Газета по-надвірнянськи
 

Родовища – під замок, нафтогазовидобувників – на біржу?

4 березня 2016, 14:13 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 618 переглядів

5

Держгеонадра, зупинивши своїм наказом експлуатацію двох родовищ, прирекла дві сотні спеціалістів НГВУ «Надвірнанафтогаз» на безробіття, а їхні сім’ї – на безгрошів’я й жалюгідне існування.

Вщент заповнений актовий зал НГВУ «Надвірнанафтогаз»… Адміністрацію та профспілковий комітет, представників трудового колективу одного з найбільших підприємств Івано-Франківщини зібрала у ньому спільна тривога за майбутнє нафтовидобутку.

Бо у ситуацію, в яку підприємство поставив урядовий орган – Державна служба геології та надр України, з одного боку, начебто, все зрозуміло і просто. Але з другого, – виглядає так, ніби всі ми живемо не на Землі, а в задзеркаллі.

Війна поза фронтом

Почнемо з очевидного. В Україні – війна. Економіка падає, роботи стає менше, а доходи тих, хто працює чи отримує невеликі пенсії, «з’їдає» інфляція.  Українці бідніють. За цих обставин, здавалося б, в урядовців, окрім, звичайно, підтримки нашої армії, не мало б бути справи більш важливої, як докладати зусиль, аби не дати впасти й тим підприємствам, котрі ще працюють. І не просто працюють, а роблять посильний внесок у забезпечення енергетичної незалежності держави.

Однак якраз тут і відбувається  щось незрозуміле.

– Наше підприємство здійснює розробку 13 нафтових і газових родовищ на території Івано-Франківської та Чернівецької областей і вже впродовж десятка років надає послуги спільному підприємству «УкрКАРПАТОЙЛ ЛТД» з видобування вуглеводнів на Битків-Бабченському родовищі, що має річний дебіт 50 тис. тонн нафти та 27,5 млн. кубів газу. Торік, у липні всім нам стало відомо, що Державна служба геології та надр України прийняла необґрунтоване, антидержавницьке рішення – не продовжила дію спеціального дозволу, що дає право добувати нафту і газ на цьому ж родовищі. А 26 січня ц. р. вдруге прийняла недержавницьке рішення і своїм наказом зупинила дію спеціального дозволу на право добування вуглеводнів на Лопушнянському родовищі, що знаходиться в Чернівецькій області. Загалом їх обслуговує понад 200 наших працівників, а це – майже 13 відсотків від загальної чисельності персоналу управління, – наголосив, відкриваючи спільне засідання адміністрації і профспілкового комітету начальник НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимир Чуприна. –  Через це зменшилися обсяги видобування нафти і газу та, відповідно, надходження до бюджетів усіх рівнів. Зупинка розробки родовищ тягне за собою ще одну серйозну проблему – роботу в режимі неповного робочого дня або тижня, простої працівників, а, можливо, і їх скорочення, якщо не буде вирішено питання продовження дії спецдозволів.

2

Адміністрація і профспілковий комітет підприємства за цих умов, – зазначив В.Чуприна, вживали невідкладних заходів, аби вирішити проблему: оббивали пороги владних кабінетів, надсилали листи до найвищих керівників держави.

– Але ці тривожні клопотання результату не дали. Саме через це на вимогу трудового колективу НГВУ «Надвірнанафтогаз» сьогодні ми проводимо спільне засідання адміністрації і профкому, на якому маємо обговорити і схвалити звернення до Президента, Прем’єр-міністра та Голови Верховної Ради України з проханням вжити дієвих заходів щодо створення умов для ефективної роботи нашого колективу, – наголосив Володимир Чуприна.

У проекті звернення до найвищих посадових осіб країни, який на засіданні у присутності понад сотню нафтогазовидобувників озвучив заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» із соціальних питань Роман Струтинський, адміністрація і профспілковий комітет підприємства особливу увагу акцентували на кількох важливих моментах.

По-перше, дії Державної служби геології та надр України призвели до того, що нині 200 працівників підприємства знаходяться у відпустках, а після їх закінчення вимушені будуть працювати у режимі неповного робочого часу. І якщо ситуація не зміниться, то будуть приречені на безробіття, а їхні сім’ї – на безгрошів’я й жалюгідне існування. По-друге, зупинка родовищ, які експлуатуються ще з часів СРСР, веде не лише до зменшення обсягів видобутку нафти і газу та до перебоїв у забезпеченні блакитним паливом прикарпатських і буковинських сіл, а й несе серйозну екологічну небезпеку. Вже сьогодні фахівці констатують, що через припинення експлуатації  свердловин на Битків-Бабченській площі поступово зростають пластові тиски і спостерігається більш інтенсивна міграція вуглеводнів на поверхню, що викликає різке підвищення рівня загазованості у     селі Пасічна та селищі Битків на Надвірнянщині. А це – ризики для здоров’я й життя селян та загрози техногенних аварій на старих свердловинах. Насамкінець нафтогазовидобувники у своєму зверненні до керівників держави написали і про те, що торік НГВУ «Надвірнанафтогаз» сплатило до Державного та місцевих бюджетів понад 261,4 млн. грн. Крім цього виділяло кошти на капітальний ремонт пологового будинку в Надвірній, будівництво школи у Биткові, газифікацію низки населених пунктів, ремонт доріг та на вирішення інших соціально-економічних питань територіальних громад. За оцінками фахівців управління, через зупинку родовищ вже у цьому році обсяг видобутку нафти зменшився на 9 тис. тонн, а газу – на 5 млн. кубометрів, що неминуче призведе і до зменшення податкових надходжень до державної казни і місцевих бюджетів.

На переконання В. Чуприни, за наказами про припинення дії спецдозволів й відхиленням заяв на їх продовження приховуються наміри рейдерського захоплення найбільшої нафтогазовидобувної компанії України – ПАТ «Укрнафта». Проте, як він наголосив, трудовий колектив НГВУ «Надвірнанафтогаз» буде рішуче відстоювати своє право на працю.

– Нафтовики не винні у тому, що виникла конфліктна ситуація, пов’язана із взаєморозрахунками між державою та акціонерною компанією і податковою заборгованістю. Трудовий колектив справно виконував свої обов’язки, добуваючи нафту і газ, – підкреслив начальник НГВУ «Надвірнанафтогаз».

– Державні інституції повинні ці питання вирішувати по-іншому, а не закривати потужне Битків-Бабченське родовище на Надвірнянщині та Лопушнянське на Буковині, де працюють понад дві сотні наших спеціалістів.

«…А в податки не лізьте»

Голова профкому НГВУ «Надвірнанафтогаз» Олександр Діканьов, виступаючи на засіданні, докладно розповів про багатомісячну епопею з відстоювання конституційного права трудівників підприємства на працю – права добувати нафту і газ і чесно отримувати зарплату. Всі перипетії описувати не станемо, зупинимося лише на двох моментах.

– Після того, як 27 липня 2015 року зупинилася розробка Битків-Бабченського родовища, профком неодноразово збирався з цього приводу. Було вирішено звернутися з листами до обласної ради, Президента, Прем’єр-міністра та до Верховної Ради України, – доповів О.Діканьов. – Першу відповідь одержали з Адміністрації Президента, в якій повідомлено, що наше звернення переадресовано главі уряду. Прем’єр-міністр поінформував нас про те, що звернення профкому для вирішення порушених у ньому питань надіслано до Держгеонадр та Міністерства екології. З Верховної Ради нашого листа також переслали в Держгеонадра. Тоді з Державної служби геології та надр України нам стали надходити відповіді за підписом т. в. о голови Миколи Бояркіна, написані наче під копірку – однакові за змістом, лише дати на них різні. У листах керівник урядового відомства повідомляв про те, що «у зв’язку з наявністю у ТОВ СП «УкрКАРПАТОЙЛ ЛТД» податкового боргу по рентній платі та платі за використання природних ресурсів заяву щодо продовження строку дії спеціального дозволу повернуто заявникові».

Тепер про другий момент. О. Діканьов, виступаючи на засіданні, зауважив, що і справді у громадському середовищі побутує думка про те, що, якщо нафтогазовидобувні підприємства та власники спеціальних дозволів не платять податки, то, мовляв, Державна служба геології та надр України правильно робить, що зупиняє видобуток нафти і газу. За словами голови профкому, її поділяють навіть окремі депутати.

– Якщо є конфліктні питання, їх потрібно вирішувати. Але профспілка і колектив не можуть стояти на чиємусь боці – акціонерів або ж державних чиновників. Ми вважаємо, що наше завдання – домогтися, щоби нам дали право на працю.

Ні дозволу, ні перспективи

В ході обговорення проекту звернення пролунало запитання і про те, чи доречно називати дії Державної служби геології та надр України протиправними.

– Усі ми, напевно ж, знаємо, що Україна перебуває сьогодні у стані війни. Керівництво Держгеонадр знає про це? А чи можна здобути енергетичну незалежність, закриваючи родовища? – емоційно запитав, даючи роз’яснення з цього приводу, начальник юридично-договірного відділу НГВУ «Надвірнанафтогаз» Михайло Капак. – Коли держава кожний день декларує, що потрібні нафта, газ і не сприяє в цьому, а навпаки закриває родовища, то навіть не вникаючи в юриспруденцію, розуміємо, що це є не що інше, як антинародна і протиправна діяльність центрального органу виконавчої влади, в даному випадку Держгеонадра.

3

Михайло Капак нагадав колегам, що це не перший такий випадок. Свого часу колектив НГВУ «Надвірнанафтогаз», пробуривши розвідувальні та експлуатаційні свердловини й отримавши промисловий приплив нафти і газу на Микуличинському родовищі, змушений був кілька років очікувати, поки відновили спеціальний дозвіл на право його розробки. Закрадається думка, чиї ще це інтереси, окрім державних?

Та повернемося до пояснення того, чим аргументує Державна служба геології та надр України відмову ПАТ «Укрнафта» й іншим компаніям, що займаються нафтогазовидобутком, у продовженні дії спецдозволів на користування надрами і, яке, як зауважував Олександр Діканьов, багатьом, навіть окремим депутатам, видається логічним і справедливим.

…26 січня ц. р. Держгеонадра видає наказ №16 про зупинення експлуатації  трьох родовищ, в тому числі Лопушнянського, де працюють дві бригади НГВУ «Надвірнанафтогаз» – загалом 40 спеціалістів. В ПАТ «Укрнафта» про нього довідуються з інтернету, бо, за словами Михайла Капака, державне відомство не вважало за необхідне попередньо надіслати його акціонерній компанії рекомендованим листом, кур’єрською поштою або в інший спосіб. Сам по собі наказ, за висновком начальника юридично-договірного відділу НГВУ «Надвірнанафтогаз», також цікавий: ним т. в. о. керівника Держгеонадр України М. Бояркін позбавляє нафтогазовидобувників спеціальних дозволів на експлуатацію трьох родовищ, але навіть не вказує терміну. Вже у лютому, за його образним висловом, хтось у відомстві «пробудився» і зрозумів, що це, напевно, не дуже добре. І по одному з родовищ пишуть уточнення: зупинити його експлуатацію з 25 лютого…

Але це ще не аж так суттєво. Важливіше інше.

– Чи має право Держгеонадра приймати рішення про зупинку експлуатації родовищ через несплату рентної плати? Має. Чи може служба зупиняти нафтогазовидобуток у будь-який спосіб? Не має. Бо є положення про порядок здійснення контролюючих функцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів, в якому записано, що, аби видати такий наказ, керівник Держгеонадра зобов’язаний був спочатку створити спеціальну комісію або робочу групу. Вона мала вивчити обставини справи і письмово доповісти керівнику служби та надати свої рекомендації щодо того, як діяти далі. Додам: якщо комісія працює, то вона зобов’язана повідомити сторону, яку перевіряє, і заслухати її аргументи. Лише після цього можна робити висновки… А у даному випадку Держгеонадра України не проводила ні планової, ні позапланової перевірки, не утворювала жодної комісії, не було складено відповідного акту та не було винесено припису за результатами такої перевірки, а відразу був виданий наказ, яким зупинено експлуатацію родовищ, –  пояснив суть процедурних порушень головний юрист підприємства.

Насамкінець варто зазначити, що ПАТ «Укрнафта не має жодної поточної заборгованості щодо сплати рентної плати. Хоча є борг, який виник з травня 2015 року і по якому у серпні 2015 року ДФС України прийняла рішення про розстрочення зазначеного податкового боргу.

Рішення щодо розірвання договорів про розстрочення податкового боргу ПАТ «Укрнафта» було прийнято ДФС України 06.10.2015 року.

У свою чергу, відповідно до п. 258.2.2 ст. 258 Податкового кодексу України ДФС України має правові підстави для порушення питання перед Державною службою геології та надр України про зупинення дії спеціальних дозволів ПАТ «Укрнафта» після спливу шести місяців від 06.10.2015 року, тобто не раніше 05.04.2016 року і лише у випадку несплати ПАТ «Укрнафта» рентних платежів.

Водночас протягом всього періоду, ПАТ «Укрнафта» сплачувало та продовжує сплачувати рентні платежі, в тому числі й по ділянках надр, користування якими здійснюється на підставі спеціальних дозволів, дія яких зупинена наказом № 16. Враховуючи зазначене, підстав для  зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами у зв’язку з приписами п. 258.2.2 ст. 258 ПК України не виникає.

Натомість, Держгеонадра, не з’ясувавши всіх обставин  справи та не проаналізувавши можливість зупинення дії спеціальних дозволів ПАТ «Укрнафта», без будь-яких звернень до акціонерного товариства за наданням письмових пояснень або будь-яких інших документів, безпідставно прийняла вищезазначений наказ № 16 від 26.01.2016 року.

М.Капак розповів і про те, що відразу після оприлюднення наказу Держгеонадр в інтернеті, ПАТ «Укрнафта» звернулось до окружного адміністративного суду Києва з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Держгеонадр №16 від 26.01.2016 року. Розгляд цієї справи призначили на травень. Окрім цього, об’єднаний комітет профспілки працівників ПАТ «Укрнафта» ухвалив рішення звернутися до цього ж суду з аналогічним позовом.

«Просити» замінити на «вимагати»

В ухваленому на спільному засіданні адміністрації і профспілкового комітету зверненні за участі багатьох представників трудового колективу нафтогазовидобувники Надвірнянщини закликали Президента, Прем’єр-міністра і Голову Верховної Ради держави втрутитися і припинити згубну діяльність Держгеонадр України та дати принципову державницьку оцінку роботі її керівникові – т. в. о. голови М. Бояркіну, вирішити питання про його відповідність займаній посаді. Тут же запропонували передати функції видачі, призупинення дії або скасування виданих спецдозволів на видобуток вуглеводнів Міністерству енергетики та вугільної промисловості України.

Слід додати, що за підсумками обговорення проекту звернення, нафтогазовидобувники внесли і одностайно проголосували за те, щоб слово «просити» замінити на жорсткіше – «вимагаємо». А також про те, що серед інших висловлювалася й пропозиція звернутися до новоствореного Національного антикорупційного бюро. Із залу вона пролунала з долею гіркоти: якщо нафтогазовидобувників позбавляють праці, то дамо роботу борцям з корупцією.

Насамкінець зауважимо, що кількість звернень до глав держави, уряду й парламенту з цього приводу найближчим часом може значно зрости. За словами начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» В. Чуприни, у громадах, на території яких колектив добуває нафту і газ, де живуть працівники підприємства, вже сьогодні зростає занепокоєння з приводу скорочення обсягів робіт та їх можливого повного припинення. Селищні і сільські голови, депутати місцевих рад висловлюють готовність підтримати нафтогазовидобувників у їхньому прагненні відстояти право на працю.

Микола ПЕТРИЧУК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!