Газета по-надвірнянськи
 

Коли творчість оживає для нас

5 червня 2015, 12:38 | Рубрика: Культура Версія для друку Версія для друку 639 переглядів

Довгий час ім’я поета-січовика з Ланчина Юрія Шкрумеляка пересічному читачеві було невідоме і не лише тому, що він потрапив до так званого списку «забутих» за часів радянської влади, але й тому, що підписував свої твори майже тридцятьма псевдонімами та криптонімами, що ускладнювало встановити авторство.

У 1995 р. до 100-річчя від дня народження поета вийшла друком збірка повістей, оповідань, поезій «Огні з полонини». Цьогоріч ми відзначаємо 120-річчя від дня народження Юрія Шкрумеляка і саме до цієї дати крає­знавець, ентузіаст Василь Левицький упорядкував, підготував до друку дві книги – «Загублений черевичок (Львів, вид-во «Тиса») та «Молитва за рідну мову» (Івано-Франківськ, вид-во «Нова Зоря»). Василь Юрійович розповів як народжувалася та видавалася книга. А передувала цьому праця в архівах, особливо Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, коли вишукував матеріали стосовно своєї землячки Марійки Підгірянки. Потрапляли і твори Шкрумеляка, розсипані в різних часописах минулих років. Завдяки небайдужості, відданості краєзнавчій справі упорядника ці дві книги таки побачили світ.

Наші бабусі і дідусі виростали з чудовими патріотичними поезіями Юрія Шкрумеляка і приємно, що ця поезія повертається до сучасних дітей. Маленькі читачі райбібліотеки для дітей продекламували віночок поезій, Раїса Грушецька читала уривки з прози. Ці книги треба мати в кожній українській родині – і дітям, і батькам, бо вони вчать любити Бога, Україну, рідну мову, рідний край і його звичай. «Насамперед Ю. Шкрумеляк, працюючи над своїми творами, вкладав душу і прагнув, щоб вони були читабельними, захоплювали читача. Тому… кожний твір несе моральне навантаження», – пише Василь Левицький у передмові до книги «Загублений черевичок».

Після презентації присутні поспішили придбати для своїх дітей, онуків книги Юрія Шкрумеляка та подякувати Василеві Левицькому за таке творче подвижниц­тво.

Марта КУШНЕРЧУК,

директор Надвірнянської ЦБС.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!