Газета по-надвірнянськи
 

Реалії шкільної і дошкільної освіти

11 лютого 2016, 13:34 | Рубрика: Освіта Версія для друку Версія для друку 768 переглядів

Торік навесні багаточисельну освітянську родину очолив Степан Северилов. Нинішня наша розмова з ним як із начальником відділу освіти РДА й депутатом районної ради про різноспектрові назрілі проблеми.

– Степане В`ячеславовичу, на якому етапі розв`язання проблеми із виплатою педагогам району надбавки за престижність роботи? Як із виплатою зарплати і в яких обсягах у 2016-му?

– У 2015 році надвірнянська освітянська галузь перебувала чи у ненайкращій ситуації у порівнянні з іншими районами нашої області щодо фінансування. Як відомо, із 1 січня 2015-го фінансування галузі освіти відбувалося з Державного бюджету через цільову освітянську субвенцію. Розрахунок об`єму субвенції згідно з формулою здійснює Міністерство фінансів, виходячи з варточті навчання одного учня за рік.

Торічний бюджет був повністю збалансований щодо фінансування захищених статей, включно по листопад. Наш відділ із січня по листопад проводив розрахунки із працівниками освіти повністю, враховуючи щомісячне нарахування надбавки за престижність у розмірі 20 відсотків від посадового окладу педагогам, а також весь обсяг індексації. У переважній більшості інших районів нашої області індексацію виплачували або не повністю, або не виплачували зовсім. Освітяни частини районів за літні місяці взагалі залишались без зарплати й отримали її аж у вересні, у т. ч. відпускні і допомогу на оздоровлення.

9 грудня 2015 р. вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України щодо збільшення посадових окладів на 20 відсотків. У зв`язку з цим кількість коштів, передбачена для заробітної плати у грудні, виявилась недостатньою для виплати у повному обсязі 20 відсотків за престижність та індексації зарплати. Відповідно згідно з нормами Бюджетного кодексу, постанови Кабінету Міністрів про нарахування надбавки за престижність, а також Закону України про Державний бюджет на 2015 рік розпорядник коштів в особі керівника відділу освіти РДА прийняв рішення щодо виплат у тому фінансовому об`ємі, який на той момент був запланований. Але паралельно з цим, відділ освіти звернувся з листами до Департаменту освіти і науки ОДА, а також у фінансове управління РДА – до департаменту фінансів ОДАщодо надання додаткових коштів у зв`язку з їх недостатністю.

Згідно з тією інформацією, якою я володію, у листопаді кошти державної субвенції розділили між тими районами, в яких ситуація визріла значно критичніша, ніж у Надвірнянщині. У зв`язку з цим коштів держсубвенції у грудні при перегляді бюджету нам додатково не надали. Кошти, які виділили іншим районам, використали для погашення основних платежів, частково виплатили освітянам індексацію і, як відомо, навіть із додаткового фінансування більшість районів цього не змогли зробити. У них не «закрита» минулорічна індексація, не нараховані надбавки учителям за підготовку переможців олімпіад тощо.

Розмір державної субвенції, доведений нам на 2016 рік Міністерством освіти і науки, є критично малим, щоб забезпечити поточне функціонування установ, а також виплати заробітної плати на середньому рівні минулого року, враховуючи рішення районної ради. Орієнтовний дефіцит – 15-20 млн. грн.

Окрім цього, доведені помісячні плани-розписи на січень-квітень ц. р. є набагато меншини щодо планів асигнувань 2015-року. Нині їх помісячний розмір – 11,4 млн. грн. У цю суму входить фінансування вечірньої школи, Надвірнянського ліцею, школи-інтернату, а також усіх загальноосвітніх закладів району. Тому прийнято рішення: щоб не зменшувати на цей перехідний період фактичних доходів освітян, індексацію зарплати за грудень та 15 відсотків надбавки за престижність погасити у січні. Індексація уже погашена, а протягом лютого виплатимо зазначений розмір надбавки. Але це не знімає проблеми щодо нарахування надбавки за престижність у повному обсязі у першому півріччі, якщо не переглянуть фінансування із Держбюджету.

Тепер виплачуємо зарплати таким чином: у січні – 10 відсотків надбавки за престижність; у лютому нарахуємо ще по 10 відсотків за січень і за лютий, щоб зберегти протягом цих двох місяців розмір 20% цієї надбавки.

У зв`язку із ситуацією з оплатою енергоносіїв, а також відсутністю коштів на оплату за харчування дітей із малозабезпечених сімей, подальша виплата зазначеної надбавки – у повному об`ємі – під великим питанням. У тих законних межах, в яких діє відділ освіти РДА щодо фінансової відповідальності, нарахування 20 відсотків неможливе протягом березня-травня ц. р.

Як депутат районної ради я ініціював звернення до МОН та ОДА щодо фінансування у розмірі 15 мон. грн. і поквартально готуватимемо відповідні листи. Пропозиції щодо несплати податків і повної оплати за енергоносії вважаю політичними спекуляціями.

– Як триває передача дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) в оперативне управління відділу освіти РДА (суть, ефект і проблематика такого кроку), оновленість кадрів – заві­дувачів і бухгалтерів?

– Відповідно до норм Бюджетного кодексу із 1 січня цього року набрала чинності норма щодо можливості фінансування сільськими і селищними радами тільки власних апаратів. У зв`язку з цим усі дошкільні навчальні заклади, а також об`єкти культури передані в управління відповідно відділів освіти і культури РДА з метою забезпечення фінансування.

Часті спекуляції щодо того, що районна виконавча влада забрала ці об`єкти в якусь власність, не мають підстав, бо власниками і засновниками всього нерухомого майна ДНЗ залишаються територіальні громади тих міст, сіл і селищ, на території яких вони розташовані. Оперативне управління передбачає безпосереднє фінансування і поточне утримання цих установ через районний бюджет.

Відповідно до рішення районної ради про районний бюджет на 2016 рік виділено кошти відділу освіти РДА значно більші від попереднього року. У зв`язку з тим, що районний бюджет прийнятий наприкінці року, а не як ми пропонували у жовтні, відділ освіти як розпорядник коштів не мав можливості забезпечити проведення необхідних конкурсів закупівлі усіх продуктів харчування, не заблокувавши роботу ДНЗ.

Частина районів нашої області пішла шляхом виокремлення ДНЗ в окрему юридичну особу із власним комерційно-бухгалтерським обліком. Цей шлях ми повторили у Надвірнянському районі через відсутність іншого виходу. Кожна сільська і селищна рада внесла відповідні зміни про можливість такого бухгалтерського обліку і прийнято рішення про дозвіл введення у штат посади бухгалтера, що передбачено типовими штатами і нормативами ДНЗ. У частині населених пунктів бухгалтери, які перебували у складі апарату виконкому і вели облік ДНЗ, перейшли у штат дитсадка. В інших селах прийняті нові працівники на посади бухгалтерів із відповідною освітою і стажем роботи.

Тепер процес передачі ДНЗ перебуває на завершальному етапі. Виплачена зарплата за січень, поступово розраховуються за енергоносії відповідно до укладених угод, налагоджене постачання продуктів для організації харчування. Вжито необхідних заходів для реєстрації у фіскальних службах, Держказначействі для забезпечення необхідного рівня життєздатності ДНЗ.

Є ряд проблем, які ще потребують подальшого розв`язання, зокрема, забезпечення оргтехнікою, але й вони у стадії вирішення. Спеціалісти відділу освіти, у т. ч. бухгалтери, економісти надають постійну консультативну допомогу новопризначеним бухгалтерам. Щосуботи проводимо розширені семінари-навчання для забезпечення належного бухгалтерського обліку. Триває процес передачі бухгалтерської документації, інвентаря та ін.

На мою думку, цей процес має дуже позитивний ефект – підвищена мотивація колективів ДНЗ щодо економного розподілу і планування коштів з метою покращення матеріально-технічної бази. Вони стали господарями і нестимуть повну фінансову відповідальність за свої дії,  чого не було дотепер.

– Чи збереглося безкоштовне харчування для учнів 1-4 класів загальноосвітніх шкіл району?

– Після прийняття Держбюджету-2016 Верховна Рада Україна прийняла декілька законів. Одна із норм нового законодавства гласить: місцева виконавча влада та органи місцевого самоврядування повинні забезпечити безкоштовне харчування учнів із числа сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей із малозабезпечених сімей. Інші діти можуть харчуватися безкоштовно за умови виділення додаткового фінансування з місцевих бюджетів. Безкоштовне харчування дітей учасників АТО передбачає відповідна районна програма.

Оголошена процедура відкритих торгів із закупівлі послуг харчування. Після її завершення безкоштовно харчуватимуть учнів 1-4-их класів цих категорій.

– Який рівень забезпечення новими підручниками школярів району?

– Торік Міністерство освіти і науки надало фінансування у розмірі 50 відсотків необхідного об`єму для друкування підручників учням 4-их і 7-их класів та розповсюдження їх в областях і районах. Ці 50 відсотків ще не у повній кількості надійшли у наш район, їх розподіляємо у школи, плануємо завершити цей процес до кінця лютого. У рекомендаціях МОН звучать настанови щодо надання цих підручників першочергово дітям соціально незахищених категорій.

Останнє рішення Верховної Ради України – друкувати за кошти Держбюджету необхідну кількість підручників. Але у грудні торік у складі держсубвенції нам надали 294 тис. грн. на умовах співфінансування. А нашому району для того, щоб ще 50 відсотків підручників закупити, потрібно ще 580 тис. грн. Ми мали їх передбачити у районному бюджеті. Але наразі невідомий механізм закупівлі: або нас знову дофінансують і ми повернемо ці кошти на підручники, або станемо самі їх замовниками. Коли буде чіткий механізм – поінформуємо додатково.

– Як «наздоганятимуть» шкільний матеріал в освітніх закладах, пропущений під час карантину у січні ц. р.?

– Згідно із розпорядженням РДА з метою вжиття заходів щодо недопущення епідемії грипу та ГРВІ на території району зимовий канікулярний період тривав до 1 лютого. Програму за 8 робочих днів повинні розподілити у законному полі протягом весняного навчання.

На нараді із керівниками навчальних закладів рекомендовано використати частково весняні канікули, суботи і там, де, можливо – скорочення навчального матеріалу. Кожний навчальний заклад вносить зміни у структуру навчального року і погоджує із відділом освіти РДА, обравши ту модель, яка забезпечить відпрацювання протягом лютого-травня. Більшість із них використають частково суботи, три дні весняних канікул і три дні – за рахунок скорочення навчального матеріалу.

– Чи виникали проблеми під час опалювального періоду – у листопаді-грудні  торік  і січні цього року?

– Єдиним викликом став вихід з ладу котла у Назавизівській ЗОШ І-ІІІ ст. Завдяки оперативному регуванню РДА та виділенню коштів із резервного фонду районного бюджету котел замінили і належно обладнали.

– Яка тенденція успішності-рейтингу шкільних і районних олімпіад у 2014-2015 навчальному році і в 2015-2016-му?

– У зв`язку із продовженням канікул до 1 лютого більшість олімпіад зміщені у часі, їх проведуть протягом лютого-березня. Результати третього етапу щодо нашого району обов`язково оприлюднимо.

Від редакції. Про нинішню ситуацію в освітянському середовищі району йшлося на нараді-зустрічі районної влади, керівництва відділу освіти та навчальних закладів, профспілкового активу освітян і громадських активістів у середу, 10 лютого. Про це поінформуємо у наступному числі.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!