Газета по-надвірнянськи
 

Кількість громад, невдоволених зупиненням дії спецдозволів на видобування вуглеводнів, зростає

25 березня 2016, 15:12 | Рубрика: Економіка Версія для друку Версія для друку 614 переглядів

Державна служба геології та надр України нещодавно повідомила ПАТ «Укрнафта» про можливе зупинення дії шістнадцяти спеціальних дозволів на користування надрами, окрім трьох уже зупинених. Йдеться про родовища як у Східному, так і в Західному нафтопромислових регіонах. Підставою їх відкликання називають причини, які належать до існуючих «історичних» зобов’язань зі сплати рентного податку.

Призупинення дії цих спецдозволів призведе до зменшення видобутку лише у поточному році приблизно 320 тисяч тонн нафти і 210 мільйонів кубічних метрів природного газу. Такий крок Держгеонадра унеможливить сплату ПАТ «Укр­нафта» прогнозованого рентного податку за розробку відповідних родовищ у розмірі майже 1 млрд. грн. протягом наступних 12 місяців. Це становить немалу частку річного видобутку ПАТ «Укрнафта», а тому матиме значний негатив на енергетичну безпеку держави і розвиток компанії. Від зупинки видобутку постраждають жителі, залежні від газу, який видобувають на відповідних родовищах.

Зазначені спецдозволи стосуються також шести родовищ в Івано-Франківській області, які розробляє НГВУ «Надвірнанафтогаз». Зупинення дії цих спецдозволів призведе до зменшення у 2016 році видобутку близько 37,5 тисяч тонн нафти та 44 мільйонів кубічних метрів газу.

Фото-4

ПАТ «Укрнафта» понесе великі витрати на безпечну зупинку виробничих потужностей і багатьох діючих свердловин, продуктивність яких буде погіршено, внаслідок чого можна назавжди втратити поточні обсяги видобутку. Після призупинення експлуатації свердловин і об’єктів, через дефіцит грошових коштів, компанія змушена буде відправляти у вимушену відпустку чи простій, або навіть скорочувати персонал. Підприємство зменшить або зупинить надання додаткового обсягу робіт іншими підрядними організаціями та виконавцями, що матиме несприятливий вплив на жителів, особливо у регіонах, де ПАТ «Укрнафта» є основним роботодавцем. За оцінками товариства, доля приблизно тисячі працівників, у т. ч. 200 надвірнянських нафтовиків безпосередньо або опосередковано залежатиме від зупинення дії цих спецдозволів. Ця проблема вимагає термінового розв’язання.

Голова Правління ПАТ «Укрнафта» Марк Роллінс зауважив: «В умовах зниження світових цін на нафту зупинення дії спеціальних дозволів є найбільш радикальним заходом, від якого не виграє ані компанія, ані держава. Практика відкликання спецдозволів зменшить податкові надходження до бюджету. Це не дозволить компанії виконати існуючі податкові зобов’язання, сплачувати поточні щомісячні податки до державного та місцевих бюджетів, оскільки обсяги видобутку нафти й газу будуть значно меншими».

Після призначення нового менеджменту ПАТ «Укрнафта» відновило сплату поточних податків і наприкінці 2015 року погасило заборгованість за дивідендами перед мажоритарними акціонерами. Незважаючи на довготривале зниження світових цін на нафту, компанія прагне й надалі розробляти родовища і реінвестує в активи для збільшення видобутку вуглеводнів.

Через це територіальні громади Прикарпаття одностайно підтримують звернення адміністрації та профкому НГВУ «Надвірнанафтогаз» до керівництва держави щодо протиправної, недержавницької діяльності Державної служби геології та надр України. На підтримку нафтовиків уже провели сесії Молодківська, Пасічнянська, Пнівська, Стримбівська сільські ради, Битківська селищна та Надвірнянська міська, відбулось засідання президії Надвірнянської районної ради. Це питання обговорили Бабченська, Космацька, Старунська, Марківська, Міжгірська і Монастирчанська сільські ради Богородчанського району, Микуличинська Яремчанської міськради. Громади і нафтовики Прикарпаття єднаються і налаштовані рішуче відстояти право на працю та розвиток краю.

18 березня сесія Івано-Франківської обласної ради включила до її порядку денного питання «Про звернення адміністрації та профкому НГВУ «Надвірнанафтогаз» до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана щодо протиправної діяльності Державної служби геології та надр України від 24.02.2016р.», яке розглядатимуть 31 березня 2016 року на другому пленарному засіданні. Маємо надію, що депутати обласної ради також підтримають  нафтовиків.

Михайло ДНІСТРЯНСЬКИЙ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!