13 травня 2016, 12:52 | Рубрика: Громадськість, Духовність Версія для друку
567 переглядів
У рамках відзначення 71-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у районі пройшов День пам`яті і примирення. Основний захід відбувся минулої неділі, 8 травня ц. р. у Надвірній.
Біля Обеліска Слави зібралися ветерани Другої світової війни, учасники національно-визвольних змагань, духовенство, районна та міська влада, представники трудових колективів, учнівська молодь. До Обеліска Слави, перед яким запалахкотів Вічний вогонь, Могил борцям за волю України, Невідомому солдату і краянам, замордованим під час війни, на старому кладовищі поклали вінки та квіти. Почесну варту несли учні Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату.
Щоразу меншають ряди ветеранів, що особливо стало видно цьогоріч. Тому з великим хвилюванням сприймалися поетичні рядки ведучих Галини Чуревич та Володимира Свягли: Жаль, що рідіють ряди ветеранів// З кожним днем їх меншає в строю// Ми сьогодні всі разом із Вами// Віддаємо живим подяку свою.
У зверненні до краян, присутніх на урочистостях, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович наголосив, що протягом 24 років незалежна Україна відзначала День Перемоги за радянським зразком. Це не відповідало історичній пам`яті українського народу і загальноєвропейським традиціям, призвівши до ігнорування трагічних сторінок Другої світової війни і формування у свідомості людей культу війни. Як результат цього – протистояння в суспільстві, посилення впливу Російської Федерації на громадське і політичне життя в Україні. Згідно з Указом Президента України наша держава торік розпочала нову традицію відзначення Дня пам`яті і примирення – 8 травня в європейському дусі. Із початком Другої світової війни у 1939-му першими на захист землі стали понад 150 тисяч українців, зазначив Зіновій Андрійович, зауваживши, що т. зв. визволителі, «прийнявши естафету» від німецького окупаційного режиму, також безжально нищили жителів Надвірнянщини. – Не всі історичні події розкрито. Окупаційна Росія і донині не визнає Катинь, Бабин Яр, Голокост, Дем`янів Лаз, підрив Дніпрогесу, – сказав Зіновій Андрійович і закцентував увагу на нинішньому подвигові українців, котрі у боротьбі з російським агресором на сході України захищають і всю Європу. Висловлючи подяку ветеранам і учасникам визвольних змагань за їх неоціненний подвиг, Зіновій Андрійович побажав усім мирного неба й оголосив хвилину мовчання.
Нехай же мирним буде наше небо,// Нехай сміються діти на землі.// Нехай цвіте, як маківка, Вкраїна,// Любов і доброта ввійдуть у кожний дім. Ці слова стали епіграфом до патріотичної пісні у виконанні Віктора Чудновського і надали смислового стержня сценарію методиста РБК Валентини Лисюк.
Вшанування Дня пам`яті і примирення продовжили на старому кладовищі. Тут відправили панахиду у співслужінні зі священиками Надвірнянські декани УГКЦ о. Андрій Бакота та УПЦ Київського патріархату митрофорний протоієрей о. Олег Траско.
Цей день залишиться затьмарений гіркотою втрат. Ми – у довічному боргу перед тими, котрі колись боронили і тепер захищають мирне небо над країною.
Дарина ОЛЕСЬ.
Світлина
Василя ІВАСЮКА.