Минулого тижня під орудою першого заступника голови РДА Івана Тодорука відбулася актуальна зустріч керівництва району, органів місцевого самоврядування, небайдужих краян із директором офісу реформ в Івано-Франківській області Русланом Панасюком.
Руслан Панасюк висвітлив об`єктивну інформацію про переваги уже створених об`єднаних територіальних громад (ОТГ) у нашій області, зокрема, суть реформи і нинішній момент актуальності часу, охарактеризував компоненти ефективної влади: управлінські, фінансові та відповідальність. Нагадав про дві форми державного управління – централізовану і децентралізовану. Централізована – владні повноваження і ресурси – у центрі. Залишається момент відповідальності, але важко зрозуміти, хто за що відповідає. Це система, в якій ми живемо, успадкувавши від Радянського Союзу, де влада і гроші не доходять до низового рівня.
Децентралізована система управління – перевірений часом європейський досвід, де функціонують ОТГ, маючи на це повноваження, ресурси і відповідальність. Нині цей вибір – перед українцями. Починати треба із перших кроків. У нашій області діють уже чотири ОТГ, які ці кроки зробили. Іншим доведеться, певно, легше, бо є вже перші напрацювання, трохи досвіду. Про цей досвід і переваги детально розповів Руслан Панасюк, характеризуючи діяльність Печеніжинської ОТГ Коломийського, Старобогородчанської Богородчанського, Верхнянської Калуського та Білоберізької Верховинського районів, а також у сусідніх областях. За його словами, згадані об`єднання не супроводжували скорочення працівників, шкільних та інших державних закладів. Перерахував усі джерела формування бюджетів ОТГ, включаючи державну підтримку. Змінилися при цьому психотип управління та перспективи соціально-економічного розвитку, стало менше ризиків у більших громадах.
Актуальність нинішнього моменту у тому, що є ще час іншим громадам зробити перші кроки до об`єднання, тобто провести громадські слухання і сесії до серпня-вересня, щоб необхідні субвенції врахувати у Держбюджеті-2017.
Під час діалогу запитання стосувалися порядку формування ОТГ, взаємовідносин сіл, перспектив різних галузей, а також механізму виходу громади із ОТГ. Поки що такого механізму немає. Створення ОТГ й удосконалення законодавчої бази триває одночасно. Вносять необхідні зміни для удосконалення процесу децентралізації.
Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, який є членом обласної комісії із розробки перспективного плану Надвірнянської ОТГ, припустив, що, напевне, доведеться відкоригувати цей план, бо змінилася ситуація після виборів до органів місцевого самоврядування. Є сільські громади, які готові приєднатися до нашого райцентру, але не передбачені у перспективному плані, а є такі, що прагнуть до самодостатності і незалежного господарювання. На громадських слуханнях і сесіях громада Надвірної визначатиметься з ким їй спільно господарювати.
Не гаяти часу закликав усіх депутат обласної ради Михайло Ерстенюк. На його переконання, гірше жити і ґаздувати, ніж зараз – уже нікуди.
Але остаточне рішення – добровільне, всебічно виважене – за громадами. Добровільність – обов`язкова. Універсальних «рецептів» на всі випадки життя не існує.
Орися СПІВАК «Народна Воля»