Четверта сесія районної ради 18 лютого, яку вів голова районної ради Іван Гурмак, виявилась надзвичайно продуктивною. Загалом обговорили і прийняли рішення з понад півсотні питань. У сесії взяли участь депутати обласної ради Михайло Іваночко, Василь Сенатович, Михайло Ерстенюк, Руслан Осташук і директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп.
Голова районної ради Іван Гурмак наголосив, що ми зараз знаходимося у певній стадії державотворення. – Нам не вистачає лідера і тих відповідальних людей, які готові взятися за керування державою і забезпечити нам відповідний рівень життя. Очільник районної ради привітав з днем народження лютневих ювілярів-депутатів і керівників органів місцевого самоврядування та установ, а також грамотою районної ради і РДА із головою РДА Олександром Кенізом відзначив колектив районного управління Казначейської служби на чолі з Надією Полатайко. Іван Гурмак пригадав перші лютневі жертви Революції Гідності у 2014-му, серед яких – свободівець, тодішній депутат Городенківської районної ради Сергій Дідич, а також наш земляк, уродженець Ланчина Василь Шеремет, котрий помер від ран на Майдані 7 березня 2014 р. Пам’ять Героїв Небесної Сотні вшанували хвилиною мовчання.
Запити і звернення
Депутат Степан Северилов зачитав спільне звернення із Сергієм Штогрином щодо незаконної вирубки лісу Делятинським держлісгоспом у с. Заріччя. Вони просили винести це питання на розгляд сесії та сформувати виїзну комісію з інспектування завданої шкоди і залучити до цього представників поліції та районної виконавчої влади. Про це також інформував громадський активіст із Заріччя Ярослав Дімнич. Голова районної ради запропонував питання щодо ситуації з лісом у Заріччі обговорити на наступній сесії і на засіданні постійної профільної комісії. Депутати підтримали внесення у порядок денний, а потім одноголосно позитивно проголосували за звернення до Верховної Ради та Президента України із закликом не ухвалювати змін до Конституції, які передбачають особливий порядок місцевого самоврядування на окремих територіях Донецької та Луганської областей.
Чималу проблематику району депутати порушили у своїх запитах та зверненнях. Андрій Карманський – про необхідність ремонту автомобільної дороги Надвірна – Красна – Ланчин; Ігор Білоган – встановлення енергозберігаючих вікон у Парищенській лікарській амбулаторії; Василь Білоус – недостатнього забезпечення рейсовими автобусами маршруту Надвірна – Красна у вихідні та святкові дні; проблеми з отриманням земельних ділянок учасниками АТО; спільно із Ігорем Голінеєм, Марією Яворською та Андрієм Карманським – виділення коштів із обласного бюджету чи Державного фонду регіонального розвитку на добудову підвідного газопроводу Надвірна-Ланчин; фракція ПП «Воля» (оголосила Тетяна Пришляк) – за наявності коштів від перевиконання дохідної частини районного бюджету чи неосвоєння видатків на інші об’єкти спрямувати їх на реконструкцію Чорнопотоківської ЗОШ І-ІІІ ст.; Ігор Голіней спільно із Марією Яворською – відновлення фінансування робіт із енергозбереження у ДНЗ «Ромашка» смт. Ланчин, у 2012-му здійснювали це завдяки коштам «Кіотського протоколу»; Андрій Крицький – виділення для ЗОШ І ст. у Битківчику п’яти комп’ютерів; щодо включення у стратегію розвитку Івано-Франківської області добудови Битківської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1; Володимир Черленюк – визнати пріоритетним ремонт дороги Делятин-Любіжня; Микола Гусак – придбання бойлера для Тисменичанської лікарської амбулаторії; виділення коштів для будівництва храму святого Димитрія у Тисменичанах; Михайло Нагорняк – виділення 30 тис. грн. для облаштування дитячого ігрового майданчика у Добротові; будівництво моста через потічок на вул. Богдана Хмельницького у цьому селі; Микола Дячук – вирішення питання із блокуванням коштів, передбачених для повторних виборів торік Чорноославській та Білоославській сільським виборчим комісіям; Іван Жигалюк та Іван Козловський – виділення коштів для ремонту школи та обладнання її комп’ютерним класом й освітлення центральної вулиці села Чорні Ослави; Сергій Волошин – облаштування комп’ютерного класу у Лоївській ЗОШ І-ІІІ ст., Тарас Стасишин – перекриття даху Каміннецького будинку культури.
ЗВІТИ
Районні обранці заслухали звіт голови РДА Олександра Кеніза щодо виконання районного бюджету за 2015 р. та програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2015 рік. Депутатам представили цьогорічний план соціального-економічного та культурного розвитку району і більше двадцяти цільових програм, з яких ухвалили позитивні рішення.
Голова РДА Олександр Кеніз у звіті РДА щодо виконання районного бюджету за 2015 рік зазначив, що за підсумками минулого року надходження загального і спеціального фондів районного бюджету склали приблизно 646 тис. грн., міжбюджетні трансферти з державного та місцевого бюджетів – більше як 583 млн. грн. завдяки злагодженим діям вдалося забезпечити зростання чи не всіх основних показників райбюджету. Основним платежем до районного бюджету є податок з доходів фізичних осіб. Доповідач прозвітував про надходження до районного бюджету та його видатки по галузях освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та соціального забезпечення, житлово-комунального господарства, будівництва, культури і мистецтва, транспорту і дорожнього господарства.
Та депутатів районної ради, її керівництво, як і всю громадськість району, найбільше хвилюють причини невчасної виплати надбавки за престижність та індексації зарплати освітянам у грудні минулого року. – Індексацію у грудні ми виплатили у повному розмірі, – повідомив Олександр Кеніз. – Так, ми у дечому не допрацювали, у дечому не вистачало грошей. Ми спільно із головами ОДА Олегом Гончаруком, обласної ради Олександром Сичем та депутатським корпусом обласної ради зуміли вишукати шлях і виплатити надбавку за престижність освітянам. Щодо цього факту триває службова перевірка. Заступник голови районної ради Ігор Писклинець уточнив, що керівництву РДА не треба порівнювати наш район з іншими адміністративними одиницями Івано-Франківщини, а старатися вчасно і повністю виплачувати зарплати освітянам із врахуванням надбавок. Начальник відділу освіти РДА, депутат Степан Северилов розповів про механізми виплати цих грошей.
Директор департаменту фінансів ОДА, депутат обласної ради Галина Карп відзначила, що Надвірнянський район є одним із кращих в області у плані фінансової дисципліни. Щодо минулорічної ситуації із недоплатою коштів освітянам ОДА звернулася до Кабінету Міністрів України щодо виділення додаткової субвенції у розмірі 57 млн. грн., нам же виділили 13 млн. грн. і ми перерозподілили кошти тим районам, де не вистачало і на обов’язкові виплати. Надвірнянська РДА звернулася із відповідним проханням 21 грудня торік, та грошей не було звідки дати. Тепер же згідно зі спільним рішенням ОДА й обласної ради від 18 лютого ц. р. на освітні потреби Надвірнянщини виділили 600 тис. грн.
Голова РДА Олександр Кеніз, відповідаючи на запитання депутата Василя Андрейчука, проінформував, що офіційно направили договори ТОВ «Тарновицький кар’єр-Карпати» для сплати орендної плати у розмірі 12% земельного податку, у подальшому переглядатимуть відсоткові ставки і для інших землевласників.
Програма соціально-економічного і культурного розвитку району, як і минулоріч, так і цього року, передбачає фінансування чималої кількості об’єктів соціальної сфери, серед яких школа у Чорному Потоці, спортивний зал у Заріччі, обладнання дитячого ігрового майданчика у Красній та враховує фінансування, хоч і мінімальне, медичних, освітніх та культурних закладів. Щодо Чорнопотоківської школи Олександр Кеніз зазначив, що необхідно спільно втілити цей проект у життя, окрім того РДА подала запити для виділення коштів із обласного бюджету та Державного фонду регіонального розвитку. Депутат Андрій Карманський закликав керівництво РДА утриматися від самовільного переспрямування коштів з одних на інші об`єкти без погодження з районною радою і запланувати ремонт доріг так, щоб він не затягнувся до зими. Депутат Степан Северилов відзначив, що цьогоріч при складанні програми соціально-економічного та культурного розвитку для навчальних закладів району старалися врахувати запити депутатів та безпосередніх керівників установ. Потребує розв’язання ситуація із представництвом інтересів деяких громад у районній раді, тобто треба розподілити-закріпити депутатів районної ради у всіх 36 виборчих округах. Бо ряд населених пунктів району не мають «свого» депутата у районній раді – на цьому акцентувала увагу Фитьківський сільський голова Марія Дмитрук.
Депутат Тетяна Пришляк нагадала присутнім про ситуацію у Назавизівській ЗОШ І-ІІІ ст., де додумалися розібрати перестінки, а винним зробили …одного фірмана. Голова РДА Олександр Кеніз пояснив, що призначили нового директора школи, до речі, педагога-жінку, яка дуже активна й амбіційна. Окрім цього, вдалося освоїти 300 тис. грн., виділених Назавизівською сільською радою і за ці кошти обладнали актовий зал для дітей (учительська) і закрили всі проходи вікнами та дверима. Депутат Степан Ломпас порушив перед керівництвом райдержадміністрації та районної ради надто обширне коло проблем Биткова: добудови місцевої ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, виготовлення генерального плану селища, незадовільної якості (калорійності) газу, ремонту автомобільної дороги Битків-Білозорина, будівництва стадіону та зменшення площі охоронних зон транзитних нафтогазопроводів, і ряд інших.
Депутати підтримали зміни до районного бюджету на 2016 рік, врахувавши при цьому субвенції сільських та селищних рад, передбачили кошти для харчування дітей учасників АТО, фінансову допомогу на технічне оснащення ТРК «Надвірна», поточний ремонт приміщень ЦРЛ, підтримку церковних громад, виплати матеріальної допомоги, ремонт даху Цуцилівського і Волосівського будинків культури, придбання апарату для штучної вентиляції легень для ЦРЛ, заміни вікон у Краснянській ЗОШ І-ІІІ ст., зменшивши і відповідно збільшивши видатки і доходи за деякими кодами та інше. Депутати змінили призначення 4 млн. 400 тис. грн. призначених для фінансування зарплат працівникам освіти, культури та медицини.
Районні обранці схвалили виконання річних фінансових планів та затвердили їх на 2016 рік комунальним підприємствами районної ради «Аптека № 100», «Теплокомуненерго» та «Архітектурно-планувальне бюро». Також депутати позитивно проголосували за новий склад комісії районної ради із поновлення прав реабілітованих, затвердили нові редакції статутів Волосівського, Добротівського, Цуцилівського, Ліснотарновицького та Делятинського навчально-виховних комплексів.
РАЙОННІ
ЦІЛЬОВІ ПРОГРАМИ
Обговорили також районні цільові програми на 2016 рік: розвитку місцевого самоврядування; розвитку туризму; енергозбереження для населення; сприяння розвитку громадянського суспільства; підтримки сімей загиблих та постраждалих під час Революції Гідності та в зоні АТО; удосконалення системи соціального захисту населення; забезпечення пожежної та техногенної безпеки; підтримки дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; «Молодь Надвірнянщини»; розвитку агропромислового комплексу; модернізації освітлення населених пунктів; розвитку донорства крові, її компонентів та виготовлення препаратів з них; «Цукровий діабет»; інформаційно-аналітичної роботи в інтересах органів державної влади та управління протидії проявам терористичного характеру та організованій злочинній діяльності і корупції, забезпечення правопорядку, захисту прав громадян; сприяння вирішенню питань піднесення престижу військової служби, соціально-побутових і культурних проблем військовослужбовців, інформаційно-пропагандистського, забезпечення, культурно-виховної і просвітницької роботи, правового виховання військовослужбовців в/ч А 1807; фінансування мобілізаційних і оборонних заходів та призову громадян на строкову військову службу; утримання об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міста; захисту і розвитку української мови; соціальної підтримки сімей з онкохворими дітьми, та внесли зміни до програм розвитку фізичної культури та комплексну соціального захисту населення.
Депутати позитивно проголосували за звернення до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо часткового повернення рентної плати у місцеві бюджети, бо зараз відрахування із цього податку спрямовують до державного бюджету. У районі діють ТзОВ «Надвірнянський кар’єр-Карпати», філія ПКНК «Нерудник» ПАТ «Івано-Франківськцемент», ТОВ «Тарновицький Кар’єр-Карпати», видобуток вуглеводнів здійснюють ПАТ «Укрнафта» та ДК «Укргазвидобування». Тому депутати просять повернути перелік корисних копалин місцевого значення у редакції 1994 року; 10% від рентної плати рівними частками, тобто по 5% передбачити для районного та бюджетів місцевого самоврядування; нараховувати ПДФО не за місцем юридичної реєстрації роботодавця, а за місцем наявності виробничих потужностей.
Підтримано звернення Верховинської районної ради «Щодо скасування постанови від 28 грудня 2015 року «Про внесення змін до порядку диференціювання за годинами доби та тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 жовтня 2004 року № 1030» (застосовуватимуть коефіцієнт не 0.25, а 0.6) та «Щодо оплати за електроенергію» (людям, які живуть не в газифікованих будинках, у період з 1 жовтня до 31 березня пільговий тариф встановити на рівні 21600 кВт/год., а не 3600 кВт/год.) та Коломийської районної ради – повернення норми про харчування дітей 1-4 класів (зараз безкоштовно годують дітей пільгових категорій).
Позитивні рішення ухвалено щодо зміни назви постійної комісії районної ради з питань молодіжної політики, спорту, засобів масової інформації, соціального захисту населення та захисту прав учасників антитерористичної операції на Сході України і членів їх сімей (пропозиція подана Тетяною Пришляк), затвердження тарифів КП «Теплокомуненерго», оренди приміщень, зокрема, районним товариством «Гуцульщина», надання згоди на прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст району майна ДЮСШ ФСТ «Україна» та надання двома окремими рішеннями згоди на харчування дітей учасників АТО та дітей переселенців.
Після інформування депутатом Василем Андрейчуком внесено зміни до рішення районної ради «Про премію районної ради імені Юрія Шкрумеляка» та затверджено заходи на 2016-2017 роки з відзначення у районі державних, національних свят, вшанування пам’ятних дат національно-визвольної боротьби та видатних діячів культури та мистецтв.
Василь ІВАСЮК «Народна Воля»