Газета по-надвірнянськи
 

Музею історії Надвірнянщини – 20!

4 грудня 2015, 13:47 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 617 переглядів

Третього грудня минуло 20 років як у нашому місті функціонує Музей історії Надвірнянщини. Ще на початку 1990-их років відчувалося велике національно-патріотичне піднесення серед жителів Західної України. Водночас постало багато проблем, пов’язаних із відновленням історичної пам’яті. Цією роботою почали займатися різноманітні громадські організації, чільне місце серед яких посіло Надвірнянське районне історико-просвітницьке товариство «Меморіал». Відбувалися численні розкопки поховань жертв тоталітарних режимів, гуртувалися люди, котрі зазнали репресій у радянські часи, – давали свідчення і артефакти.

Коли назбиралось чимало речей та інформації, то голова товариства «Меморіал» Олександра Зварчук доклала усіх зусиль, ентузіазму та вмінь, щоб у районному центрі створити Музей національно-визвольної боротьби. Допомогли їй у цьому Михайло Андрійович, Левко Іроденко, Володимир Дем’янчук, Ярослав Бучко, Ярослава Пеца, Наталія Куцах, Дарія Кочержук, Ярослав Іроденко, Ярослав Лазорко, Стефанія Климковецька, Богдан Яківців, Анатолій Шуфлин, Ольга Бойко, Василь Половко, Михайло Юркевич та чимало інших небайдужих людей: отримали рішення сесії районної ради та приміщення у центрі Надвірної (яке колись слугувало катівнею НКВД-КДБ). Розпочалася робота зі створення музею.

IMG_7679

Спочатку це були кімнати першого поверху. Експозиція знайомила відвідувачів із національно-визвольною боротьбою українського народу – періодами Першої та Другої світових воєн, історією українських повстанців. Із роками музей розширювався і поступово перетворився із вузькопрофільного (національно-визвольної боротьби) в історико-краєзнавчий Музей історії Надвірнянщини, збільшивши як експозиційну площу, тематику, так і коло відвідувачів. З’явилася кімната історії нашого міста, етнографічна світлиця та багато інформації про славних краян – вихідців із району, котрі прославили рідну землю у світі.

2001 року видатний співак, бандурист, уродженець Надвірної Володимир Луців передав у музей величезну колекцію мистецьких речей та бібліотеку діаспорної літератури. Так утворився Культурно-мистецький фонд ім. Володимира Луціва. На базі музею почали  вести дослідницьку роботу мистецтвознавці, які працюють з фондами нашого земляка. Музейні колекції з кожним роком поповнюються.

2008 року на основі багаторічної пошуково-дослідної роботи керівник музею Олександра Зварчук упорядкувала і видала книгу «Надвірнянщина: хресна дорога народного болю», яка стала вінцем пам’яті про героїзм багатостраждальних земляків.

Зараз музей активно займається виставковою діяльністю, знайомлячи відвідувачів із мистецтвом народних умільців, художників та інших митців нашого краю. Продовжується науково-дослідна та фондова робота. У січні цього року не стало ініціатора створення та першого керівника Музею історії Надвірнянщини Олександри Зварчук, яка до останнього мріяла про розбудову свого дітища.

Звісно проблем у закладу залишається чимало, в основному вони пов’язані із функціонуванням старого приміщення – відсутністю опалення та нестачею нових експозиційних площ. Але музейні працівники дивляться з оптимізмом у майбутнє. Цьогоріч музей став юридичною особою; завдяки старанням місцевої влади та відділу культури РДА капітально відремонтували фасад і замінили вікна.

Тим часом спішать на екскурсії до музею школярі, приїжджають поважні делегації з інших областей та із закордону. Постає жива історія минулого для майбутніх поколінь, бо покликання музею – збирати, зберігати та відтворювати ті пам’ятки, які формуватимуть історичну пам’ять народу.

Наталія СЕРБЕНЮК,

директор

Музею історії Надвірнянщини.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!