Газета по-надвірнянськи
 

Такого не пам’ятають навіть cтарожили

24 червня 2016, 12:08 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 904 переглядів

IMG_0386

Літало все –

дахи, дерева, стовпи …

Буревій, який прокотився Івано-Франківщиною вдень 20 червня та вночі 21 червня, завдав значної шкоди у Надвірнянському, Богородчанському, Коломийському, Калуському, Тисменицькому, Тлумацькому, Рожнятівському, Галицькому і Рогатинському районах та в містах Івано-Франківськ та Бурштин.

Стихія зривала дахи, викорчовувала дерева,обривала лінії електропередач та зв’язку, значної шкоди завдала школам, будинкам культури, фельдшерсько-акушерським пунктам, адміністративним будівлям та приватним житловим будинкам. Повалені рекламні щити-бігборди на дорозі Лісна Тарновиця-Назавизів. Без електропостачання залишились добрі дві сотні населених пунктів Прикарпаття. Не працює Інтернет та мобільний і електрозв`язок. Ситуацію щодо усіх постраждалих під час стихії населених пунктів тримають на постійному контролі голова районної ради Іван Гурмак та голова райдержадміністрації Олександр Кеніз, районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, керівництво міської, селищних та сільських рад.

IMG_0344

На превеликий жаль, сталися трагічні випадки: загинула жінка у селі Бабче Богородчанського району, а у нашому жителька Фитькова госпіталізована зі складним переломом, ще двоє краян від госпіталізації відмовилися. Від буревію найбільше постраждали м. Надвірна та села Фитьків, Лісна Тарновиця, Перерісль, Тисменичани, Парище, Камінне, Гаврилівка, Середній Майдан, Верхній Майдан.

IMG_0367

У Фитькові найбільшого удару зазнала будівля загальноосвітньої школи, де буревій зірвав понад 200 квадратних метрів перекриття даху. Нагадаємо, що там лише торік встановили новий дах, кошти для закупівлі матеріалів виділили із районного бюджету, а роботи господарським методом виконувала фірма ТзОВ «Струмок», яка свою господарську діяльність проводить у тому числі на території  цього села, а її власником є Василь Янцюк. Під час поїздки 21 червня по місцях стихії керівництво району поставило вимогу найретельнішим чином встановити чи дотримано технічних будівельно-ремонтних вимог на цьому важливому освітянському об`єкті. Приблизно по 30 листів шиферу необхідно замінити на тутешніх ДНЗ «Сонечко» та фельдшерсько-акушерському пункті. Під час згаданої поїздки у Фитьків керівники району Іван Гурмак та Олександр Кеніз разом із заступником голови ОДА Ярославом Паранюком зазначили про першочерговість відновлення покрівлі школи, запевнивши, що його розпочнуть у найближчі дні. Щодо ФАПу та садочка, то Ярослав Паранюк пообіцяв посприяти у виділенні шиферу, якого на район за попередньою інформацією виділять приблизно 550 листів. Також у Фитькові повністю зірвано дах на одному житловому будинку, зруйновано надбудову над гаражем, ще три покрівлі зазнали часткових руйнувань.

IMG_0353

У Лісній Тарновиці найбільших руйнувань зазнав житловий фонд. Пошкоджено чимало житлових будинків. Найбільше дісталося приблизно двадцяти будинкам, де стихія зірвала більше половини дахів, а із двох повністю, у т. ч. із хати жінки-інваліда. Сільський голова Марія Марковецька зазначає, що на будинок культури потрібно майже 60 листів шиферу, ще 20 – на навчально-виховний комплекс, а всього орієнтовно треба не менше 1000 шиферних листів. Також зламано дуже багато старих за віком дерев, які вже прибрали. Люди намагаються хоч би тимчасово брезентами чи старим шифером перекрити свої хати, побоюючись дощів та нових ударів стихії.

IMG_0424

У Перерослі завдяки сільському керівництву прибрали пошкоджені дерева, які перегородили проїжджу частину, від вітровалів та гілля очистили і саму територію села. Незначно пошкодило дах на місцевій школі, тут все вдалося вирішити власними силами. Завдяки активним переріслянцям тимчасово укріпили дах адмінприміщення сільради (він хоч і зазнав часткових руйнувань, та ще деякий час зможе простояти). На будинку культури необхідно замінити два десятки листів шиферу, а на вулиці Горобиновій повністю зірвало дах житлового будинку.

Наслідки буревію та шляхи допомоги людям обговорили 22 червня на розширеній нараді, яку провели керівники району Олександр Кеніз та Іван Гурмак, за участі сільських, селищних та міського голів, керівників районних служб та організацій, оперативних служб і депутатів рад різних рівнів. Очільники населених пунктів доповіли про завдану шкоду і що вже вдалося ліквідувати. Зокрема, у Биткові серйозної шкоди завдало двом житловим будинкам, в одному обвалився фасад, в іншому – зірвало половину даху. У Верхньому Майдані повиривало електричні кабелі у чотирьох хатах, зруйнувало дві електроопори, в одному із будинків знесло черепицю площею 100 квадратних метрів. У Гаврилівці частково зруйновано житловий будинок, ще в трьох серйозних руйнувань зазнали дахи, є значний ризик, що може з`їхати дах в одному із корпусів школи. У Гвозді зірвало перекриття із гаражу, незначно пошкодило покрівлю на житлових будинках.  Серйозно буревій пройшовся і по Парищі. У будинку культури, школі та у семи житлових будинках серйозно пошкодило дах, у лікарській амбулаторії повибивало скло у чотирьох вікнах. У Пнів`ї сильний вітер пошкодив 25 листів шиферу на загальноосвітній школі, постраждало шість будинків, один із них знаходиться на суміжній території із Надвірною і в ньому повністю знесло дах. У Середньому Майдані пошкоджено покрівлю на 30 хатах, стихія позривала шифер на адмінприміщенні сільської ради, будинку культури та колишньому дошкільному навчальному закладі. У Тисменичанах частково поруйнувало дах на п’яти житлових будівлях, а у Стримбі – люди власними силами домівки підремонтували, необхідно лагодити один із будинків, де зірвало більше половини даху. Населені пункти Делятинсько-Ланчинського куща майже не постраждали.

IMG_0438

На розширеній нараді за пропозицією заступника голови районної ради Ігоря Писклинця дійшли до думки, що допомогу із резервного фонду районного бюджету планують надати тим домогосподарствам, в яких пошкоджено більше 50% даху. Для цього до 23 червня ц. р. відповідні ради повинні подати у районну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій рішення своїх сесій чи виконкомів про затверджений ними список громадян, які потребують коштів на відшкодування, на основі відповідних актів обстеження, проведених відповідною комісією з числа депутатів і фахівців-господарників. Збитки від пошкодженої сільськогосподарської продукції фермерам та на приватних присадибних ділянках, а також від пошкоджених фасадів, покритих  сайдингом і пластиковою «вагонкою», не відшкодовуватимуть. Хто застрахував у законному порядку своє майно та сільськогосподарську продукцію, має право на відшкодування згідно з наявними  договорами.

P6200998

Найбільшу проблему зараз район відчуває із енергопостачанням. Завдяки праці фахівців ситуація практично щогодинно покращується. Керівник районних енергетиків Дмитро Буняк проінформував, що станом на 22 червня у районі ліквідовують наслідки стихії 11 спеціалізованих бригад енергетиків, до яких мають долучитися такі ж бригади із сусідніх районів нашої області. Прикро і незручно жителям ряду сіл, що й до обідньої пори 23 червня їхні оселі залишалися без енергопостачання. Очільник Надвірнянського райавтодору Любомир Григораш зазначив, що шляховики очистили проїжджі частини доріг, а остаточне прибирання зламаних дерев та гілля відбуватиметься поступово. Сільські і селищні голови, як засвідчила, на жаль, стихія, повинні планувати і проводити самостійно реконструкцію старих за віком дерев уздовж доріг, які складають загрозу транспорту та пішоходам.

IMG_0456

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович привернув увагу керівництва району та органів місцевого самоврядування до обов`язкової потреби залучити для допомоги Надвірній і району матеріальні і фінансові ресурси обласного рівня. Він звернувся до керівництва Надвірнянського відділу поліції посилити у ці дні чергування, передусім, у нічну пору, бо не виключені випадки крадіжки кабелів вуличного освітлення, іншого майна тощо. До речі, відновити вуличне освітлення у райцентрі зможуть не раніше, ніж протягом місяця. Для відновлювальних робіт на дахах у Надвірній потрібні фахівці, передусім, жителі сіл нашого району, які можуть з цього приводу звертатися у міську раду.

Депутат обласної ради Михайло Ерстенюк запропонував терміново привернути до цієї проблеми увагу та націлити на конкретну роботу народних депутатів України від Івано-Франківщини. Учасники наради виявили солідарність із важливою думкою-пропозицією – роз`яснити жителям району, зокрема, потерпілих від стихії населених пунктів, потребу розуміння нинішньої ситуації і в міру своїх сил і компетенції докладати зусиль для ліквідації наслідків стихії.

IMG_0456

Іван ГРИДЖУК, Василь ІВАСЮК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!