Газета по-надвірнянськи
 

Можлива загроза африканської чуми свиней: як уберегтись?

24 червня 2016, 11:54 | Рубрика: Стихія Версія для друку Версія для друку 3,249 переглядів

16 червня засідала Державна надзвичайна протиепізоотична комісія (ДНПК) при райдерж­адміністрації під орудою її керівника, першого заступника голови РДА Івана Тодорука.

Про тривожну ситуацію щодо африканської чуми свиней та поширення цього захворювання територією західної України поінформував в. о. начальника Держпродспоживслужби у Надвірнянському районі Іван Гурмак. Він, зокрема, акцентував: епізоотична ситуація ускладнюється. Із 2012 р. на території України зареєстровано 68 випадків африканської чуми свиней, у т. ч. 19 серед дикої фауни. Охоплено 14 областей (58%). Останній випадок зареєстровано 7 червня ц. р. у фермерському господарстві «Дружба народів» с. Довжак Новоселицького району Чернівецької області, де утримують майже 700 свиней. Уже оздоровлено 8 неблагополучних пунктів, залишилось 4 – у Хмельницькій, Сумській, Чернівецькій та Київській областях. Випадки цього захворювання є і в Польщі, Литві, Латвії, Естонії, Росії та ін.

Зважаючи на навколишню ситуацію, не можна виключати загрози занесення збудника африканської чуми на територію Надвірнянщини. У нашому районі функціонує одне фермерське господарство «Агрос Лан» (96 голів свиней) і понад 9 тисяч свиней в індивідуальних селянських господарствах. У районі розроблено План спільних оперативних дій (заходів) у разі виникнення підозри, підтвердження діагнозу та недопущення розповсюдження африканської чуми свиней, затверджений головою ДНПК і погоджений усіма зацікавленими структурними підрозділами району.

Поки що тривають профілактичні заходи: роз`яснення ситуації серед власників господарств, вакцинація свиней проти класичної чуми, моніторинг у середовищі диких свиней та ін. Для оперативного проведення локалізаційних заходів у випадку виявлення захворювання обладнано два мобільні ветеринарно-санітарні пости, облаштовані усім необхідним для проведення заходів в автономному режимі. Створено резерв дезінфікуючих засобів, спецодягу, взуття, ранцевих обприскувачів.

Ліквідація спалахів африканської чуми дуже дороговартісна. Для країни це колосальні збитки, починаючи зі знищення свиней навколо вогнища захворювання і закінчуючи експортом м`яса. Тільки один спалах у смт. Калита Київської області коштував майже 200 млн. грн., констатував Іван Гурмак.

Його інформацію комісія взяла до уваги і затвердила профілактичні заходи. Зокрема, заборонено завіз у наш район свиней із неблагополучних та загрозливих районів і торгівлю м`ясом свиней та іншими продуктами тваринного походження у невстановлених місцях і на стихійних ринках. Керівники свиногосподарств повинні забезпечити у них дотримання «закритого режиму» роботи відповідно до ветеринарно-санітарних вимог: вивезення та ввезення тварин, у т. ч. свиней виключно із дозволу Держпродспоживслужби; у випадку загибелі або захворювання свиней повідомляти цю службу та ветеринарну медицину; не використовувати харчові відходи для годівлі свиней без попередньої термічної обробки.

Керівників санаторіїв, будинків відпочинку, власників приватних садиб, які приймають туристів на відпочинок, зобов`язано утилізовувати харчові відходи, не годувати ними свиней без належної обробки, а директорів ринків – посилити контроль за реалізацією м`яса і м`ясопродуктів. Торгові місця надавати тільки суб`єктам із відповідними документами, які засвідчують походження, безпечність продукції та наявність експертного висновку лабораторії ветсанекспертизи. Особлива увага – реалізації живих свиней. Користувачі мисливських угідь повинні доставити біологічний матеріал для моніторингових досліджень від впольованих диких свиней під час мисливського сезону 2016-2017 рр., а також повідомляти про всі випадки загибелі або підозри у захворюванні серед диких тварин.

За приховування випадків захворювання – кримінальна відповідальність. Триває співпраця з усіма зацікавленими службами району та органами місцевого самоврядування.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!