Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2015 р. № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій», якою затверджено спрощену форму бланків заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, котрі звернулися за призначенням житлової субсидії. Зазначено, що підприємства-надавачі послуг із газо-, електропостачання та централізованого опалення, повинні забезпечити до 15 квітня та до 1 листопада ц. р. виготовлення зазначених бланків і доставку їх споживачам.
Особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014-2015 р., субсидію на наступний період призначають на підставі раніше поданих документів (без подання заяви та декларації у травні 2015 р.).
Основні зміни, що вносять до Порядку призначення субсидій: призначатимуть субсидії на підставі лише двох документів – заяви та декларації (скасовано необхідність надання довідок про доходи, у т. ч. й працюючих осіб).
Запроваджують принцип призначення субсидії на підставі задекларованих даних заявником. Достовірність цих даних перевірить управління соціального захисту населення уже після призначення субсидії шляхом направлення запитів до відповідних органів, установ та організацій.
Скасовують всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій: наявність у власності двох житлових приміщень, двох автомобілів та у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні; здачу в найм житлового приміщення. Запроваджують надання субсидії на 12 місяців, а не на 6 місяців або на опалювальний період як раніше.
Встановлено автоматичний принцип надання субсидії на новий період.
Заявник та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні чи будинку, дають згоду на обробку персональних даних про сім’ю, доходи, витрати, що необхідні для призначення житлової субсидії.
У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, заявник зобов’язаний у місячний термін повідомити орган соціального захисту населення.
Тепер розмір земельної ділянки, що є в користуванні домогосподарства, не беруть до уваги при призначенні житлової субсидії.
У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюють індивідуальними засобами обліку, субсидію розраховують, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної комісії та акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Під час прийняття рішення враховують наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб із числа зареєстрованих (перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання).
Непрацездатним особам, які проживають самі, субсидію можуть призначати на понаднормову площу житла за рішенням районної комісії та акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховують плату за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців оплатив послугу чи товар на суму, яка перевищує 50 тис. грн., субсидія може бути призначена тільки за рішенням районної комісії та акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні чи будинку осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.
Як заповнювати документи
Заява про призначення житлової субсидії
Заяву заповнює особа, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації. Особи, які орендують житло, додають до Заяви договір найму (оренди) житла. При цьому, крім заяви та декларації, заборонено вимагати від громадян інші документи, довідки тощо.
У Заяві необхідно підкреслити, на які види послуг призначати субсидію («на оплату житлово-комунальних послуг» та/або «на придбання твердого палива та скрапленого газу»). Якщо домогосподарство користується твердим паливом, скрапленим газом та комунальними послугами, необхідно підкреслити все.
У Заяві про призначення житлової субсидії також необхідно:
1) у графі «Номер особового рахунку» – вказати номер особового рахунку, який міститься у договорі про надання послуг, платіжному документі (квитанції, розрахунковій книжці) на оплату відповідної послуги;
2) у графі «Найменування організації, що надає послуги» – вказати назву організації, що міститься у договорі про надання послуг, платіжному документі (квитанції, розрахунковій книжці) на оплату відповідної послуги;
3) у графі «Примітки» зазначається наявність або відсутність засобів обліку, а саме «є лічильник»/«немає лічильника».
Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії
В її розділі І вказують відомості про всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих – для осіб, які орендують житло і вказані у договорі оренди, або для індивідуальних забудовників, будинки яких не прийняті в експлуатацію), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
У розділі ІІ заповнюють відомості про всі види доходів (заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів тощо) осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди), за попередній календарний рік (12 місяців 2014 року) без урахування податку з доходів фізичних осіб із зазначенням установи, організації, підприємства, де отримується дохід.
У розділі ІІІ вказують інформацію про одноразову купівлю майна або оплату послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії на суму, яка на час купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн.
Іван ГУРМАК,
начальник
управління соціального
захисту населення РДА.