Газета по-надвірнянськи
 

Встигнути б скласти перспективний план

30 квітня 2015, 13:10 | Рубрика: Самоврядування Версія для друку Версія для друку 667 переглядів

У районі презентували законодавчі ініціативи з добровільного об`єднання територіальних громад, що мало б стати початком проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні.

Робочу групу під орудою Володимира Поповича – директора департаменту економіки ОДА, кандидата наук, депутата обласної ради представив голова райдержадміністрації Олександр Кеніз. В її складі – заступник директора департаменту фінансів ОДА, начальник бюджетного управління Ганна Качур, начальник відділу підготовки та супроводу регіональних програм управління регіонального розвитку, капітального будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА Лариса Зикова, директор обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Богдан Волошинський.

Володимир Попович зазначив, що за розпорядженням голови ОДА створена робоча група, покликана донести законодавчі нормативні документи з реформування до місцевої влади та громади в цілому. – Ми нині не ставимо за мету, що, мовляв, на якусь звітну дату (скажімо, 1 червня) повинні об`єднатися громади, – зауважив Володимир Попович. – Сам факт випливає із одноіменного закону, що територіальні громади (ТГ) об`єднуються добровільно.

У напрацьованій концепції стратегічного напрямку передбачено два шляхи реформування: адміністративний та еволюційний. За його словами, обласна виконавча влада обрала еволюційний шлях.

Зацікавлена розмова тривала майже три години і в її основі були два нещодавно підписані Президентом Закони «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та «Про засади державної регіональної політики». Обумовлено також, що на сьогодні відсутня нормативно-правова база щодо запровадження цих законів.

Як уточнив Богдан Волошинський, є досвід утворення нових 115 сільрад шляхом розукрупнення. Проте досвіду щодо їх укрупнення за часів незалежної України ми не маємо. Наступний аспект, виокремлений ним, полягає у стимулюванні цього процесу. Тобто, якщо держава вважає корисним і продуктивним для поліпшення керованості укрупнити ТГ, то цей процес мав би чимось стимулюватися. Тому Закон створює передумови для надання державної підтримки об`єднаним ТГ. Немаловажним залишається створення правових умов та можливостей для формування дієздатних ТГ, які реально можуть вирішувати питання місцевого значення, розвивати територію, якісно надавати послуги. Між іншим, однією із важливих вимог об`єднання є суміжність громад (щоб вони мали спільну межу між собою). Загалом для реалізації Закон «Про добровільне об`єднання громадян» – непростий, уточнив Богдан Волошинський. Але він створює певні можливості стимулювати таку об`єднавчу діяльність. Адже видавати лише довідки – замало для місцевої влади. Орган влади повинен розвивати територію, створювати нові можливості економічного розвитку, нові робочі місця.

Теорію об`єднавчого процесу ТГ продовжила Лариса Зикова, охарактеризувавши методики формування спроможних громад. Це, зокрема, визначення потенційних адміністративних центрів майбутніх ТГ і зони доступності населених пунктів до них, наявність інфраструктури тощо. Ганна Качур зосере­дила увагу учасників презентації на джерелах та особливостях формування бюджету об`єднаної ТГ.

До кожного із виступаючих виникло чимало запитань у сільських, селищних і міського голів, відповідальних працівників районної ради, громадських активістів. З`ясувалося, що не на всі болючі теми можна отримати вичерпні відповіді. Поки що. Володимир Попович, який проаналізував економічні аспекти об`єднання ТГ, переваги і можливі недоліки, при цьому чітко обумовив: – Ми не є розробниками і лоббістами цих законів. Але, оскільки вони прийняті,  то треба їх реалізовувати.

Дещо жвавішим і доступнішим для сприйняття став виступ представника партії «ВОЛЯ» Ольги Галабали. За її словами, вся ідея реформи полягає у передачі всіх повноважень місцевого самоврядування об`єднаним ТГ. Про це – в інформації «Буде план об`єднання громад» у цьому числі.

Про те, що в цьому питанні не все так однозначно, засвідчив виступ голови районної ради Василя Поповича, котрий також цього тижня повернувся зі столиці й оприлюднив інформацію від заступника міністра Мінрегіонбуду. Зокрема, передбачається створити виконавчі органи районних та обласних рад. Закріплено принцип субсидіарності. Обласним і районним радам пропонуватимуть обирати голів, котрі очолять і формуватимуть виконавчі комітети. Замість місцевих держадміністрацій введуть державні представництва на чолі з головою. Василь Попович слушно зауважив, що процес реформування повинен бути керованим. Тільки таким чином громадськість на місцях володітиме об`єктивною і достовірною інформацією.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!