24 червня 2016, 11:54 | Рубрика: Стихія Версія для друку
3,306 переглядів
16 червня засідала Державна надзвичайна протиепізоотична комісія (ДНПК) при райдержадміністрації під орудою її керівника, першого заступника голови РДА Івана Тодорука.
Про тривожну ситуацію щодо африканської чуми свиней та поширення цього захворювання територією західної України поінформував в. о. начальника Держпродспоживслужби у Надвірнянському районі Іван Гурмак. Він, зокрема, акцентував: епізоотична ситуація ускладнюється. Із 2012 р. на території України зареєстровано 68 випадків африканської чуми свиней, у т. ч. 19 серед дикої фауни. Охоплено 14 областей (58%). Останній випадок зареєстровано 7 червня ц. р. у фермерському господарстві «Дружба народів» с. Довжак Новоселицького району Чернівецької області, де утримують майже 700 свиней. Уже оздоровлено 8 неблагополучних пунктів, залишилось 4 – у Хмельницькій, Сумській, Чернівецькій та Київській областях. Випадки цього захворювання є і в Польщі, Литві, Латвії, Естонії, Росії та ін.
Зважаючи на навколишню ситуацію, не можна виключати загрози занесення збудника африканської чуми на територію Надвірнянщини. У нашому районі функціонує одне фермерське господарство «Агрос Лан» (96 голів свиней) і понад 9 тисяч свиней в індивідуальних селянських господарствах. У районі розроблено План спільних оперативних дій (заходів) у разі виникнення підозри, підтвердження діагнозу та недопущення розповсюдження африканської чуми свиней, затверджений головою ДНПК і погоджений усіма зацікавленими структурними підрозділами району.
Поки що тривають профілактичні заходи: роз`яснення ситуації серед власників господарств, вакцинація свиней проти класичної чуми, моніторинг у середовищі диких свиней та ін. Для оперативного проведення локалізаційних заходів у випадку виявлення захворювання обладнано два мобільні ветеринарно-санітарні пости, облаштовані усім необхідним для проведення заходів в автономному режимі. Створено резерв дезінфікуючих засобів, спецодягу, взуття, ранцевих обприскувачів.
Ліквідація спалахів африканської чуми дуже дороговартісна. Для країни це колосальні збитки, починаючи зі знищення свиней навколо вогнища захворювання і закінчуючи експортом м`яса. Тільки один спалах у смт. Калита Київської області коштував майже 200 млн. грн., констатував Іван Гурмак.
Його інформацію комісія взяла до уваги і затвердила профілактичні заходи. Зокрема, заборонено завіз у наш район свиней із неблагополучних та загрозливих районів і торгівлю м`ясом свиней та іншими продуктами тваринного походження у невстановлених місцях і на стихійних ринках. Керівники свиногосподарств повинні забезпечити у них дотримання «закритого режиму» роботи відповідно до ветеринарно-санітарних вимог: вивезення та ввезення тварин, у т. ч. свиней виключно із дозволу Держпродспоживслужби; у випадку загибелі або захворювання свиней повідомляти цю службу та ветеринарну медицину; не використовувати харчові відходи для годівлі свиней без попередньої термічної обробки.
Керівників санаторіїв, будинків відпочинку, власників приватних садиб, які приймають туристів на відпочинок, зобов`язано утилізовувати харчові відходи, не годувати ними свиней без належної обробки, а директорів ринків – посилити контроль за реалізацією м`яса і м`ясопродуктів. Торгові місця надавати тільки суб`єктам із відповідними документами, які засвідчують походження, безпечність продукції та наявність експертного висновку лабораторії ветсанекспертизи. Особлива увага – реалізації живих свиней. Користувачі мисливських угідь повинні доставити біологічний матеріал для моніторингових досліджень від впольованих диких свиней під час мисливського сезону 2016-2017 рр., а також повідомляти про всі випадки загибелі або підозри у захворюванні серед диких тварин.
За приховування випадків захворювання – кримінальна відповідальність. Триває співпраця з усіма зацікавленими службами району та органами місцевого самоврядування.
Орися СПІВАК «Народна Воля»