Газета по-надвірнянськи
 

Українська Суверенна Соборна Держава: витоки творення і боротьби

24 червня 2016, 12:00 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 640 переглядів

З нагоди 75-ї річниці проголошення Акту відновлення української державності пропонуємо згадати той визначний період в історії творення Української держави.

30 червня 1941 р. у Львові проголосили Акт відновлення Української Самостійної Держави. Голов­на його мета – відновлення Української суверенної держави. Цьому передували двомісячні переговори українських політичних угрупувань у травні-червні у Кракові. У них взяли участь 116 українських політичних громадських і воєнних діячів, створили також Український Національний Комітет. А через тиждень у Львові відбулися Національні Збори, на яких Ярослав Стецько проголосив Акт відновлення української державності. Цей акт проголосили на львівській радіостанції та опублікували у пресі. Учасниками цієї події серед численних присутніх стали понад 100 чільних представників зі всієї України, а також представник митрополита УГКЦ Андрея Шептицького о. д-р Йосиф Сліпий.

Проголошення Акта відновлення української держави стало несподіваним для всього світу. Він засвідчив, що український народ є законним господарем на своїй землі і боронитиме її власними силами перед кожним, хто намагатиметься потоптати волю України.

У тексті Акта, зокрема, мовилось, що «волею Українського Народу Організація Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери проголошує відновлення Української Держави, за яку поклали свої голови цілі покоління найкращих синів України». В Акті містилося прохання до жителів «не складати зброї так довго, доки на всіх українських землях не буде створена Суверенна Українська Влада».

Фото-до-дня-акту

Наступного дня з’явився другий важливий документ – Пастирський лист Митрополита Андрея Шептицького, яким Українська Греко-Католицька Церква визнала Акт за початок відновлення Української Держави. 10 липня з’явився подібний документ Української Православної Церкви, підписаний єпископом Луцьким. Тимчасовий український уряд очолив Ярослав Стецько. Українську Національну Раду як предпарламент очолив митрополит Андрей Шептицький, а Кость Левицький став його президентом. Правда, це не завадило німецьким властям уже 12 липня арештувати і вивезти до концтабору Ярослава Стецька, Степана Бандеру та інших керівників ОУН та тимчасового українського уряду.

Звістку про відновлення Української держави понесли на східну Україну понад 6 тисяч українців, розділених на три похідні групи, які повсюди творили українську адміністрацію. Найбільша з них пішла на Дніпропетровщину (5000 осіб), Кіровоградщину (1100), а також у Донбасі і Крим.

Зараз український народ веде священну боротьбу за визволення своєї землі від російського агресора і терористичних угруповань бойовиків на сході України та відновлення територіальної цілісності нашої держави. Віримо, що спільними зусиллями здобудемо перемогу не тільки над зовнішніми, а й над внутрішніми ворогами країни заради процвітання Української Держави у майбутньому!

Інф. Надвірнянської районнoї ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!