Газета по-надвірнянськи
 

Децентралізація – рішення за громадою

24 червня 2016, 11:52 | Рубрика: Самоврядування Версія для друку Версія для друку 503 переглядів

Минулого тижня під орудою першого заступника голови РДА Івана Тодорука відбулася актуальна зустріч керівництва району, органів місцевого самоврядування, небайдужих краян із директором офісу реформ в Івано-Франківській області Русланом Панасюком.

Руслан Панасюк висвітлив об`єктивну інформацію про переваги уже створених об`єднаних територіальних громад (ОТГ) у нашій області, зокрема, суть реформи і нинішній момент актуальності часу, охарактеризував компоненти ефективної влади: управлінські, фінансові та відповідальність. Нагадав про дві форми державного управління – централізовану і децентралізовану. Централізована – владні повноваження і ресурси – у центрі. Залишається момент відповідальності, але важко зрозуміти, хто за що відповідає. Це система, в якій ми живемо, успадкувавши від Радянського Союзу, де влада і гроші не доходять до низового рівня.

Децентралізована система управління – перевірений часом європейський досвід, де функціонують ОТГ, маючи на це повноваження, ресурси і відповідальність. Нині цей вибір – перед українцями. Починати треба із перших кроків. У нашій області діють уже чотири ОТГ, які ці кроки зробили. Іншим доведеться, певно, легше, бо є вже перші напрацювання, трохи досвіду. Про цей досвід і переваги детально розповів Руслан Панасюк, характеризуючи діяльність Печеніжинської ОТГ Коломийського, Старобогородчанської Богородчанського, Верхнянської Калуського та Білоберізької Верховинського районів, а також у сусідніх областях. За його словами, згадані об`єднання не супроводжували скорочення працівників, шкільних та інших державних закладів. Перерахував усі джерела формування бюджетів ОТГ, включаючи державну підтримку. Змінилися при цьому психотип управління та перспективи соціально-економічного розвитку, стало менше ризиків у більших громадах.

Актуальність нинішнього моменту у тому, що є ще час іншим громадам зробити перші кроки до об`єднання, тобто провести громадські слухання і сесії до серпня-вересня, щоб необхідні субвенції врахувати у Держбюджеті-2017.

Під час діалогу запитання стосувалися порядку формування ОТГ, взаємовідносин сіл, перспектив різних галузей, а також механізму виходу громади із ОТГ. Поки що такого механізму немає. Створення ОТГ й удосконалення законодавчої бази триває одночасно. Вносять необхідні зміни для удосконалення процесу децентралізації.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, який є членом обласної комісії із розробки перспективного плану Надвірнянської ОТГ, припустив, що, напевне, доведеться відкоригувати цей план, бо змінилася ситуація після виборів до органів місцевого самоврядування. Є сільські громади, які готові приєднатися до нашого райцентру, але не передбачені у перспективному плані, а є такі, що прагнуть до самодостатності і незалежного господарювання. На громадських слуханнях і сесіях громада Надвірної визначатиметься з ким їй спільно господарювати.

Не гаяти часу закликав усіх депутат обласної ради Михайло Ерстенюк. На його переконання, гірше жити і ґаздувати, ніж зараз – уже нікуди.

Але остаточне рішення – добровільне, всебічно виважене – за громадами. Добровільність – обов`язкова. Універсальних «рецептів» на всі випадки життя не існує.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!