Газета по-надвірнянськи
 

Духом Каменяра причастилися

15 липня 2016, 12:25 | Рубрика: Культура Версія для друку Версія для друку 439 переглядів

Учні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 продовжують свої зустрічі з Іваном Франком. Після циклу флешмобів під назвою «Подарунки Франкові» школярі, успішно закінчивши навчальний рік, вирушили на екскурсію у село Нагуєвичі на малу Батьківщину Івана Яковича Франка, щоб глибше зрозуміти і відчути дух великого Каменяра. Про неї розповіла її організатор, педагог і просвітянка Лідія Суранович.

На екскурсію вирушили 55 учнів і педагогів-філологів, у вишиванках – улюбленому одязі І. Франка. Гостинно відчинив нам свої двері музей «Батьківська садиба Івана Франка», заснований 1981 року.  В основу відтворення садиби покладено етнографічний нарис – спогад самого письменника «Моя вітцівська хата». У такій хаті під солом’яною стріхою починався світанок життя малого Івася. Особ­ливо цікаво посидіти за широким дерев’яним столом під образами, за яким обідала велика Франкова родина, погойдати колиску, в якій Марія Франко колисала свого первістка. На подвір’ї перед хатою – криниця, зліва – шопа, справа – знаменита батьківська кузня, вогонь якої Іван Якович проніс у своєму серці все життя. А далі – чудовий яблуневий садок та пасіка. На порозі батьківської хати учениця 5-А класу Софія Грицюк акапельно виконала пісню на слова І. Франка «Човен» як подарунок від надвірнянських школярів.

По іншу сторону дороги – сучасний Державний історико-культурний музей Івана Франка, в якому зберігаються різноманітні експонати, картини, книжки, фотографії, цінні документи про життєвий і творчий шлях письменника. Перед музеєм встановлено кам’яний хрест, витесаний батьком Франка на честь скасування панщини в українських землях Австрійської імперії в 1848 році. По праву сторону від музею – чудовий пам’ятник Каменяреві та барельєфи із зображенням класиків світової літератури.

Дітям найбільше сподобалася стежка Івана Франка. Це – найромантичніше місце у Нагуєвичах. Вона бере свій початок від джерела-криниці і дуба-велетня. Саме сюди, до дуба, у важкі хвилини життя приходив на розмову-пораду Франко, тут написав своє оповідання «Олівець». Під дубом відпочили та обмінялися враженнями від побаченого й діти. А далі стежка довжиною 1700 метрів повела нас углиб лісу. Обабіч стежки вітали школярів дерев’яні скульптури  героїв творів письменника. Біля них учні читали Франкові поезії. Стежка Франкового дитинства виводить відвідувачів  на простору Галявину Казок письменника і до каплиці Різдва Богородиці та чудодійного джерела «Ярина», воду з якого приходили пити селяни з околиць.

23-24 липня відбудеться сучасний молодіжний музично-мистецький фестиваль «Франко фест», на який місцеві жителі гостинно запросили надвірнянців.

Поверталися школярі додому з ідеєю Франка, висловленою в поезії до «Великих роковин»: «Кожен думай, що на тобі міліонів стан стоїть, що за долю міліонів мусиш дати ти одвіт».

Свою подорож завершили на Ясній Поляні Гошівського монастиря, де помолилися за здоров’я хворого юного надвірнянця Максимчика Марцінковського, свого однокласника, за мир і щасливу долю України.

Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,

голова Надвірнянського об’єднання «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!