Газета по-надвірнянськи
 

Дбаємо про красу Карпат

17 липня 2015, 13:09 | Рубрика: Економіка, Природа Версія для друку Версія для друку 771 переглядів

Цими днями державне підприємство «Надвірнянське лісове господарство» відзначило свій ювілей. Про історію підприємства, трудові здобутки і працелюбність надвірнянських лісівників розмовляємо з директором підприємства Русланом Осташуком.

– У пору відзначення 20-річчя очолюваного Вами підприємства ознайомте, Руслане Васильовичу, з віхами історії Надвірнянського лісгоспу.

– Історія підприємства значно більша і вона почалася ще понад 140 років тому.

Різні події і реорганізації переживало наше підприємство за цей період, але зупинимося на основних пам’ятних подіях.

Початком історії можна вважати 1877-ий, коли неподалік Надвірної  німецькі й австрійські компанії побудували паровий пилорамний тартак, а ще через два десятиліття – парний та розпилювальний цехи. У роки Першої світової війни цей тартак та цехи згоріли і відновлені лише у 1924 році польською фірмою «Польська Фореста». Обсяг переробленої деревини збільшили до 100 тис. кубометрів.

Найбільшої інтенсивності лісорозробки набули наприкінці 40-х на початку 50-х років після об’єднання лісагролісгоспу, лісгоспу та деревообробного комбінату в єдине підприємство – Надвірнянський лісокомбінат. У той час лісокомбінат освоював 3-4 розрахункові річні лісосіки, але мало приділяли уваги веденню лісового господарства. Пріоритетом стало меблеве виробництво, яке з часом дало змогу виробляти понад 15 видів товарів повсякденного попиту. Із введенням у 1975-му в дію заводу деревно-стружкових плит та цеху ламінування комбінат повністю перейшов на безвідходне виробництво. Збільшилась і турбота за збереження і відновлення лісових багатств, впровадження нових технологій рубок та догляду за посадками. А найголовніше – лісокомбінат близько третини своїх коштів вкладав у ведення лісової справи. Починаючи з 1960-х років, тут взялися за створення лісових посадок на генетико-селекційній основі. Для цього заклали 19 лісонасіннєвих плантацій, виділили 760 га еталонних насаджень, а у Бистрицькому лісництві посадили гірський дендрарій, у якому проходить випробування понад 250 видів кущів і дерев.

У 1995 р. на базі лісокомбінату, у відповідності до Указу Президента України від 5 травня1995 р. № 332 та наказу Мінлісгоспу № 57 від 26 травня 1995 р., створили Надвірнянський держлісгосп.

Як показав час, від’єднання лісового господарства та лісоексплуатації від переробки лісопродукції не дало бажаного результату, знищили та роздержавили основну матеріальну базу лісокомбінатів. Все довелося починати спочатку.

Але саме це і стимулювало продовження добрих справ лісокомбінату. Першочерговими завданнями діяльності сьогоднішнього підприємства стали ефективна організація ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів на принципах невиснажливого і безперервного користування. Усі зусилля працівників спрямовані на забезпечення збереження лісів, охорону їх від пожеж, захист від шкідників і хворіб, посилення водоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних та інших корисних властивостей лісів.

– Найцінніше у повсякденній праці – люди, які є справжнім обличчям трудового колективу. Хто ці люди у Надвірнянському лісгоспі? Кому передаєте свій лісівничий досвід?

– Дійсно, саме працівники творять історію, і саме завдяки професіоналам, які з покоління в покоління передають свій досвід, вдається підтримувати високий рівень ведення лісового господарства.

Праця лісорубів прирівнюється до найбільш небезпечних в  народному господарстві. І в дощ, і в сніг, і в спеку, і в мороз, в більшості під відкритим небом, вони виконують важку, але дуже потрібну справу. Збір насіння, його висівання, догляд у розсадниках і школах, засаджування зрубів і кам’янистих розсипів, догляд за лісовими культурами і молодняками, проведення різних видів рубок догляду та санітарно-оздоровчих заходів, охорона від пожеж та інших лісопорушень, перевезення деревини та будівництво мостів і доріг, облаштування місць відпочинку й екологічних стежок, збір лікарської сировини, грибів і ягід, організація полювання – це лише маленька частина тих добрих і потрібних справ, які щодня і щогодини здійснюють лісівники.

На щастя, справжніх господарів зелених угідь, новаторів виробництва, котрі свої знання, творчу наснагу жертовно клали на вівтар спільної справи – турботи про Карпатські ліси на Надвірнянщині – до цього часу не бракувало.

Користуючись нагодою, дякую людям, які доклались до розвитку лісгоспу, а саме: Дутчину Яремі Івановичу, який віддав 52 роки лісовій галузі, заслуженому лісівнику України Гуменюку Василю Йосиповичу, колишнім керівникам підприємства Турчаку Костянтинові Олександровичу, Лінінському Романові Дмитровичу, заслуженим працівникам Олексіву Тарасові Миколайовичу, Тимінському Миколі Петровичу, Грицку Іванові Петровичу, Янкевичу Ростиславові Микитовичу, Боледзюку Василю Тимофійовичу, Осташу Романові Васильовичу, Гунді Тарасові Юрійовичу, Дмитрук Надії Степанівні, Юрчуку Миколі Васильовичу, Мулик Ользі Матвіївні та багатьом іншим.

Продовжують справу ветеранів теперішній склад лісгоспу: Ковалюк В.І., Кузюк І.В., Цимбалюк І.Б., Типусяк М.В.,  водії Ю. В. Ванчуляк, М. П. Яремчук, робітники нижнього складу Дем’янів Д.І., Павлюк М.Д., лісоруби Яремчук В.В., лісничі Яремчук В.І., Осташук І.Я., Кузюк Я.Ю., майстри лісу Косюк Б.Д., Гнатюк В.І., помічник лісничого Яремчук М.П. та ін.

Кадровому забезпеченню лісгосп приділяє велику увагу і сьогодні. Середня чисельність штатних працівників становить 250 осіб, із них 37 жінок. На посадах керівних працівників і спеціалістів працює 126 осіб, з них – 85 мають фахову освіту. Наразі без відриву від виробництва навчаються 14 працівників. Регулярно підвищують свою кваліфікацію всі співробітники лісгоспу.

При лісгоспі на базі Надвірнянського, Пасічнянського та Бистрицького лісництв працюють 4 шкільні лісництва, 45 школярів беруть участь у зборі насіння, посадці лісових культур, доглядях за ними.

– Після такого вдячного слова про своїх колег-лісівників варто розповісти і про виробничі висоти лісгоспу.

– Із часу створення лісгосп у важких економічних умовах у стислі терміни побудував автоколону, нижній склад, провів капітальні ремонти контори лісгоспу та контор лісництв, оновив техніку  для трелювання і вивезення лісу, для будівництва й ремонту лісових доріг та для доглядів за лісовими розсадниками і лісовими культурами. Це стало базою для ефективного ведення лісового господарства у подальшому.

У 2014 р. та першій половині 2015 р., на фоні складної політичної і економічної ситуації в суспільстві, підприємство забезпечило результативне ведення фінансово-господарської діяльності та виконання планових показників виробничої програми.

Основними напрямками діяльності визначено раціональне ведення лісового господарства, охорона і захист лісу, його відновлення.

Щорічні обсяги лісовідновних робіт на землях лісового фонду лісгоспу складають майже 300 га. На плантаціях та генетичних резервах, для створення високопродуктивних насаджень, заготовляють  5 тонн лісового насіння основних лісоутворюючих порід. У розсадниках і теплицях вирощують більше 350 тис. шт. сіянців і саджанців основних лісоутворюючих порід  та 25 тис. шт. декоративних. У Надвірнянському лісництві функціонують теплиця та піднавіс з автоматизованим зрошуванням і підживленням. Велику кількість вирощених декоративних рослин реалізовують краянам для озеленення населених пунктів.

У лісгоспі нараховують 89 природно-заповідних об’єктів загальною площею 3571,6 га  (8% від площі підприємства), на яких збережені природна різноманітність ландшафтів, генофонд тваринного і рослинного світу.

Усі види рубок проводять відповідно до об’ємів, запланованих при базовому лісовпорядкуванні. У 2014-му від усіх видів рубок заготовлено 91,6 тис. куб. м деревини, у першому півріччі 2015-го – 46,3 тис. куб. м. Із загального об’єму заготовленої деревини за 2014 рік пиловник становить 57%,  баланси – 6%, дрова технологічні – 32%, дрова паливні –  5%.

Річний приріст деревини по лісгоспу становить 189 тис. кубометрів. Відсоток заготівлі деревини від загального приросту – 50% (для порівняння, у країнах Європи – 80%). Експерти Європейського банку реконструкції і розвитку прийшли до висновку стосовно можливості збільшення заготівлі вдвічі без шкоди навколишньому природному середовищу, але винятково за рахунок вибіркових рубок та застосування екологічних підходів у лісокористуванні.

Лісозаготівлю проводять за класичною технологією валки бензомоторними пилами «Штіль», чокерного трелювання тракторами ТДТ 55, безчокерного трелювання колісними тракторами. Лісозаготівлями займаються 9 комплексних бригад (41 чоловік) та бригади приватних підприємців. Вивозять деревину в півхлистах і сортиментах автомобілі марки ЗІЛ 131 на нижній склад. Уся вивезена деревина потрапляє на нижній склад, де працює комплексна бригада із 6 чоловік, звідки щороку залізницею та автотранспортом реалізують споживачам  понад 27,5 тис. кубометрів.

Пріоритетними напрямками використання деревини є постачання її на внутрішній ринок для задоволення потреб вітчизняної переробної промисловості, підприємств будівельного, плитного та фанерного виробництва. Експорт необробленої деревини на підприємстві складає близько 30% від загального обсягу її заготівлі. У структурі експорту 5% припадає на дров’яну деревину твердолистяних порід для технологічних потреб, яка не користується попитом на українських деревообробних підприємствах. Решта експорту – це переважно тонкомірний пиловник хвойних порід (71%), попит на який через відсутність належного технічного обладнання для її переробки низький.

Провідні-науковці-України-(

Настає період, коли європейські країни відмовляються купувати деревину сумнівного походження без відповідного сертифікату. Тому великою відзнакою лісгоспу вважаємо наявність міжнародного сертифікату Лісової Опікунської Ради (FSC), отриманого внаслідок двох міжнародних аудитів за якісне і збалансоване ведення лісового господарства.

Лісгосп входить до трійки кращих лісогосподарських підприємств області. Стабільно зростають його економічні показники. У 2014 році реалізовано продукції на 47,5 млн. грн., у т. ч. на експорт 27 млн. грн. За минулий рік сплачено 10,5 млн. грн. податків і обов’язкових платежів, у т. ч. до Державного бюджету – 2,5 млн. грн., до місцевого – 3,2 млн. грн. Сплачено 4,8 млн. грн. обов’язкових платежів у фонди соціального страхування. Отримано 4,5 млн. грн чистого прибутку.

Значна сума власних коштів інвестується у розвиток виробничої сфери. На будівництво, придбання і капітальний ремонт основних засобів впродовж минулого року інвестовано 7,2 млн. грн. У 2014 р. придбано основних засобів на 0,4 млн.грн. Підписаний указ про заборону експорту кругляка та економічні реалії спонукають до необхідності спорудження лінії по розпилі деревини, чим підприємство займеться у найближчий час.

Проводимо поточні та капітальні ремонти приміщень усіх лісництв і контори лісгоспу, ведемо роботи із благоустрою та впорядкування їх територій.

У 2014-2015 роках у лісгоспі побудовано і здано в експлуатацію 9,4 км лісових доріг. На капітальний ремонт і реконструкцію лісогосподарських доріг використано 2859,5 тис. грн. власних коштів. За останні 3 роки збудовано 20,9 км лісових доріг, що дасть змогу ефективніше впливати на пожежну безпеку в лісах, відкриє доступ до лісових масивів, розширить рекреаційне освоєння території.

– Читачів, очевидно, зацікавить мисливствознавча та рекреаційна діяльність лісгоспу. Які місця відпочинку можете запропонувати? Загляньмо і в недалеку перспективу…

– Лісгосп особливу увагу приділяє веденню мисливського господарства та розвитку мережі туристичних маршрутів і місць рекреації.

За останні п’ять років значно зросла чисельність основних видів копитних, з яких ведеться господарство. Це – олень благородний, козуля європейська, кабан. Одним з аборигенних видів, що заселяє угіддя господарства, є бурий ведмідь, який занесений до Червоної книги України. Сили лісової охорони та єгерська служба конт­ролюють терміни полювання і дотримання лімітів добування, боряться з браконьєрством. Біотехнічні заходи у господарстві спрямовані на ріст чисельності мисливської фауни та покращення стації перебування.

Три-кити,-на-яких-тримаєтьс

Велику роботу проводимо у частині побудови нових комплексних місць рекреації з автостоянками, огорожами, мангалами, ящиками для сміття, піднавісами, альтанками, вбиральнями. Зі спеціальних стендів можна почерпнути історичні довідки про місця відпочинку, облагородження джерел, дитячих майданчиків та інше. Уже функціонують 10 рекреаційних місць: «Гвіздецька гора», «Страгора», «Красна», «Бухтівецький водоспад», «Максимець», «Добривирецький», «Рафайловець», «Сітний», «Яремчанський» та унікальний у Східній Європі дендропарк «Високогірний» (124 га на висотах 900-1300 м н.р.м, заснований у 1963 році), в якому висаджено 424 види дерев і кущів.

– Чи вважає Надвірнянський лісгосп себе активним учасником подій, які відбуваються в суспільстві, в т. ч. на сході країни?

– Звичайно. Неоціненний вклад Надвірнянський лісгосп вносить, постійно допомагаючи місцевому населенню та сільським радам у ремонті доріг, мостів, потерпілим від пожеж, наводнень.

Торік і цьогоріч підприємство сприяло забезпеченню оборони держави. Четверо наших працівників Михайло Герба, Михайло Дем`янів, Юрій Косюк, Василь Тимофій мобілізовані у Збройні сили України і беруть участь в антитерористичній операції на сході країни. За працівниками збережені робочі місця, їм нараховують заробітну плату. Опікуємося їх сім’ями, безкоштовно забезпечуємо дровами (20 куб. м на 3,7 тис. грн.). Протягом 2014-2015 років учасникам АТО безкоштовно виділлили 69 куб. м паливних дров. Працівники підприємства двічі перерахували денний заробіток для потреб армії, придбали засоби захисту учасникам АТО на 61 тис. грн., надали власної продукції на 107 тис. грн та передали в користування два автомобілі ЗІЛ 131 та ГАЗ 66. На цьому ми не зупиняємося.

– Окресліть, будь ласка, основні проблеми у діяльності підприємства і Ваше бачення шляхів їх вирішення.

– Проблем зараз, на жаль, надто багато. Але потрібно зауважити, що керівництво на рівні області і держави постійно шукає шляхи їх подолання.

Першочерговим лісівничим завданням є заміна створених у повоєнні роки похідних смерекових лісів корінними. Глобальне потепління, як основна причина цього незворотного процесу, змушує заміняти смереку дубовими, буковими, модриновими та ялицевими насадженнями, характерними для наших  умов місцезростання. Оскільки пошкоджені і мертві дерева становлять серйозну загрозу для здорових, необхідно їх вирубувати і вивозити.

Відсутність оптимальної густоти лісових доріг – чергова важлива проблема. Хоч протягом останніх років нам вдалось довести її до 3,7 км на 1 тис. га, однак цей показник є далеким від середнього по країнах Європи. Віримо, що ситуація в країні стабілізується і держава збільшить фінансування для розбудови інфраструктури лісового господарства, зведення мостів, підпірних стінок.

Стимулювання потрібно також для ефективного використання сировини як енергетичних ресурсів. Відходи від лісозаготівель і деревопереробки можна й потрібно використовувати як паливо у промисловості та побуті.

Великі сподівання у нас є щодо інституційної реформи, започаткованої в галузі минулоріч. Створення прозорого конкурентоспроможного ринку дасть можливість усім його учасникам отримати вільний доступ до лісових ресурсів і отримувати свою долю прибутків.

Але найголовніше – це, щоб наші діти і внуки мали змогу жити й працювати у мирній державі. Бажаю усім всіляких гараздів та нових звершень!

– Редакція «Народної Волі» сердечно віншує Вас і очолюваний Вами колектив Надвірнянського лісгоспу із славним 20-річчям його створення. Нехай Ваша праця й надалі сприяє розвитку та збереженню краси рідних Карпат і приносить людям велику радість та задоволення

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!