Верховна Рада 31 серпня у першому читанні схвалила президентський законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації влади. Обговорення законопроекту відбувалося за заблокованої президії і трибуни.
Законопроектом пропонується закріпити в розділі 15 «Перехідні положення» пункт 18, який свідчить, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом. У проекті змін Конституції України у частині децентралізації пропонується змінити адміністративно-територіальний устрій держави, а особливості Києва і Севастополя – визначати окремими законами.
Після інформації про успішне голосування депутатів за децентралізацію між протестувальниками, міліцією та співробітниками Нацгвардії, які перебували у кордоні навколо парламенту, почалися сутички. З натовпу в правоохоронців кинули гранату. За даними МВС, постраждали більш як 130 силовиків, пізніше три бійці Нацгвардії померли у лікарні.
У зв’язку з подіями біля Верховної Ради розпочате кримінальне провадження за чотирма статтями, включаючи масові заворушення. Глава МВС Арсен Аваков повідомив, що правоохоронці затримали близько 30 правопорушників, у тому числі зловмисника, який кинув у ряди міліціонерів гранату. Пізніше 12 людей відпустили, щодо 16 суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Міністр розповів, що під час заворушень під Радою мітингувальники кидали гранати, вибухові пакети, шашки із саморобними пристроями, до яких були прикручені різні предмети, у тому числі осколки.
Аваков звинуватив у злочині активістів націоналістичної партії «Свобода». У свою чергу, «Свобода» звинуватила у подіях біля стін Ради чинну владу і зажадала відставки Авакова. Лідер «Правого сектора» Дмитро Ярош засудив криваві події під Радою і назвав їх ідіотизмом і «феесбешною кількаходівкою». Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зажадав довічного ув’язнення для людини, яка кинула бойову гранату в поліцейських.
Президент Петро Порошенко пообіцяв проконтролювати, щоб усіх організаторів сутичок під Радою покарали. Про це він сказав у своєму відеозверненні у понеділок, 31 серпня, ввечері. «Окрім як ударом у спину, як ще можна назвати ті події, які після голосування розгорнулися сьогодні під Верховною Радою…», – заявив Порошенко. «Це була антиукраїнська акція, за яку всі її організатори, без винятку, всі представники політичних сил мають понести сувору відповідальність – як юридичну, і я це проконтролюю, тому що сьогодні у мене була зустріч із силовиками, де були дані завдання з прозорості розслідування процесу … І притягнути до відповідальності не лише виконавців, а й організаторів, у тому числі політичних», – додав він.
Бійці з передової у зоні АТО записали відеозвернення щодо цих трагічних подій під стінами Верховної Ради. Відео опублікувало в Youtube Радіо Свобода. Військові закликають українців оберігати мир всередині країни у той час, коли Україна бореться з «потужним зовнішнім агресором».
У вівторок, 1 вересня голова Верховної Ради Володимир Гройсман закрив пленарне засідання 3-ї сесії парламенту 8-го скликання через 15 хвилин після відкриття. У парламенті зареєструвалися 311 народних депутатів, також на засіданні були присутні представники Кабміну. Відкриття нової сесії парламенту почалося з хвилини мовчання за загиблими 31 серпня нацгвардійцями.
Фракція «Радикальної партії» виходить з парламентської коаліції і переходить в опозицію до влади, заявив її лідер Олег Ляшко. Фракція «Самопомочі»виключила зі свого складу нардепів, які підтримали зміни до Конституції: Ганну Гопко, Вікторію Пташник, Остапа Єднака, Павла Кишкара і Віктора Кривенка.
Міністерство внутрішніх справ викличе на допит лідерів і членів Всеукраїнського Об’єднання «Свобода» через події під Верховною Радою 31 серпня: Олега Тягнибока, Юрія Сиротюка, Ігоря Швайку, Сергія Бойка та Ігоря Сабія.
Як повідомлялося, після зіткнень між протестувальниками та правоохоронцями під стінами парламенту, під час яких у лави силовиків кинули бойову гранату, затримали бійця «Січі» Ігоря Гуменюка. Правоохоронці підозрюють, що саме він кинув гранату, від розриву якої отримали чисельні поранення і загинули троє бійців Нацгвардії.
Печерський районний суд Києва заарештував на два місяці Ігоря Гуменюка, підозрюваного у заворушеннях під будівлею Верховної Ради. Адвокат учасника протестів Сидір Кізін стверджує, що його підзахисний не визнає своєї провини, жодного доказу того, що саме він кинув гранату, немає.
***
У понеділок, 31 серпня на майдані Т. Г. Шевченка у Надвірній рішучу незгоду із прийняттям змін до Конституції висловили представники райорганізації ВО «Свобода», духовенство, громадські активісти та бійці АТО. Голова районної «Свободи» Михайло Іваночко підкреслив, що це все робиться на догоду Росії і умови нашим парламентаріям диктуються із Кремля. Також гнівно висловилися про дії влади Ярослав Лесюк та Богдан Бойчук.
За матеріалами
інтернет-джерел.