Газета по-надвірнянськи
 

Педагог і краєзнавець

4 вересня 2015, 14:18 | Рубрика: Культура Версія для друку Версія для друку 485 переглядів

Туристсько-краєзнавчу роботу на Прикарпатті не можна уявити без Михайла Косила –  директора обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Він – непересічна особистість: заслужений працівник освіти України, почесний працівник туризму України, почесний краєзнавець України, удостоєний премії ім. Д. Яворницького Національної спілки краєзнавців України. Нагороджений грамотою Верховної Ради України, подякою Прем’єр-Міністра України,  подякою міського  голови м. Києва, почесними грамотами Івано-Франківської облдержадміністрації та голови обласної ради, нагрудними знаками «Відмінник освіти України», «Софія Русова», почесними грамотами ряду міністерств та організацій України.

4 вересня 1955-го – то його перший життєвий день, який заяснів у с. Заріччі. А згодом – учнівство і студентство в Івано-Франківському державному педагогічному інституті ім. Василя Стефаника і Тернопільській академії народного господарства. Із 1984-го особливо заопікувався туристсько-краєзнавчою роботою у нашому краї. Йому боліло аби зберегти, примножити й передати наступним поколінням історико-культурну спадщину свого народу.  Знають його як талановитого організатора, вдумливого, грамотного, досвідченого, вимогливого керівника, ентузіаста своєї справи не лише на Прикарпатті, а й в Україні.

Найяскравіше ці якості проявилися на посаді директора облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді. За три десятиліття під його орудою навчальний заклад став одним із провідних організаційно-методичних центрів туристсько-краєзнавчої освіти.

фото

За його ініціативи та безпосередньою участю вперше в Україні створено філії позашкільного навчального закладу та структурний підрозділ для роботи з обдарованими дітьми. Розгорнуто видавничу діяльність, зокрема, випуск регіонального науково-методичного альманаху «Краєзнавець Прикарпаття», засновано бібліотеку журналу «Краєзнавець Прикарпаття», побачили світ 23 числа видання і десять книг. Активно функціонують уже дев’ять філій, сім дитячих турбаз, навчально-тренувальний центр, вихованці яких – багаторазові переможці і призери всеукраїнських зльотів, змагань, експедицій, чемпіони та призери чемпіонатів України не лише серед молоді, а й дорослих із техніки лижного, водного туризму. Та й тісна міжнародна співпраця з колегами з Польщі, Словаччини свої плоди дає. 2012 року позашкільний навчальний заклад атестований із відзнакою.

Колеги по учнівському туризму пересвідчилися, що без Михайла Косила на базі центру під егідою Міністерства освіти і науки України, національних громадських організацій України не провели б численних всеукраїнських науково-практичних конференцій,  семінарів-практикумів з актуальних питань туристсько-краєзнавчої роботи. Делегат І-ІІІ з’їздів працівників освіти України, бере участь у діяльності багатьох робочих груп із напрацювання шляхів вирішення проблем освіти в Україні, розроблення нормативно-правового забезпечення позашкільної освіти, працює над науково-методичним забезпеченням галузі позашкілля, досліджує теорію і практику туристсько-краєзнавчої роботи у позашкільних навчальних закладах України. Більше 40 наукових публікацій у фахових виданнях із проблем туристсько-краєзнавчої роботи – такий творчий доробок академіка Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Михайла Косила.

А ще він – голова правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, президент обласної федерації спортивного туризму, член комітету при Президентові України з Державної премії України у галузі освіти, член громадської ради Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України. Навчаючись в аспірантурі Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, виконав дослідження на тему «Розвиток туристсько-краєзнавчої роботи в позашкільних навчальних закладах України у другій половині XX – початку XXI століть». Співорганізатор ряду благодійних акцій, зокрема, спорудження пам’ятника «Руській трійці» методом народної будови у сквері біля національного медичного університету в Івано-Франківську, відкритого наприкінці 2013-го.

Про його шанобливе ставлення і захоплення українською літературою, поезією, зокрема, творами письменників-краян, то, повірте, особлива окрема розмова. Свою працелюбність, вимогливість уміло поєднує зі щирою людською уважністю до колег, а звідси і високі моральні якості та професійна культура керівника освітньої установи.

З роси і води, шановний ювіляре!

Роман КИСЕЛЮК,

член Національної спілки

письменників України.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!