Газета по-надвірнянськи
 

Духовне, національно-патріотичне виховання молоді – як пріоритет у роботі влади

8 липня 2016, 13:25 | Рубрика: Влада, Освіта, Самоврядування Версія для друку Версія для друку 808 переглядів

Серед  питань, які вносить  райдержадміністрація до порядку денного на розгляд сесій  районної ради при прийнятті щорічних Програм соціально-економічного та культурного розвитку району і при обговоренні роботи установ освіти та культури, основне місце займають питання матеріально-фінансового забезпечення цих галузей, що ставить цим самим на другорядне місце  навчально-виховний процес у загальноосвітніх школах та дозвілля молоді у закладах культури. На мою думку,  одночасно із матеріальним забезпеченням закладів освіти, культури, належну увагу необхідно приділяти питанню духовного та національно-патріотичного виховання молоді, що є основою виховання справжнього громадянина-патріота своєї держави. Саме цей напрям роботи сьогодні має бути серед  пріоритетів  у роботі влади усіх рівнів.

Тільки дбаючи про повноцінний відпочинок та оздоровлення шкільної молоді, формуючи  почуття  людської та національної гідності, виховуючи повагу до державних символів, духовних, християнських цінностей,  історії та культури свого народу виховаємо громадянина, котрий розбудовуватиме Українську національну некорумповану правову державу з конкурентною, а не олігархічною економікою та не мріятиме про виїзд  за кордон після завершення навчання. На державному рівні з часу проголошення Незалежності України питанню національно-патріотичного виховання молоді не надавали, і знову, на жаль, не надають належної уваги.

Але чи потрібно це тим, котрі формують сьогодні державну політику щодо української молоді на рівні Верховної Ради та Уряду України? Нерідко про це говорять, видають Укази Президента, Постанови Уряду України, але що далі?.. Як приклад, Указ Президента України  від 12 червня 2015 р. № 334/2015 «Про  заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді». Чи дійсно створюють реальні механізми для реалізації цього Указу Президента на практиці на рівні областей та районів? На жаль, навпаки, фінансування позашкільних закладів освіти покладено на місцеві бюджети, що загрожує саме існуванню цих установ. Може не потрібно працювати з учнівською молоддю  у післяурочний час? Невже не потрібна нам молодь, котра є носієм національно-патріотичних цінностей? Адже саме освічена, національно-патріотична молодь першою повстала проти злочинного режиму Януковича та не мириться з корупцією сьогодні. Невже незрозуміло, що не виховуючи та не формуючи  цінностей національної ідентичності, не маємо шансу змінити  країну. Такий стан речей підтверджує актуальність та необхідність організації системної роботи у напрямку реальних дій для національно-патріотичного виховання молоді у нашому районі.

Андрейчук

Важливе значення та роль у роботі з учнівською молоддю у районі може відіграти поширення та залучення дітей шкільного віку до участі у Національній скаутській організації України Пласт. Пластова педагогічна методика виховання  є однією з найкращих. Саме Пласт є молодіжною організацією, яка сприяє розвиткові та утвердженню особистості дитини, її духовних, християнських та національно-патріотичних цінностей, сприяє оздоровленню та дозвіллю шкільної молоді. Пластове гасло «Бог і Україна» стало життєвим  дороговказом  для тисяч українців та українок, справжньої національної еліти – осередку духовного та національного самоутвердження на початку 20-30-тих років  минулого століття. В умовах  бездержавності за  підтримки  Митрополита  Андрея  Шептицького  під час польської окупації  Західної України у молодіжних організаціях «Пласт», «Луг», «Сокіл» виховались та сформувались кращі діячі національно-визвольного  руху: Січові Стрільці, вояки ОУН-УПА, визначні церковні діячі, кращі представники української культури та інтелігенції. Завдячуючи поширенню пластового руху, відбувався процес національно-патріотичного виховання української молоді, яка виборола право для українського народу на державність та Незалежність України. А сучасна українська молодь із почуттям національної гідності не змирилась із перспективою «русского  міра» та вийшла на спротив 30 листопада 2013 року.

Сьогодні молодіжна організація Пласт, яка стала Національною Всеукраїнською організацією, може відіграти велику роль у вихованні та організації дозвілля учнівської молоді. Розуміючи це, наприкінці 1980-их та початку 1990-их років КГБ зробило все, щоб із  відродженням національного духу та відновленням Української державності поширення «Пласту» не стало масовим, а пластова методика виховання не увійшла у навчальні та позашкільні заклади. Як результат, із відновленням української державності питання поширення ідей «Пласту» не стало державною освітньою політикою та частиною навчально-виховного процесу у навчальних закладах. Сьогодні, після Революції Гідності є очевидним, що як і після проголошення Незалежності України російські спецслужби  продовжують роботу  КГБ щодо недопущення  виховання учнівської молоді у національно-патріотичному дусі. А чи   випадково з’явились нещодавно ініціативні групи, які ініціюють та   звертаються  до управлінь освіти в Івано-Франківській і Тернопільській областях щодо виключення із предмету «Християнська етика» слова «Християнська». Хіба це не ланка одного ланцюга, спрямованого на знищення духовного здоров’я нашої молоді з метою  викинути на узбіччя  на цей раз назавжди питання духов­ного та національно патріотичного виховання української молоді у навчальних та позашкільних закладах освіти?.. Результати такої діяльності бачимо на Донбасі, Луганську та в Криму. Невже ми знову упустимо та змарнуємо цей шанс?

Саме з цією метою я виступив  з ініціативою та пропоную на базі позашкільного закладу освіти Надвірнянського районного центру дитячої творчості створити комунальний заклад  «Центр Національно-патріотичного виховання молоді». Для реалізації цієї ініціативи я підготував проект рішення районної ради «Про реорганізацію, зміну найменування юридичної особи та затвердження нової редакції Статуту комунального закладу «Надвірнянський районний центр дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді». Його обговорили на засіданні постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров`я та національно-патріотичного виховання. Врахували пропозиції відділу освіти РДА та директора райцентру дитячої творчості. Комісія запропонувала нову редакцію статуту на розгляд наступної сьомої сесії районної ради. Реалізація такого рішення створює організаційно-правову базу  та сприятиме  системній роботі щодо національно-патріотичного виховання молоді у районі через координацію та співпрацю із загальноосвітніми школами, позашкільними установами освіти, закладами культури та залученню до цієї роботи представників релігійних організацій, ветеранів національно-визвольних змагань та учасників російсько-української війни на сході України. Пропоную у структурі позашкільного закладу створити відділ національно-патріотичного виховання та дитячих організацій. Головним його завданням стане організація роботи  із загально-освітніми закладами району щодо залучення шкільної молоді до «Пласту», поширення пластової методики виховання, виховання учнівської молоді у національно-патріотичному дусі через організацію змістовного дозвілля, оздоровлення дітей у пластових таборах, проведення туристичних походів, екскурсій, експедицій на честь відзначення державних, національних релігійних свят і вшанування пам’ятних дат  національно-визвольної боротьби українського народу. Нова редакція  статуту передбачає фінансову підтримку талановитих  обдарованих дітей та учнівської молоді через районні цільові програми, затверджені Надвірнянською районною радою, що враховують інтереси дітей, молодіжних та дитячих організацій. У літній час Центр національно-патріотичного виховання молоді відкриватиме профільні оздоровчі табори для учнів, створюючи необхідні умови для розваг, відпочинку, спілкування дітей та їх батьків. З цією метою буде відкрито стаціонарний дитячий табір як  структурний підрозділ цього Центру.

У складі установи передбачена робота мережі уже діючих гуртків, груп та організують роботу нових груп та осередків, зокрема, Національної скаутської організації України «Пласт»,   товариства Божої Любові, Марійської дружини, «Бойовий гопак», Клубу правових знань, Школи лідерів, Клубу дозвілля старшокласників, Клубу для дітей-інвалідів та інших.

Для реалізації цих добрих намірів варто об’єднати зусилля районної влади, депутатів районної, міської та місцевих рад, педагогів, вихователів і небайдужих краян. Тому  розраховую на підтримку та співпрацю.

Сподіваюсь, що більшість нашого духовенства УГКЦ, УПЦ КП та УАПЦ, знаючи працю Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького і  Церковних діячів сьогодення Блаженнішого Кардинала Любомира Гузара, Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета щодо підтримки «Пласту» та виховання української молоді,  долучаться до цієї роботи, пам’ятаючи слова та заповіт Митрополита Андрея Шептицького: «Найважливіша справа для Церкви, народу і родин – це щоб діти були добре виховані. Коли людина від дитинства навчиться заховувати Божі святі  заповіді, дбати про Божу благодать, стерегтися гріха, то і в житті буде добрим, совісним, правдивим християнином та принесе родичам, Церкві, Батьківщині потіху і славу, буде з користю працювати для Бога і ближніх».

Василь АНДРЕЙЧУК,

депутат районної ради,

голова постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров’я та національно-патріотичного виховання.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!