Надвірнянська районна рада відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла рішення від 18 лютого ц. р.:
а) № 142-4/2016, яким схвалила звернення про зміни до законодавчих актів у галузі збільшення рентної плати від видобування корисних копалин та використання надр до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України і звернулась до районних рад області про підтримку даного звернення;
б) № 160-4/2016, яким схвалила звернення до Президента України та Голови Верховної Ради України з вимогою відхилити законопроект про внесення змін до Конституції України, який узаконює «особливості здійснення місцевого самоврядування» на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Оприлюднюємо обидва звернення згідно
з рішенням сесії.
Рентна плата за надра має поповнювати місцеві бюджети
Звернення
Верховній Раді України
Кабінету Міністрів України
На території нашого району 3-ма суб’єктами господарювання на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється видобування корисних копалин, зокрема пісковиків та піщано-гравійних порід:
- ТзОВ «Надвірнянський Кар’єр-Карпати» та філія ПКНК «Нерудник» ПАТ «Івано-Франківськцемент» здійснюють видобування пісковиків в якості сировини для виробництва щебеню.
- ТОВ «Тарновецький Кар’єр-Карпати» здійснює видобування піщано-гравійних порід, придатних в якості сировини для виробництва щебеню із гравію та піску для будівельних порід.
Вищезазначені суб’єкти господарювання сплачують рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин. У відповідності по п. 252.3 ст. 252 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції.
Рентна плата за вибування корисних копалин (пісковиків та піщано-гравійних порід) задекларована та сплачена підприємствами в 2015 році становила 2284,2 тис. грн.
Також на території району здійснюють видобуток вуглеводневої сировини (нафта, газ природній та конденсат) ПАТ «Укрнафта» та ДК «Укргазвидобування». Рентна плата від обсягів видобутої вуглеводневої сировини надходить 100 відсотків до Державного бюджету.
За підсумками 2015 року до Державного бюджету надійшло рентної плати за видобуток вуглеводневої сировини (нафта, газ природній та конденсат) в сумі 350,8 млн. грн.
Щороку Кабінет Міністрів України розширює перелік корисних копалин загальнодержавного значення, зменшуючи при цьому перелік корисних копалин місцевого значення. Так, із переліку корисних копалин місцевого значення, затверджених Постановою КМУ від 12 грудня 1994 р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», внесеними змінами Постановою КМУ від 28.12.2011 р. № 1370, переведено до складу загальнодержавних пісковик, а у піщано-гравійний сировині залишено тільки пісок.
У результаті збільшення обсягу робіт по відкритій розробці родовищ корисних копалин, значного забруднення зазнають прилеглі території. Багатовантажним транспортом, який застосовується для транспортування видобутої продукції, знищуються дороги в населених пунктах та за її межами. При цьому території, на яких розробляється найбільше родовищ корисних копалин, залишаються з невирішеними соціальними проблемами.
Враховуючи соціально-економічні процеси, що відбуваються сьогодні в Україні, децентралізація влади та об`єднання територіальних громад особливого значення набувають питання підвищення ролі і статусу місцевого самоврядування шляхом розширення фінансової автономії місцевих бюджетів. Без фінансової автономії неможливе існування місцевого самоврядування.
Вкрай необхідним є збільшення доходів для забезпечення фінансового потенціалу місцевих бюджетів, що в свою чергу сприятиме стійкому соціально-економічному розвитку.
З огляду на вищенаведене просимо Вас внести зміни до законодавчих актів, зокрема:
- до Постанови Кабінету міністрів України від 12.12.1994 р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», повернувши перелік корисних копалин місцевого значення у редакції 1994 року.
- до Бюджетного кодексу України в частині зарахування до районних бюджетів та бюджетів місцевого самоврядування рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату в розмірі по 5% відповідно.
- до п. 168.4.3, п. 168.4.4 ст. 168 Податкового кодексів України щодо нарахування податку з доходів фізичних осіб не за місцем юридичної реєстрації роботодавця (юридичної особи), а за місцем наявності виробничих потужностей, де працює СГД (юридична або фізична особа)
Схвалено на четвертій
сесії Надвірнянської
районної ради сьомого скликання 18 лютого 2016 р.
Не підриваймо єдності та незалежності України
Президенту України
Порошенку П. О.
Голові Верховної
Ради України
Гройсману В. Б.
Звернення
Ми, депутати Надвірнянської районної ради, звертаємося з вимогою відхилити законопроект про внесення змін до Конституції України, який узаконює «особливості здійснення місцевого самоврядування» на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Дане рішення влади не приведе до відновлення українського суверенітету над окупованою частиною Донбасу. Навпаки, його наслідком буде узаконення у складі держави керованої з Москви автономії окупантів та терористів, підрив єдності та незалежності України і початок її дезінтеграції. Хіба не цього і добивався Путін ще до початку агресії в лютому 2014 року?
Згідно з Мінськими угодами, закріплення в Конституції «особливого статусу» для окупованої частини Донбасу узаконить надання їм автономії значно ширшої навіть за ту, яку має АР Крим. Йдеться про безумовну амністію сепаратистам, фактичне запровадження на цих територіях російської мови як державної, надання права призначати своїх прокурорів, суддів, поліцію, укладати прямі угоди з регіонами Росії, заборону розпуску Києвом органів місцевої влади та першочергове фінансування цих територій із Державного бюджету України.
Узаконення «особливого статусу» окупованих територій Донбасу є приниженням української нації та зневагою всіх загиблих героїв.
Зазначаємо, що надання особливого статусу окупованим територіям Донбасу не має нічого спільного з реформою децентралізації і прямо суперечать статті 2 Конституції України, яка визначає, що Україна є унітарною державою. Зміни до цієї статті Основного Закону може бути ухвалено виключно на всеукраїнському референдумі за участі всіх громадян України.
Більше того, жодні нові проекти Конституції не можуть бути реалізовані в умовах воєнного стану (частина 2 стаття 167 Конституції України), який по-суті майже два роки як у нас існує. Внесення будь-яких змін до Конституції України стане перемогою Путіна на міжнародній арені.
У такий спосіб визнається його твердження, що Москва не є агресором а на Донбасі точиться не московсько-українська війна, а існує внутрішній «громадянський конфлікт».
За рік, що минув від часу підписання так званих «мирних» Мінських угод, Москва не виконала жодного зі своїх зобов’язань стосовно згортання збройної агресії проти України – ні щодо припинення вогню, ні щодо відведення озброєння, ні щодо обміну військовополоненими. Натомість окупанти щодня обстрілюють українські позиції. Взагалі тепер уже цілком ясно, що нормандсько-мінський формат виявився для України безперспективним. Він не приніс стійкого миру.
Наголошуємо, що зміна Конституції – суверенне право українців, і вона не може відбуватися під диктовку агресора та з ігноруванням волі народу. Закликаємо Президента і парламентську коаліцію припинити ганебний конституційний шантаж та приниження української нації. Рано чи пізно Україна обов’язково поверне окуповані території Донбасу і Криму. Але не на умовах, нав’язаних Путіним. А на умовах, які відповідають нашим національним інтересам. Це єдиний шлях до припинення війни та досягнення справжнього миру.
Схвалено на четвертій сесії Надвірнянської районної ради сьомого скликання 18 лютого 2016 року.