Віталій Хопта, депутати районної ради Ігор Андруняк, Андрій Крицький, Ігор Писклинець, екс-голова м. Надвірна Михайло Андрійович та ін. Їхні запитання стосувалися критеріїв об`єднання, врахування специфіки гірських сіл, таких як Чорні Ослави, ставлення до англо-саксонської, французької і змішаної систем самоврядування та ін. У діалозі з`ясувалося, що нинішній запропонований територіальний поділ майже співпадає з тим, який існував до Другої світової війни.
Загалом, сільські і селищні голови просили Василя Куйбіду донести до відома керівництва держави їхню думку: або Президент, або Прем`єр-Міністр України нехай беруть на себе політичну відповідальність, пропонують адміністративний устрій, накладають на територію і визначають конкретно, бо в нинішньому варіанті чинне законодавство щодо згаданого об`єднання лише провокує спротив, несприйняття, кривотлумачення і незгоду між громадами та їхніми нинішніми лідерами.
***
Розповідь столичного високопосадовця із вибаченням перервав заступник командира батальйону «Івано-Франківськ» п. Віктор, нагадавши, що із зони АТО повертаються бійці, у т. ч. поранені, контужені, і необхідно для них забезпечити всі пільги, гарантовані державою.
Військовий комісар Надвірнянсько-Богородчанського об`єднаного військкомату майор Олександр Матьошко зауважив, що не всі учасники АТО, котрі повертаються додому, стають на облік у райвійськкомат, тому попросив місцевих голів тримати це питання у полі свого зору, охарактеризував стан четвертої хвилі мобілізації, план якої не виконують. Також позитивно відгукнувся про весняний призов: на обласну медичну комісію прибули 85 відсотків призовників. Закликав до співпраці працівників сільських і селищних рад.
***
Закликала до співпраці і районна прокуратура. Зокрема, просять провести спільну нараду для скоординування заходів щодо запобігання незаконного забору піщано-гравійної суміші з русел річок Прут і Бистриця Надвірнянська. І цим самим зменшити соціальну напругу та критичні сигнали громадськості, викликані такими негативами.
***
Начальник філії «Надвірнянський райавтодор» Віктор Зінкевич поінформував, що цьогоріч кошти на ремонт доріг місцевого значення виділятимуть за визначеною формулою. На кожний кілометр дороги є певний розмір коштів. Для нашого району на рік виділено 1 млн. 517 тис. грн. з бюджету «Укравтодору» (у цій сумі – оплата матеріалів, робіт і зарплата), які використовуватимуть на ремонти доріг за винятком двох: Надвірна-Івано-Франківськ і Делятин-Коломия до с. Іванівці. Використання їх погоджуватимуть із районною владою.
Обласна рада готує відповідну програму ремонту доріг.
***
Голова РДА Олександр Кеніз, який вперше взяв участь у семінарі-навчанні, звернув увагу, зокрема, на такі аспекти: перевагу щодо ремонту доріг надаватимуть тим населеним пунктам, сільські ради яких вступатимуть у часткову долю співфінансування цих робіт; сільським і селищним головам чітко роз`яснити відповідальність за ухилення від мобілізації і призову; сприяти і роз`яснювати краянам про оформлення субсидій на комунальні послуги та ін., а також запросив до окремої розмови підписантів звернення про висловлення недовіри директорові Назавизівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ярославові Будзаку.
***
Депутат районної ради Ігор Андруняк подає для жителів району архівну інформацію про структуру сільських і міських ґмін Надвірнянщини за станом на квітень 1937 р.
Староство Надвірнянське об`єднувало: ґміни міські: Делятин і Надвірна; ґміни сільські: Яблуниця; Яремче із громадами Дора, Ямна, Яремче, Луг; Ланчин із громадами Добротів, Красна, Ланчин, Саджавка; Середній Майдан із громадами Боднарівка, Гаврилівка, Кубаївка, Верхній Майдан, Середній Майдан, Парище, Велесниця, Лісна Велесниця, Вишнівці; Микуличин; Білі Ослави із громадами Білі Ослави, Чорні Ослави, Чорний Потік, Заріччя; Пнів із громадами Битків, Лоєва, Пнів, Стримба; Пороги із громадами Богрівка, Гута, Яблунька, Кричка, Пороги; Перерісль із громадами Тисменичани (Березівка), Цуцилів, Фитьків, Камінне, Назавизів, Перерісль, Лісна Тарновиця, Волосів; Кривець із громадами Космач, Кривець, Майдан, Приступ, Росільна; Солотвин із громадами Бабче, Дзвиняч, Монастирчани, Манява, Маркова, Раковець, Солотвин, Заріччя; Старуня із громадами Грабовець, Гвізд, Молодків, Старуня, Жураки; Ворохта із громадами Татарів, Ворохта; Зелена із громадами Пасічна, Рафайлів (Бистриця), Зелена.
Орися СПІВАК «Народна Воля»