Газета по-надвірнянськи
 

Інструктаж з питань охорони праці – профілактика виробничого травматизму та профзахворювань

17 червня 2016, 13:12 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 872 переглядів

Своєчасне та якісне проведення інструктажів з питань охорони праці – це найефективніша профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, адже інструктажі проводять безпосередньо з робітниками на робочих місцях і стосуються додержання нормативних вимог з охорони праці під час тих робіт, які і повинен виконувати при своїй трудовій діяльності кожен працівник. Тому забезпечення працівників інструкціями з охорони праці є відповідальним завданням, покладеним на роботодавця згідно із ст. 13 Закону України «Про охорону праці», де вказано, що роботодавець розробляє і затверджує інструкції з охорони праці, що діють у межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.

Роботодавець делегує свої повноваження з організації робіт з питань охорони праці службі охорони праці. Спеціалісти даної служби організовують та контролюють процес розробки інструкцій, їх затвердження та розповсюдження по структурних підрозділах, дотримуючись вимог НПАОП 0.00 – 4.15-98 «Типове положення про розробку інструкцій з охорони праці». Виконання вимог щодо виду і періодичності проведення інструктажів здійснюється згідно НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці». Насамперед, необхідно скласти вичерпний перелік інструкцій з охорони праці, при цьому врахувати всі професії та види робіт, особливо підвищеної небезпеки на підприємстві. Наявними помічниками при цьому стануть штатний розпис та перелік робіт підвищеної небезпеки, які повинні бути затвердженими роботодавцем. При цьому зауважимо, що компетенція щодо знання характеру виконуваних робіт та наявності шкідливих та небезпечних факторів на робочих місцях належить безпосереднім керівникам структурних підрозділів. Тому розробку інструкцій повинен здійснювати керівник структурного підрозділу, а погоджувати спеціаліст служби охорони праці. Кажуть, що охорона праці написана кров`ю постраждалих, тому при розробці інструкцій необхідно враховувати профілактику причин настання нещасних випадків, що траплялися на підприємствах галузі.

Наступний важливий фактор – це обов`язкове дотримання встановленої нормативами періодичності проведення інструктажів. Працівників, котрі виконують роботи підвищеної небезпеки, необхідно інструктувати не рідше, ніж один раз на три місяці, решту – не рідше, ніж один раз на шість місяців. Така різниця в періодичності обґрунтована наявністю підвищеного ступеню ризику настання нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань при виконанні робіт підвищеної небезпеки. Працівники підприємства, пов`язані з роботами підвищеної небезпеки, потребують від роботодавця пильнішої уваги щодо безпечного виконання ними робіт, ніж решта працівників, тому й інструктаж із ними проводиться частіше, і під час інструктажу особливо звертається увага на методи профілактики виробничого травматизму, наприклад, необхідність застосування спецодягу та інших ЗІЗ, використання ізоляційних матеріалів тощо.

Андрій КУРИЩУК,

страховий експерт

з охорони праці відділення

виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Надвірнянському районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!