Газета по-надвірнянськи
 

Музей історії підпільної церкви у Дорі

11 вересня 2015, 11:28 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 928 переглядів

У неділю, 23 серпня, у будинку священика, ревного поборника греко-католицької віри у часи підпілля УГКЦ отця-мітрата Михаїла Косила у мікрорайоні Дора відбувся чин посвячення Музею історії підпільної УГКЦ. Його здійснив правлячий архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Василь Івасюк.

Владика відзначив, що музей у Дорі – це частинка історії нашого народу, історії церкви, яка завжди була з народом. Радянська атеїстична держава не шкодувала ані зусиль, ані засобів, щоби зламати опір греко-католицького духовенства, чернецтва і мирян. Однак не маючи якихось видимих адміністративних структур, інституцій чи парафій у Галичині, УГКЦ в умовах постійних переслідувань продовжувала своє служіння: вірні могли отримувати душпастирську опіку від підпільних греко-католицьких священиків. Таємні Богослужіння відбувалися у приватних будинках, у відпустових місцях, біля замкнутих церков.

У період діяльності катакомбної УГКЦ однією з найгостріших проблем виявилась нестача духовенства. Стара генерація священиків, котрі повернулись із ув’язнення, відходила у вічність. Саме Дора стала одним із потужних осередків підготовки кандидатів до духовного стану. Із початком 70-х років XX ст. Священномученик єпископ Іван Слезюк призначив о. Михаїла Косила ректором підпільної духовної семінарії. За роки підпілля та під час легалізації УГКЦ він виховував багатьох священиків, серед яких митрополит Василь Семенюк, протосинкел Коломийсько-Чернівецької єпархії о. Богдан Іванюк, багато отців-деканів та ревних священиків. Тому основа експозиції Музею у Дорі – діяльність підпільної Духов­ної семінарії. Зокрема, тут зберігаються твори-рукописи із різних богословських дисциплін професора морального богослов’я Священномученика єпископа Симеона Лукача.

11885116_2255060694512520_5

Великий вплив на рішення стати священиком мав о. Михаїл Косило на майбутнього главу УГКЦ Блаженнійшого Святослава. В одному з інтерв’ю Патріарх УГКЦ щиро зізнався: «То був отець Михайло Косило – священик підпільної церкви. Сила цієї особи, сила зустрічі з такою особою і стала останнім поштовхом… У хаосі цього світу ти раптом зустрічаєш особу і розумієш, що вона є носієм істини і саме через неї присутній Господь Бог між нами». В експозиції Музею є вітальна листівка, надіслана майбутнім главою УГКЦ Блаженнійшим Святославом о. Михаїлу під час служби в армії. Отець Михаїл тривалий час працював пасічником Делятинського лісокомбінату, а багато його учнів трудились поряд. Тому тут вони служили Святі Літургії, проводили лекції на богословські теми. Як образно відзначив єпископ, вулик став церквою о. Михаїла: в одному з них зберігались предмети Літургійного призначення – сюди «компетентні органи» заглянути не сміли.

Відвідувачі Музею можуть побачити тут митри о. Михаїла Косила, особисті речі, фелони, які він сам пошив, його швейну машинку. До речі, й іконостас каплиці, де правили Служби Божі і навчались студенти підпільної семінарії, теж своїми руками виготовив о. Михаїл. Також є багато листів із місць ув’язнення священиків – увесь масив епістолярної спадщини ще чекає своїх дослідників. Тут представлені життєписи священиків Церкви-мучениці – отців Олексія Гуньовського, Антонія і Ярослава Сірецьких, Антонія Казновського, отця ігумена Онисима Шуплата ЧСВВ, отців-студитів ієромонахів Мирона Деренюка та Порфирія Чучмана. В експозиції також є літургійні та особисті речі духовенства, стародруки, ручні хрести, фотографії, документи.

Присутні на посвяченні дякували Яремчанському деканові отцю Петрові Голінею за детальну розповідь про цей чудовий Музей. Своїми спогадами про навчання у підпільній семінарії поділився декан Надвірнянський отець Іван Качанюк. На посвяченні музею були і гості з далекої Канади – внучка о. Михаїла Ганушевського (пароха Дори у 1913-1927 рр.) пані Олена з чоловіком – отцем-доктором професором Літургії Петром Галадзою, які прибули на Патріарший Собор УГКЦ в Івано-Франківську.

Цього дня святкували ще одну подію в житті підпільної церкви у Карпатському терені з нагоди 25-річчя священства трьох отців, вихованців о. Михаїла Косила: отця-мітрата Богдана Іванюка, Протосинкела Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ та парохів сіл: Дори – Івана Лейбюка, Яблуниці – Івана Лозинського.

29 серпня Музей історії підпільної УГКЦ у Дорі відвідали делегати Патріаршого Синоду – група єпископів – 15 архієреїв на чолі з Главою УГКЦ Блаженнійшим Святославом. Серед присутніх – чотири митрополити, єпископи УГКЦ з України та із-за кордону, представник Римо-католицької церкви. Вони ознайомились із Музеєм і залишили запис у Книзі почесних гостей: «Нехай увесь світ знає про геройське свідчення віри духовенства, семінаристів, монашества та вірних переслідуваної Церкви. Мученики, ісповідники та святі нашої Церкви, моліть Бога за нас».

Учасники Патріаршого Синоду відвідали монастирську церкву Св. Пророка Іллі, яка у стадії завершення будівництва, та церкву Різдва Св. Йоана Хрестителя в Яремчі. Гостей привітав Яремчанський        міський голова Василь Онутчак. Помилувавшись краєвидами Яремча, делегати Собору вирушили до с. Фитьків, де відвідали духовно-етнографічний музей парафії Святої Параскеви Тисменичанського деканату, в якому є розширена експозиція про історію підпільної УГКЦ у Надвірнянщині, та тутешню церкву Святої Параскевії. Засновники цього музею – отець-декан Надвірнянський Іван Качанюк та отець Микола Григорук.

Світлана ФЛИС,

старший науковий

співробітник

Музею етнографії

та екології

Карпатського краю

м. Яремче,

член НСЖУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!