
Післяпершовереснева розмова з начальником відділу освіти РДА
– Степане Васильовичу, щиро вітаю від імені «Народної Волі» Вас і численний колектив освітян і школярів із цьогорічним Першовереснем. Хоч на нинішній посаді Ви всього кілька місяців, та все-таки скажіть, які характерні (відмінні від минулорічних) особливості, тенденції нового навчального 2015-2016 року (кількість учнів, класів, шкіл, учителів, стан приміщень шкільних і дошкільних навчальних закладів, забезпечення підручниками тощо)?
– У новий 2015-2016 навчальний рік входимо з більшою кількістю школярів – 13901 порівняно із 13684 учнями у 2014-2015 н. р. Вони навчатимуться у 714 класах (торік 706 класів). Ріст кількості учнів маємо за рахунок першокласників. Відрадно, що в нас намітилася стійка тенденція на зменшення кількості шкіл, класів, які працюють у другу зміну. У минулому навчальному році 443 учні у 5 школах району навчалися у другу зміну (у 2012-2013 н. р. вісім шкіл і більше тисячі учнів).
Рівний доступ до якісної освіти стараємося забезпечити, запроваджуючи у районі індивідуальну, інклюзивну, екстернатну та вечірню форми навчання.
На 25 серпня ц. р. загальноосвітні навчальні заклади району забезпечені підручниками на 95,7%, окрім учнів 4-х та 7-х класів внаслідок переходу на нові державні стандарти, які отримають повністю підручників пізніше. З метою найповнішого забезпечення підручниками налагоджений міжшкільний обмін навчальною літературою у районі та у межах області.
– У чому намічається новизна, нові підходи у навчально-виховному процесі? Завдяки чому має зростати престиж учителя, вихователя ДНЗ?
– Пріоритетна мета української системи освіти, як зазначено у проекті Закону України «Про освіту», є всебічний розвиток розумових і фізичних здібностей школяра як особистості, здатної до етично відповідальної участі у житті суспільства та забезпечення потреб суспільства у кваліфікованих фахівцях. Реалізація цієї мети можлива лише за умови рівного доступу всіх школярів до якісної освіти. Прийняття Закону України «Про освіту» вимагатиме проведення реформ в освітній сфері держави, сприятиме підвищенню престижу та якості навчання. Окрім того, сучасне суспільство вимагає компетентної особистості, здатної до активної участі в розвитку економіки, науки, культури. Інакше кажучи, нам необхідні вчителі, котрі б сприйняли ринкові умови, адаптувалися до них і працювали відповідно до вимог часу, забезпечуючи якість освіти. Затверджено Концепцію національно-патріотичного виховання дітей та молоді і Заходи щодо реалізації цієї Концепції та методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах (наказ МОН України № 641 від 16.06.2015 р.). Ці документи розставили чіткі акценти у навчально-виховній, позакласній та позашкільній роботі всіх закладів системи освіти.
Адміністративно-територіальна реформа у поєднанні з новим Законом України «Про освіту» кардинально може змінити мережу освітньої галузі у районі, зокрема: кількість ЗНЗ І-ІІІ ст., ДНЗ, ПНЗ. Фінансування освітньої галузі вже у цьому бюджетному році зазнало суттєвих змін, решта змін чекають на галузь у новому бюджетному році.
– За кількамісячне Ваше перебування на посаді, як оцінюєте кваліфікацію педагогічних працівників району? У чому і в яких колективах є потреба «підтягнути» їхній рівень? Де відбулися кадрові зміни серед керівництва шкіл, скільки нових спеціалістів? Яке місце учительства й учнівства нашого району у рейтингу серед районів області? На кого, з яких педагогічних колективів варто рівнятися колегам по праці?
– Науково-методичний потенціал педагогів району досить високий. Це засвідчують результати їх атестації: із 2149 педагогів велика кількість із вищою кваліфікаційною категорією, із них 78 учителів-методистів, педагогічне звання «старший учитель» мають 554 учителі. Відзначаємо також високий потенціал педагогів і за результатами участі школярів в учнівських олімпіадах, турнірах, конкурсах, захистах наукових робіт Малої академії наук.
Надвірнянський район протягом останніх років має хороші здобутки. У 2014-2015 н. р. на обласних олімпіадах із фізики й основ економіки районні команди зайняли перші місця за кількістю набраних балів, з астрономії – 2-е, з географії – 3-є, з німецької мови – 4-е, з історії – 5-е місце. Аналогічно у 2013-2014 н. р.: 1-е місце з фізики та основ економіки, 2-е – з астрономії, 5-е – з математики та хімії, 6-е місце з основ інформатики. Якщо взяти педагогічні колективи і їх внесок в участь школярів в олімпіадах, турнірах, конкурсах-захистах МАНу, то, безумовно, варто відзначити, передусім, колектив Надвірнянського ліцею, педагогічні колективи Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, № 2, № 3, № 4, Парищенської, Гаврилівської, Пнівської, Ланчинської ЗОШ І-ІІІ ст. та інших шкіл. За цей короткий час перебування на посаді я призначив у погодженні з громадськістю, місцевою владою та департаментом освіти і науки ОДА нових директорів Назавизівської ЗОШ І-ІІІ ст. – Смурікову Людмилу Михайлівну, яка працювала учителем англійської мови Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст. та Надвірнянської вечірньої заочної школи – Григоренка Олександра Івановича, котрий досі виконував обов`язки директора цієї школи.
– Підсумки ЗНО у районі: показники і здобутки у 2014 і 2015 роках? Хто є переможцями серед учнів і педколективів? У чому полягатимуть відзнака за працю учителям високого рейтингу і яка робота й вимоги до педагогів і педколективів, їхніх керівників за знижений показник ЗНО у цьому році?
– Аналіз ЗНО з української мови і літератури у цьому році свідчить, що випускники району в основному склали його належно. Найкращі результати у Надвірнянського ліцею, який посів 117-е місце із 723 у рейтингу навчальних закладів нового типу та 173-є місце із 7264 навчальних закладів України, які мали більше 10 випускників. Хороших результатів досягли учні Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 і № 3, які відповідно у Всеукраїнському рейтингу зайняли 830-е та 844-е місця. Непогані знання української мови та літератури мають учні ЗОШ І-ІІІ ст. – Переріслянської, Делятинської № 3, Парищенської, Молодківської та інших.
На жаль, п`ять ЗОШ І-ІІІ ст. – Білоославська, Чорноославська, Чорнопотіцька, Ланчинська і Краснянська – потрапили до переліку тих, в яких 10 і більше випускників не подолали поріг «склав/не склав». Така ситуація змушує нас до детального всебічного вивчення проблем викладання основ наук, підбору учнівського контингенту, об’єктивності оцінювання знань учнів у відповідності до вимог програм.
У районі вже традиційно протягом кількох років учителі, котрі підготували призерів, переможців ІІІ, IV етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, призерів ІІ, ІІІ етапів конкурсів-захистів учнівських наукових робіт Малої академії наук, переможців учнівських турнірів з базових дисциплін, а також учителі-учасники, дипломанти та переможці Всеукраїнських конкурсів «Учитель року» одержують (упродовж наступного після конкретної перемоги року) надбавку до зарплатні у розмірі від 10 до 50 відсотків до посадового окладу залежно від кількості підготовлених переможців та якості їхніх перемог.
– У чому проявилась допомога учнів й освітян захисникам у зоні АТО, у спорудженні оборонних споруд?
– Неодноразово позашкільні навчальні заклади (центри дитячої юнацької творчості, міжшкільні комбінати, станції юних техніків і натуралістів тощо) долучалися до акції «Зігрій солдата», збору коштів для підтримки учасників АТО, взяли участь у районному благодійному концерті та виставці-продажі, організованих для збору коштів родині загиблого Дмитра Ломея, тішили воїнів малюнками, сувенірами, зробленими власноруч. Упродовж 2014-2015 н.р. учнівські та педагогічні колективи активно долучалися до збору коштів для поранених бійців АТО, для закупівлі теплих речей, до збору продуктів для захисників у зоні АТО. Усього надали допомоги сім’ї загиблого Дмитра Ломея – 18453 грн.; військовому фельдшеру Любомиру Олеському – 4890 грн. на лікування. Школярі району брали участь в акції «Сітка для бійців АТО», акції «Допоможи воїну», флешмобі «Повертайся живим».
Із викладачів предмета «Захист Вітчизни» службу в АТО проходили Данилюк Дмитро Йосипович (Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.), Гнип’юк Андрій Дмитрович (Зарічанська ЗОШ І-ІІІ ст.). Зараз проходять службу Ломпас Василь Іванович (Битківська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1), Токарук Микола Васильович (Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2), Тарасюк Ігор Амосович (Битківська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1).
– Яка участь освітян і школярів району у підготовці і проведенні ХХІІ Гуцульського фестивалю у Надвірній?
– У підготовці та проведенні XXII Гуцульського фестивалю заклади освіти відповідають за науково-практичну конференцію, роботу якої запланували на 11 вересня. Також освітяни візьмуть активну участь у виставках прикладного мистецтва.
– Актуальною є тема першого уроку нового навчального року. Кого рекомендували залучити для її всебічного висвітлення і для дохідливішого сприйняття школярами?
– Тему першого уроку на Першовересень «Народ шукає в геніях себе» (за поетичними рядками Ліни Костенко) запропонував департамент освіти і науки ОДА та ОІППО. Міністерство освіти рекомендувало провести перший урок відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді на патріотичну тематику. Ми рекомендували запросити воїнів АТО, котрі перебувають у відпустці або на лікуванні, вояків УПА, а також використати інтернет-ресурс.
– Цьогорічний Першовересень, як і попередні, не залишився без обнадійливих побажань і конкретної допомоги шкільним колективам…
– На зміцнення матеріально-технічної бази освітянських закладів району у цьому році залучено майже 7 млн. грн. із бюджетів сільських, селищних і міської рад, районного та обласного бюджетів, освітянської субвенції Держбюджету, а також проекту ПРООН. У наступних публікаціях з відділу освіти конкретніше повідомимо про розподіл цих коштів на згадані об`єкти, а також про співпрацю місцевих голів і депутатів місцевих рад з навчально-освітніми закладами району.
На цьогорічному Першовересневому святі у Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 міський голова Зіновій Андрійович пообіцяв клопотати про виділення 100 тис. грн. із міського бюджету на наступний рік на встановлення бруківки перед шкільною будівлею. У цій же школі від районної організації ПП ВО «Батьківщина» уже проплатили вай-фай по всій школі, подарували 12 парт і 24 стільці та класну дошку. На урочистій лінійці у Ланчинській ЗОШ І-ІІІ ст. депутат обласної ради Володимир Попович повідомив про виділення 300 тис. грн. з обласного бюджету для перекриття даху школи. Голова районної ради Василь Попович уточнив, що для цих же цілей у цій школі передбачено 95 тис. грн. із районного бюджету. А для Ланчинської ЗОШ І-ІІ ст. передбачено 55 тис. грн. із обласного бюджету на облаштування шкільної їдальні. Назавизівська ЗОШ І-ІІІ ст. має оновитися музичною апаратурою протягом цього навчального року за кошти районного бюджету, про що повідомив заступник керівника виконавчого апарату районної ради Ігор Писклинець учасників шкільного свята. Щиро дякую за такий внесок у покращення навчально-матеріальної бази наших закладів.
– Ваші побажання колегам по праці, вихованцям, батькам, громадськості.
Засилаю найщиріші слова подяки учителям, котрі щедро діляться своїми знаннями, плекають справжніх патріотів нашої держави. Школярам бажаю підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів. Батькам – добробуту, терпеливості, цілеспрямованості у вихованні своїх діток. Усім нам – миру, злагоди і віри у щасливе майбуття України.
Северилов Степан Вячеславович народився 19 травня 1979 р. у м. Житомир. Загальну середню освіту здобув у Житомирському технічному ліцеї при Житомирському інженерно-технологічному інституті, який закінчив з відзнакою 1996 року. У цьому ж році вступив до Київського національного університету ім.Т. Г. Шевченка на фізичний факультет, який закінчив з відзнакою за спеціальністю «Фізика» і набув кваліфікації магістра фізики, викладача.
Працював учителем фізики Зарічанської ЗОШ І-ІІІ ст. Із 2002-го по 2003-ій – у КНУ ім. Т. Г. Шевченка на посаді інженера ІІ кат. У 2003-му – пошукач кафедри молекулярної фізики і склав кандидатський мінімум. У Делятинському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті: із 2003 по 2005 рік – заступник з навчально-виховної роботи, із 2005 по 2006 рік – учитель інформатики. Із травня 2006-го – директор Микуличинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Івано-Франківської обласної ради. Із 2011 р. навчається в аспірантурі фізичного факультету КНУ ім. Т. Г. Шевченка без відриву від виробництва. Із вересня по грудень 2014-го проходив службу в лавах Збройних сил України на посаді провідного авіанавідника однієї з військових частин. Із грудня 2014-го звільнений у запас за сімейними обставинами. 26 травня ц. р. згідно з розпорядженням голови РДА призначений начальником відділу освіти РДА.
Одружений. Дружина Мирослава Степанівна – учитель фізики Зарічанської ЗОШ І-ІІІ ст. Виховують трьох дітей. Проживає у с. Заріччя.
Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»