Газета по-надвірнянськи
 

«Патріотизм – від батька, молитовність – від матері»

7 серпня 2015, 15:00 | Рубрика: Культура Версія для друку Версія для друку 510 переглядів

Нещодавно до нашої бібліотеки завітав Адам Бунь із чудовим подарунком – книгою І. Гречка, М. Дзвін «Іванове стремління» з автографом від автора «Кращому другові (шкільних літ)». Пан Адам книгу прочитав і вирішив, що у краєзнавчому відділі бібліотеки з нею матимуть змогу ознайомитись інші користувачі, за що ми йому дуже вдячні.

Книга вийшла невеликим накладом – 300 примірників у видавництві «Львів-Свічадо» цього року. В об`ємному добротному виданні – щоденникові записи, зроблені Іваном Гречком у хронології подій: 1986 рік і події, пов`язані з виходом УГКЦ з підпілля, створенням РУХу, незалежністю України, сучасним станом, життєвим шляхом Івана Гречка до 1986 р.

Наш славний Іван Гречко народився 1929 р. у Надвірній у родині, пов’язаній з ОУН. З дитинства Іван відчув потяг до краси і намагався збирати репродукції з творів класичного мистецтва. Поступив до Львівського політехнічного інституту, але за підозру в антирадянській діяльності був заарештований і змушений покинути навчання. Згодом Іван стає студентом лісотехнічного інституту. Одночасно на канікулах починає збирати артефакти рідної Гуцульщини. Результатом цієї багаторічної роботи стала, зокрема, найфундаментальніша в Україні колекція ікон на склі, а також багата збірка інших пам’яток народної культури. Колекціонерська робота в розумінні порятунку пам’яток духовної культури рідного народу приводить його у коло митців, музейних працівників і колекціонерів.

У переконанні, що осягнення незалежності України можливе лише з Божою поміччю, надвірнянець у 80-х включається також у роботу з підготовки ґрунту для легалізаціїУкраїнської Греко-Католицької Церкви (УГКЦ).

В кінці 1980-х початку 1990-х І. Гречко – у багатьох новостворених громадських організаціях. Одночасно він – один із засновників та активних членів редколегії позацензурного альманаху «Євшан-зілля». Після легалізації УГКЦ разом із Теодзієм Стараком, Ігорем Калинцем, Ярославом Гнатівим, Ярославом Лемиком у 1991 р. став засновником і головою Клубу греко-католицької інтелігенції «Обнова».

Свою унікальну колекцію творів народного і класичного мистецтва, стародруків та інших мистецьких коштовностей передав Українському Католицькому Університетові.

Активний громадський діяч, почесний громадянин м. Львова Іван Гречко ділиться своїм досвідом із читачами у цій книзі. У передньому слові о. Богдан Прах пише: «Сьогодні п. Іван Гречко є для всіх нас прикладом невтомної наполегливої праці для поширення слави Божої і для добра Українського народу.

Марта КУШНЕРЧУК,

директор ЦБС.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!