Газета по-надвірнянськи
 

Господарка району: хоч «мінусує», але потенціал є

28 січня 2016, 14:24 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 617 переглядів

На засіданні колегії райдержадміністрації 26 січня ц. р. під орудою голови РДА Олександра Кеніза за участі голови районної ради Івана Гурмака, заступника голови облдержадміністрації Ярослава Паранюка обговорили важливі фінансово-економічні аспекти функціонування району. Ухвалені рішення з питань порядку денного акумулювали у собі алгоритм вирішення проблем і спільне бажання усіх гілок влади працювати на благо розвитку Надвірнянщини та її територіальної громади.

Наповнювати місцеві бюджети

З інформацією про виконання бюджету району за 2015 рік виступив начальник управління фінансів РДА Михайло Обідняк.

Торік до загального фонду місцевих бюджетів району надійшло 100484,1 тис. грн. доходів. У бюджет району додатково надійшло 4419,3 тис. грн. І хоча виконання дохідної частини бюджету району забезпечено по всіх видах доходів загального та спеціального фондів, все ж по деяких місцевих бюджетах восьми сільських рад не виконано уточнені річні призначення. Втрати бюджету через це по доходах склали 421,3 тис. грн.

Видаткова частина загального фонду бюджету району виконана у сумі 666119,3 тис. грн. Доповідач зауважив, що виконання бюджету району здійснювалося в умовах запровадження нових положень бюджетного законодавства, у частині особливостей фінансування окремих галузей бюджетної сфери.

Бюджети територіальних громад району виконані на 96 відсотків, з них освітні заклади, будинки культури і клуби профінансовано на 97 відсотків.

Заступник голови РДА Богдан Зеленчук звернув увагу керівників деяких сільської та селищних рад на відсутність коштів від збору податку з нерухомого майна і закликав голів органів місцевого самоврядування активніше запроваджувати у дію нормативно-грошову оцінку земель, щоб наповнювати власні надходження, а не ходити до виконавчої влади із «простягнутою рукою» на зарплатню. Голова районної ради поцікавився низьким відсотком виконання будівельних робіт. Як з`ясувалося, у цій сфері освоєно стільки коштів, скільки заклали.

Відповідаючи на питання Цуцилівського сільського голови Миколи Дутчака щодо безкоштовного перевезення школярів з населених пунктів до районного центру на позашкільні гурткові заняття, начальник управління соціального захисту населення РДА Ярослав Гундяк констатував про передбачених у районному бюджеті 100 тис. грн. на компенсацію перевіз­никам з урахуванням, що цей фінансовий тягар візьме, як і раніше, все ж Державний бюджет, про що зазначено у відповідному листі Мін­інфраструктури. Заодно голова районної ради Іван Гурмак наголосив, що, хоч 2 млн. грн. компенсації у рік на пільгові перевезення – дуже багато для району, все ж кошти при потребі вишукуватимуть, якщо не допоможе Держава.

У прийнятому рішенні дано конкретні рекомендації головним розпорядникам коштів щодо збалансування місцевих бюджетів, забезпечення виконання доручень уряду жорстко економити бюджетні кошти і дотримуватися суворої фінансової дисципліни тощо.

Пріоритети –

для роботи

Начальник економічного розвитку і торгівлі РДА Василь Уніят доповідав про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2015 рік.

За 11 минулорічних місяців промислові підприємства району реалізували продукції на 935,0 млн. грн., частка району в загальнообласному обсязі реалізації склала 3,1 відсотка. За 2015 р. обсяги видобутку нафти зросли на 1,8 відс., газу – знизились на 12,4 відс. Знизилось також виробництво нерудних будівельних матеріалів на 1,8 відс., плити ДСП необробленої – 17,3 відс., плити ламінованої – 24,3 відс., меблів – на 40 відс. Основною причиною зниження обсягів реалізації промислової продукції є зниження обсягів виробництва і реалізації газу на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу через відсутність спецдозволу на користування надрами Битківсько-Бабченського газоконденсатного родовища. Невирішеним залишається питання ринку збуту у ТОВ «Свиспан ЛТД» плити ДСП на внутрішньому ринку, а також меблів у ДП «Промінь-Карпати».

В агропромисловому комплексі всі категорії господарств зменшили на 1,4 відс. виробництво молока. Заготівля молока – на рівні 2014-го, а м`яса – зросла на 0,1 відс.

Відчутні зрушення у своїй діяльності демонструють фермерські господарства. А у Пнів`ї модернізовано тваринницьке приміщення, де ТОВ «Екологічний ресурс» вирощує майже півтисячі свиней. У Надвірній на базі виробничих потужностей РайСТ планують спорудити лінію із забою та розробки м`яса ВРХ, створивши близько 40 нових робочих місць. У фермера Лахманюка у Тисменичанах на 4,5 га висадили торік восени 20 тисяч рослин малини «Поляна».

Минулоріч активізували ремонти доріг загального користування місцевого значення за рахунок коштів обласного та районного бюджетів, про що детально розповідала «Народна Воля».

Відчутні позитивні зміни відбулися в освіті району – проведено видатків на 10,2 млн. грн. (у 2014 р. – 1,7 млн. грн.) та охороні здоров`я – профінансовано 6,9 млн. грн. проти 2,1 млн. грн. у 2014-му.

Виокремлено 5 пріоритетних напрямків, серед яких – реалізація третьої фази проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», будівництво Чорнопотоківської ЗОШ І-ІІІ ст., погодження питання щодо виділення коштів із Державного бюджету на реалізацію природоохоронного заходу «Нове будівництво полігону ТПВ і сміттєсортувальної лінії в урочищі «Чобіток» у Надвірній вартістю 37,8 млн. грн.

Голова райдержадміністрації Олександр Кеніз, акцентуючи увагу на досягнутих показниках фінансування освітньої, медичної галузей, ремонті доріг у Надвірнянщині, наголосив, що 2015 рік видався насиченим, хорошим завдяки підтримці облдержадміністарції і спільній праці двох районних гілок влади.

Надвірнянський міський голова Зіновій  Андрійович запропонував доповнити пріоритетний план роботи цьогоріч вирішенням питання пасажирських автоперевезень у Надвірній.

Із врахуванням цих та інших пропозицій рішення колегії доповнили, розширили і налаштували ним усі відділи, служби й управління РДА на виконання пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Надвірнянщини у нинішньому році.

Основу склали рентні платежі

Про стан сплати торік до бюджетів усіх рівнів податків, зборів та інших обов`язкових платежів суб`єктами господарювання району інформував начальник ДПІ ГУ ДФС в області Василь Гнатюк. За його словами, 2015 рік був найважчим роком в історії новітньої України. До Державного бюджету з району надійшло майже 430 млн. грн. Основні платежі, зокрема, з податків на прибуток (4219,43 тис. грн.) та на додану вартість (14972,63 тис. грн.), а також рентні платежі, військовий збір (9695,91 тис. грн.).

Надходження до місцевих бюджетів склали 115891,84 тис. грн. Зокрема, з податку на прибуток надійшло 717,34 тис. грн., ПДФО – 76055,08 тис. грн., за користування надрами для видобування 2564,90 тис. грн.; з акцизного податку від реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – 9808,37 тис. грн.

Основними платниками коштів за користування надрами при видобуванні вуглеводнів є ПАТ «Укрнафта» (НГВУ «Надвірнанафтогаз»), ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», СП «УкрКарпатОйлЛТД». До Державної скарбниці надійшло цього податку 350847,31 тис. грн., до місцевого бюджету – 2564,90 тис. грн.

Василь Гнатюк, підсумовуючи, зазначив, що результатів досягнуто спільною працею влади, керівників підприємств. Ще один позитив – надходження ПДФО відбулося за рахунок підприємств нафтогазовидобутку та лісопереробної галузей району.

Прозвучав блок питань від керівника Надвірної, на що одержано відповіді. Богдан Зеленчук та Олександр Кеніз закликали сільські ради активізувати роботу з пошуків резервів наповнення місцевих бюджетів.

Економічний прогноз

обласної влади

Своїми міркуваннями про поточний стан справ у районі та області поділився з учасниками колегіального засідання заступник голови ОДА Ярослав Паранюк. Передусім він висловив задоволення, що у районі працюють спільно з обласною владою над розв`язанням насущних питань життєдіяльності. Це засвідчують втішні показники ремонту доріг, фінансування освіти, медицини. Щодо області. – Ми розраховували на великі мільярди з фонду регіонального розвитку, – сказав Ярослав Паранюк. – Але цьогоріч лише пропозицій усі райони Прикарпаття дали на 1 млрд. 110 млн. грн. А ми можемо розподілити між районами всього 41 млн. грн. Є 126 млн. грн., але із них 70 млн. грн. йде на дороги. Чимало проблем і з мостами, зокрема, першочергових – на 400 млн. грн. Цьогоріч 1 млрд. грн. виділять на дорогу зі Стрия до Чернівців плюс 200 млн. грн. співфінансування. Мінімум 60 млн. грн. передбачено на поточні ремонти автошляхів, 14 млн. грн. – з обласного бюджету.

Представник обласної виконавчої влади озвучив цифру у 68 млн. євро, яку б мали спрямувати на дорожнє сполучення з Івано-Франківська на Закарпаття, оскільки це сприятиме залученню інвесторів у наш край. Адже багато з них уже появилося завдяки наявності дороги Львів-Івано-Франківськ. Ярослав Паранюк закликав залучати екологічні кошти написанням проектів, підкреслив значущість співпраці з волонтерами, демобілізованими та виділення фронтовикам земельних ділянок, чого, як з`ясувалося, на сьогодні в області не вистачає. Посадовець не оминув і теми децентралізації, наголосивши, що зараз у державі уже є 1 млрд. грн. на об`єднання територіальних громад. Кошти уже нині може освоювати об`єднана громада.

Присутністю на колегії заступника голови ОДА скористався міський голова Зіновій Андрійович, який порушив гостре питання відновлення роботи ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття». Ярослав Паранюк був максимально відвертим: – Не беруся стверджувати, що найближчим часом запрацює… Але спробуємо спільними зусиллями робити усе можливе, щоб донести це питання до народних депутатів України, до Уряду.

Актуальність об`єднання громад

«Стратегія об`єднаних змін (формування стратегічного плану об`єднання громад як інструмент сталого розвитку об`єднаних громад в умовах децентралізації) Надвірнянської, Ланчинської, Делятинської ОТГ». Така тема презентаційного виступу на колегії координатора Надвірнянського відділу Громадянської мережі «ОПОРА» Тараса Олендія. Він повідомив, що з початку цього року у районі ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» спільно з «Опорою» у трьох вищезгаданих громадах впроваджують проект «Страгегія об`єднаних громад», який передбачає формування плану економічної спроможності громад та написання статуту об`єднаної громади. Завданням проекту є вироблення економічної стратегії розвитку кожної громади за допомогою робочих груп із представників громад. Такі засідання днями уже відбулися у Делятині, Ланчині, Надвірній. Децентралізація триває. Тарас Олендій запросив до співпраці небайдужих жителів району.

У «Різному» виступив заступник керівника апарату-начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції, оборонної та мобілізаційної роботи РДА Іван Бурій, торкнувшись основних аспектів проведення сьомої хвилі мобілізації й необхідності долучитися до її проведення органам місцевого самоврядування. Голова РДА Олександр Кеніз, продовжуючи тему, поінформував про створення у Коломиї гірсько-піхотного полку, а у Делятині – такого ж батальйону, що повинно би мотивувати краян вступати на контрактну службу.

Богдан Зеленчук звернувся із пропозицією допомогти сім`ї загиблого прикарпатця – бійця «Правого сектора», детальніше – на стор. 11 у цьому числі.

***

На колегії вручили відзнаки голів облдержадміністрації та обласної ради за бойову звитягу воїнам АТО. Нагородили грамотами РДА і районної ради за внесок у соціально-економічний і культурний розвиток району низку керівників структурних підрозділів РДА, органів місцевого самоврядування Надвірнянщини та керівників підприємств.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!