29 квітня 2016, 13:16 | Рубрика: Новини
Версія для друку
674 переглядів
Уже майже чверть століття як у старенькому будинку Ланчинського центру дитячої та юнацької творчості діє світлиця «Берегиня». Багаторічний директор закладу Ярослава Недашківська із самого початку впевнена, що народознавча кімната відіграватиме велику роль у духовно-патріотичному вихованні молоді.
За короткий період вихованці і керівники провели велику пошуково-дослідницьку роботу у вивченні історії містечка над Прутом, яке кілька десятиліть тому стало центром Ланчинського району.
Історія Ланчина сягає ще княжих часів. Про княгиню Ланку не так давно у газеті «Галичина» писав письменник Степан Пушик. Завдання у зборі матеріалів отримали вихованці і керівники, серед яких і автор цих слів, літературного, історико-краєзнавчого, туристично-пошукового гуртків, співпрацюючи разом із філією Ланчинської дитячої бібліотеки.
З новітньої історії зібрано документи, світлини, газетні вирізки, книги про трагічні дні Євромайдану, Героїв Небесної Сотні, серед яких і ланчинець Василь Шеремет.
У весняні Шевченківські дні відзначають дати народження наших славетних земляків, дитячих письменників Марійки Підгірянки з Білих Ослав і Юрія Шкрумеляка із Ланчина. Прикметно, що Юрій Шкрумеляк не тільки сусід, але й побратим по перу Марійки Підгірянки, щоразу допомагав, щоб її вірші з`являлися на сторінках редагованих ним часописів «Дзвінок» і «Світ дитини». Тому цими великими постатями тепер й опікується Ланчинська «Берегиня». Наразі в офісі «Берегині» створено письменницький куток. Під портретами славетних земляків виставлено цілу вервечку книг з поетичними і прозовими творами. В окремому ряду – доробок Надвірнянської літературної студії «Бистрінь». До речі, у цьому центрі працює керівником гуртків із «Бистріні» Мирослава Гордєєва-Мельник.
Серед експонатів привертає увагу прижиттєва книжка Ю. Шкрумеляка «Привіт Говерлі» (Київ. Дніпро. 1964) із подвійним підписом автора. Спершу «Дорогому ланчинському земляку Калитяку, викладачу української мови та літератури на мій спогад. Юрій Шкрумеляк». І нижче «Читачам цієї книжки привітні і найкращі побажання від Юрія Шкрумеляка. Львів. 20 квітня. 1964».
Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,
член НСЖУ.