24 квітня 2015, 12:50 | Рубрика: Здоров`я
Версія для друку
528 переглядів
Згідно з листом МОЗ України від 7 квітня ц. р. № 3.21-58/1612-15, 58/1613-15/1097 24 квітня 2015 р. в Україні проводять заходи з нагоди Всеукраїнського дня меланоми. Відповідні заходи у всеукраїнському маштабі проводять щорічно із 2009 р. згідно з протоколом приєднання України до Всесвітньої програми «Євромеланома».
Організатори заходів – Українська асоціація лікарів-дерматовенерологів та косметологів, Інститут дерматоскопії доктора Ольги Богомолець, громадська організація «Стоп меланома».
Проблему злоякісних пухлин шкіри в Україні та світі фахівці пояснюють великою поширеністю пізньої діагностики, відсутністю онконастороженості як медичних працівників, так і громадян. Найзлоякіснішою пухлиною людини є меланома. Захворюваність на неї складає 10% питомої ваги та 80% смертності у цій групі. 200000 випадків та 65000 смертей на рік пов’язані з меланомою. Показник захворюваності збільшується у різних країнах на 2,6-11,7% на рік. Клінічні прояви та перебіг меланоми дуже різноманітні. Найбільшу тривогу викликає будь-яка зміна розміру, форми або кольору новоутвору за короткий проміжок часу.
Враховуючи доведений чіткий зв’язок меланоми з родимками, особливу увагу повинні викликати швидке зростання її розмірів, які раніше не змінювалися, ущільнення, збільшення однієї з її ділянок, посилення або зменшення пігментації, почервоніння навколо, випадіння волосся, поява тріщин, виростів, неприємні відчуття.
Основним критерієм для визначення прогнозу лікування є товщина пухлини. Тонкі меланоми, розміром менше 1 мм, ефективно лікують. Чим товща меланома, тим менш оптимістичним стає прогноз. Рання діагностика і лікування завжди покращують його.
Проблеми, пов’язані зі зростанням захворюваності на меланому, зумовили неохідність запровадження комплексної програми її діагностики, лікування та профілактики. Діагностику проводять сімейні лікарі, дерматологи, онкологи та хірурги ЦРЛ Надвірнянського району.
Ольга ПОНАЙДА,
районний дерматовенеролог.