Минула перша сотня днів, а точніше, на день нашої розмови уже 110 днів, перебування на посаді голови районної ради сьомого демократичного скликання Івана Миколайовича Гурмака. Для краян і читачів «Народної Волі» він окреслив нинішній і завтрашній небезпроблемний день.
– Ви – один із наймолодших – 32 роки – голів районних рад Прикарпаття. Чи достатньо досвіду для праці на цій посаді?
– Не завжди вік – це досвід. Хоча у народі побутує думка, що досвід приходить із роками. За плечима 12 років трудового стажу, з яких 11 – юридичного, більше року державної служби на керівній посаді. Та досвід депутатської діяльності у Надвірнянській районній раді попереднього скликання є найбільш значущим. На будь-якій новій посаді головним є не встидатися запитувати, вчитися та вникати у роботу.
– Які основні цілі, завдання Ви ставили перед собою при обранні головою районної ради? Чого вдалося досягнути за 100 днів?
– Основними завданнями, які ставив перед собою і які озвучив на першій сесії Надвірнянської районної ради, – соціально-економічний, духовний та культурний розвиток району. У час, коли у державі панує економічний занепад, політична криза та кровопролитна війна на Сході України, дуже важко втілювати у життя окреслені цілі. Але тим не менш протягом перших 100 днів моєї роботи на посаді та роботи нового складу районної ради нам вдається втілювати поставлені завдання. Прийнятий основний фінансовий документ на поточний рік – районний бюджет. Звісно, він далеко не ідеальний. Та попри його недосконалість нам вдалося витримати баланс та не опустити планку, поставлену депутатським корпусом шостого скликання.
Передбачені кошти у райбюджеті на виконання програми соціально-економічного розвитку району. Зокрема, цього року за рахунок коштів райбюджету – 200 тис. грн. та обласного бюджету – 240 тис. грн., продовжать будівництво ЗОШ І-ІІІ ст. у с.Чорний Потік, а також спорудження ДНЗ у с. Білі Ослави, на що передбачено 130 тис. грн.; влаштування внутрішніх туалетів у Парищенській ЗОШ І-ІІІ ст. – 130 тис. грн.; ремонт даху Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 – 200 тис. грн.; ремонт даху Ланчинської ЗОШ І-ІІІ ст. – 100 тис. грн.; ремонт приміщень Молодківської ЗОШ І-ІІІ ст. – 213 тис. грн. (ця школа перебувала у вкрай незадовільному стані); ремонт приміщень Надвірнянського ліцею – 200 тис. грн.; добудова спортзалу Зарічанської ЗОШ І-ІІІ ст. – 200 тис. грн.; заміна вікон у ДНЗ «Малинка» у с. Гвізд – 128 тис. грн.; перекриття даху та заміна вікон і дверей ДНЗ «Золота рибка» у с. Перерісль – 299 тис. грн.; утеплення та облаштування стелі Тисменичанського сільського будинку культури – 200 тис. грн.; капітальний ремонт фасаду районного будинку культури – 292 тис. грн. і даху Саджавського СБК – 148 тис. грн.; перекриття даху адмінбудинку Цуцилівської сільської ради та народного дому с. Цуцилів – 150 тис. грн.; ремонт лікарської амбулаторії у с. Заріччя – 80 тис. грн.; завершення ремонтних робіт у приміщенні Білоославської лікарської амбулаторії – 100 тис. грн. та багато інших заходів.
У районному бюджеті передбачено кошти на підтримку спортивних організацій та футбольних клубів, релігійних громад нашого району та 50 тис. грн. для фінансової підтримки окремих громадських організацій. Заплановано фінансування багатьох цільових програм, зокрема: «Розвиток фізичної культури і спорту в районі на 2012-2016 роки», «Молодь Надвірнянщини 2016-2020 роки»; «Програма поводження з твердими побутовими відходами»; «Програма модернізації освітлення населених пунктів району»; «Програма розвитку органів місцевого самоврядування»; «Програма фінансування мобілізаційних і оборонних заходів та призову громадян на строкову військову службу в Надвірнянському районі на 2016-2020 роки»
«Районна програма підтримки сімей загиблих і постраждалих під час масових акцій громадського протесту в період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, учасників бойових дій, осіб, які перебувають чи перебували у складі добровольчих формувань, що утворилися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, та інших громадян, які залучалися і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції в районах її проведення», а також прийнята з ініціативи депутатів районної ради «Програма соціальної підтримки сімей з онкохворими дітьми на 2016-2020 роки» та ряд інших цільових програм, які діятимуть у цьому році та фінансуватимуть їх із райбюджету. Більше двох мільйонів гривень розподілено між сільськими радами.
Пригадуєте, як гостро було поставлене питання щодо недоплати учителям району надбавки за престижність їхньої праці. Питання доволі довго не зрушувалося з «мертвої точки». 10 лютого цього року я особисто ініціював зустріч із головою обласної ради Олександром Сичем з цього питання. Як результат, 18 лютого підписане спільне розпорядження голови обласної ради і обласної державної адміністрації щодо спрямування у наш район 600 тис. грн. додаткової субвенції для зазначених виплат.
– На Вашу думку, ефективніше працювала попередня районна рада у складі 62-х депутатів чи нинішня із 36-ма депутатами?
– На долю районної ради шостого скликання випало багато випробувань, зокрема, участь у подіях Революції Гідності та пов’язані із подіями на Сході. Пригадую той час, коли українська армія починала підніматись із колін і скільки зусиль приклали і депутатський корпус і керівництво ради, щоб забезпечити нормальну діяльність районного військкомату, доставку вантажів для формування передової лінії оборони, зрештою, будівництво фортифікаційних споруд. На певний період часу районна рада перейняла функції органу виконавчої влади у районі, прийнявши ряд важливих політичних рішень.
Звісно, що легше координувати роботу депутатського корпусу в складі 36 чоловік у порівнянні із 62-ма обранцями попереднього скликання. Як на мене, давати оцінку роботи ради сьомого скликання ще зарано. Скажу одне: у роботі нинішньої ради є конструктивізм, відчувається запал та бажання депутатів працювати на благо громади Надвірнянського району.
– Які погрішності чинного Закону «Про місцеве самоврядування» не дозволяють Вам, районній раді направду і повністю діяти як органові місцевого самоврядування?
– Напрацьовані відповідні механізми роботи, які дають можливість втілювати згаданий Закон у життя. «Цікавими» є одні з останніх змін, а саме до ст. 59 Закону, які передбачають прийняття рішень радою шляхом відкритого поіменного голосування. Як на мене, такі зміни лише ускладнюють роботу ради, оскільки у часових рамках прийняття одного рішення триватиме майже півгодини, а за робочий день можна прийняти близько 15-16 рішень. Для прикладу на останній сесії протягом 4-х годин роботи прийняли 77 рішень.
Встановлення електронної системи поіменного голосування вважаю задорогим задоволенням для району. Одна з комерційних пропозицій сягає 573 тис. грн. Тому, порадившись із депутатами районної ради, прийшли до висновку, що не поспішатимемо зі встановленням такої системи. Спільно з виконавчим апаратом та колегами-депутатами напрацьовуємо зміни у регламент роботи районної ради та працюватимемо у правовому полі. На розгляд наступної сесії виноситимемо невелику кількість питань з метою їх належного розгляду та відповідного оформлення, як цього вимагає закон. Паралельно моніторимо роботу в цьому напрямку в інших радах області.
– Діяльність районної ради у законодавчій сфері і в щоденному побуті тісно пов`язана з діяльністю районної держадміністрації. Де і в чому є здобутки – окремі і спільні?
– Районна державна адміністрація прозвітувала на останній сесії про виконання районного бюджету за 2015 рік, про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2015 рік. Головним у нашій спільній роботі є громада району. Прийнятий районний бюджет, районні цільові програми, програма соціально-економічного та культурного розвитку району на 2016 рік. Рада делегувала райдержадміністрації відповідні повноваження щодо виконання цих рішень, а відповідно контролюватиме хід їхнього виконання. Тому – спільно до роботи, а громада уже дасть оцінку.
– Ваш погляд, оцінка на нинішній і завтрашній стан створення об`єднаних територіальних громад, зокрема, у нашому районі.
– Ініціатива хороша. Лише центральні органи влади вкотре недопрацювали. На сьогодні не внесені зміни у Конституцію України, а, отже, ті громади, що створені, перебувають за межами правового поля, бо закон не має вищої сили, ніж Конституція України. До того ж, Державний бюджет – величина стала. Коли окремі створені об’єднані громади отримують більше коштів із Держбюджету, а, зокрема, наш районний бюджет недоотримує коштів із Державного, то чи не означає це, що за рахунок нас, де добровільного об’єднання не відбулось, настає покращення у громадах об’єднаних?
Інше питання. Уявімо собі ситуацію, коли в Україні відбулось об`єднання усіх громад (ідеальний варіант). Звідки візьмуть додаткові кошти, адже бюджет країни не безрозмірний? А якщо такі кошти є, то чому їх не спрямувати на місця зараз? Чому тримати людей за межею бідності й у постійній соціальній напрузі? На мою думку, відповідь тільки одна: виконавча влада робить вигляд, що проводить реформи у країні, бо це є умовою отримання кредитів від світової спільноти.
– У чому проявляється співпраця з прицілом на добробут району із шістьма депутатами обласної ради, обраними громадою Надвірнянщини?
– Є порозуміння у роботі зі всіма депутатами Івано-Франківської обласної ради від Надвірнянщини. Є сподівання, що це порозуміння зумовить тісну співпрацю на користь громади району. Останніми спільними здобутками вважаю спрямування коштів з обласного бюджету розвитку на 2016 рік для потреб району, а саме на капітальні ремонти у Саджавській ЗОШ І-ІІІ ст., Делятинського психоневрологічного інтернату, а також придбання обладнання для облаштування спортивних майданчиків у Биткові, Гвозді, Середньому Майдані, будівництво ЗОШ І-ІІІ ст. у Чорному Потоці, капітальних ремонтів Битківської, Ланчинської, Зеленської ЗОШ І-ІІІ ст., завершення будівництва їдальні Ланчинської ЗОШ І-ІІ ст.
Завдяки злагодженим діям депутатів обласної ради, керівництва району та м. Надвірна вдалося залучити 4 млн. грн. з обласного екологічного фонду. За моєї ініціативи між депутатами обласної ради досягнуто порозуміння щодо попереднього розподілу коштів обласного бюджету на проведення ремонту доріг у Надвірнянському районі. Сподіваюсь, що порозуміння і співпраця супроводжуватимуть нас і надалі.
– У районній раді 6 депутатських фракцій – ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», Блоку Петра Порошенка «Солідарність», ПП «ВОЛЯ», Конгресу українських націоналістів, ПП «Українське об`єднання патріотів-УКРОП» та одна депутатська група Радикальної партії Ляшка – усі за політично-партійним принципом. Як знаходите порозуміння? Чи не тяжіє над Вами приналежність до фракції і політсили ВО «Свобода»?
– Найголовнішим є те, що всі депутати районної ради, не дивлячись на їх політичну приналежність, хочуть працювати на благо громади та своїх виборців. Рада нинішнього сьомого скликання не прийняла жодного рішення всупереч інтересам громади району, а відповідно і немає вагомих протиріч між депутатами чи фракціями ради. У народі є приказка «Де два українці – там три гетьмани». Переконаний, здорова дискусія тільки допомагає конструктивній роботі та прийняттю правильних рішень. Фракція ВО «Свобода», до якої маю приналежність, не має більшості у раді, як і будь-яка інша фракція, а відповідно свободівці чи інші депутати змушені прислуховуватись до колег-депутатів з інших фракцій і відстоювати свою позицію у здоровій дискусії, пам’ятаючи повсякчас про виборця і кожного жителя Надвірнянщини.
– Чи плануєте і коли, за яким принципом закріпити 36 виборчих округів за депутатами районної ради? За яким виборчим округом хочете закріпитися персонально?
– Плануємо. Над цим питанням працює виконавчий апарат районної ради. Принцип як такий відсутній. В усіх місцевих радах дуже непросто доводилося кандидатам у депутати пояснити на своєму виборчому окрузі, де кандидат одержав перемогу, чому він не потрапив у відповідну раду. І чому потрапив кандидат-конкурент, який отримав другий чи третій результат?
Так само важко відповісти на запитання депутата і, головне, виборця: чому депутат із його населеного пункту, котрий переміг і за якого голосував виборець, закріплений за іншим округом, іншим населеним пунктом. І вже у мене виникає запитання: а чи не стане формальним такий розподіл, як то кажуть, «для галочки»? Отже, питання розподілу залишається на сьогодні відкритим.
– Робота виконавчого апарату, президії, фракцій, депутатських комісій, кожного депутата. Ваша оцінка цієї роботи? У чому, кому і де треба підтягнутися?
– Я вважаю доброю роботу виконавчого апарату, президії, постійних комісій районної ради. Відповідно до мого розпорядження для злагодженої роботи кожної із постійних депутатських комісій районної ради закріплений відповідальний працівник виконавчого апарату районної ради. Давати оцінку роботі депутатських фракцій чи груп районної ради не маю права. Нехай це робить голова фракції чи відповідне партійне керівництво. На пленарних засіданнях сесії ради робота фракцій злагоджена, керівники фракцій всі досвідчені, помірковані люди.
– Ваша політсила однією з перших підтримала проведення люстрації. Цей процес у нашому районі й області ще відбувається чи закінчився? Ви задоволені його результатом?
– Люстрацію, тобто очищення влади, варто було провести протягом першого року з часу проголошення Незалежності України. Нині це не просто вимога однієї із політичних сил, скажімо, ВО «Свобода». Це вимога всього українського суспільства, це вимога часу. Це вимога пролитої на Майдані Незалежності крові Героїв Небесної Сотні. На превеликий жаль, цю вимогу не виконали. Якщо очищення влади не провели на рівні держави, то, відповідно, його не можна провести й на місцях. Це – якщо говорити про люстрацію у правовій площині. А щодо люстрації «сміттєвим баком», «зеленкою», помідорами, то у такий спосіб суспільство готове забезпечити виконання власних вимог, які обіцяла, але не може досі виконати державна влада.
– Які найважливіші, пріоритетні завдання районної ради на 2016 рік і далі?
– Окрім виконання програми соціально-економічного розвитку району на 2016 рік, пріоритетними бачу такі питання – облаштування в районі полігону і сміттєсортувальної лінії твердих побутових відходів; недопущення закриття Битківсько-Бабченського та Лопушнянського родовищ із видобутку нафти та газу, які обслуговують працівники НГВУ «Надвірнанафтогаз». З цього приводу президія районної ради прийняла рішення підтримати звернення адміністрації та профспілкового комітету НГВУ «Надвірнанафтогаз» і надіслала своє рішення Президентові України, Голові Верховної Ради України, Прем’єр-міністру України. Очікуємо позитивної відповіді.
Пріоритетними залишаються питання повернення сплати рентної плати за видобуток копалин у місцеві бюджети району, будівництво ЗОШ у Чорному Потоці; добудова підвідного газопроводу Надвірна-Ланчин, стан і якість доріг у районі та вирубки лісів і пасажирських перевезень, соціальний захист сімей та учасників російсько-української війни, сприяння волонтерам, котрі забезпечують передову, а також духовний та культурний розвиток нашого району.
Маю сподівання, що консолідована позиція всіх гілок влади та органів місцевого самоврядування району, помножена на професіоналізм, порядність та національну свідомість, а, головне, із Божою допомогою нам вдасться зреалізувати поставлені завдання та окреслені цілі. І в цьому залишаймося вірними і реальною працею стверджуймо життєвість повстанського, а нині, по суті державницького національного гасла: «Слава Україні! – Героям Слава!».
Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»