Газета по-надвірнянськи
 

Децентралізація чи новітня «колективізація» громад?

26 серпня 2016, 13:12 | Рубрика: Політика Версія для друку Версія для друку 570 переглядів

Процес децентралізації на Прикарпатті засвідчує як добру волю громад багатьох сіл і селищ, підтверджену результатами їх консультативних опитувань, зборів та рішеннями місцевих рад, увійти до складу утворюваних ОТГ, так і порушення принципу добровільності, коли намагаються штучно, попри небажання більшості жителів, «притягнути» деякі населені пункти до потенційних ОТГ. Це збурює людей, спричинює конфліктні ситуації, навколо яких вирували пристрасті навіть на самій позачерговій 7-ій сесії обласної ради, скликаній 12 серпня передовсім для внесення змін до перспективного плану формування територій громад області.

Доповідач – експерт з питань децентралізації в Івано-Франківській області, координатор Регіонального офісу реформ Руслан Панасюк нагадав, що 24 липня 2015 р. на сесії облради схвалено проект перспективного плану формування територій громад області в кількості 63 ОТГ. Кабмін своєю постановою від 13 жовтня 2015 р. затвердив цей перспективний план у кількості 53 об’єднаних територіальних громад, а матеріали на 10 потенційних ОТГ надіслав ОДА на доопрацювання. Тепер депутатам представили проект нового перспективного плану, який охоплює 59 об’єднаних громад (з урахуваванням чотирьох чинних). Від минулого року склад 20 потенційних ОТГ зазнав змін, а от у 39 ОТГ, які пропонують утворити на територіях п’яти районів і двох міст обласного значення, він залишається незмінним. Новим планом передбачено сформувати найбільше ОТГ – сім – у Коломийському районі, найменше – по дві – у Городенківському, Рогатинському і Снятинському.

До цього документа в депутатів було чимало претензій. У ньому, вважає Роман Ткач, не враховано інтересів і побажань приміських сіл, котрі мають річний бюджет мільйон гривень і більше, себто фінансово забезпечених.

– То що важливіше – перспективний план чи рішення місцевих рад, які, власне, втілюють у собі добровільність громад?, – запитав Роман Ткач і навів такий приклад: – Загвіздянська і Підліська сільські ради ухвалили рішення об’єднатися в одну Загвіздянську ОТГ, підтримала їх у цьому прийнятим рішенням Тисменицька районна рада. Проте перспективним планом передбачено приєднати ці два та ще 9 сіл району до м. Івано-Франківська.

Депутат Ольга Галабала привернула увагу до того, що регіональна робоча група (уповноважений облдержадміністрацією орган, який розробляє перспективний план формування територій громад області і до якого входять представники профільних департаментів та управлінь ОДА, органів місцевого самоврядування, Офісу реформ, громадських асоціацій області) неоднаково ставиться, часом керується суб’єктивним підходом до громад. Скажімо, дає «зелене світло» утворенню П’ядицької об’єднаної громади, котра межуватиме з Коломиєю, але водночас відмовляє в цьому потенційним Загвіздянській, Черніївській, Вовчинецькій, що мають навіть кращі фінансові показники й відповідають іншим критеріям методики формування спроможних ОТГ.

Подивований після ознайомлення з проектом нового перспективного плану і депутат Михайло Іваночко:

– Як міг статися такий парадокс, що розташовану за 5 кілометрів від селища Ланчина Саджавку включили до складу потенційної ОТГ з адмінцентром у Коломиї, від якої вона за 20 км? – І сам же вказав на причину: – У цьому селі не провели нормальних зборів для з’ясування думки громади.

Руслан Панасюк вніс ясність:

– У нас ще з минулого року є офіційні документи Саджавської сільської ради про згоду на об’єднання в Коломийську ОТГ. Ми розглядаємо отримані звернення громад про відповідні наміри тільки з печатками сільських рад.

Голова постійної комісії обласної ради з питань регіональної політики, децентралізації та розвитку місцевого самоврядування Василь Мельничук припускає, що на основі перспективних планів із регіонів, напевно, приймуть закон про адміністративно-територіальний устрій України, тож закликав усіх депутатів зважено й відповідально поставитися до цього документа, голосувати за внесення змін лише щодо тих його позицій, де є однозначна згода всіх територіальних громад та органів місцевого самоврядування. Саме тому на засіданні профільної комісії сформулювали правове застереження: вважати перспективний план зі змінами щодо будь-якої місцевої ради недійсним, якщо нема згоди цієї місцевої ради на добровільне об’єднання територіальних громад у визначену планом ОТГ.

І за це застереження у проекті ріішення проголосували депутати, а також доручили ОДА на наступну сесію облради подати нові пропозиції про внесення змін до перспективного плану формування територій громад області щодо тих громад, які повністю пройшли процедуру добровільного об’єднання. Цей план розглядатимуть на засіданні Кабміну у жовтні. Тому є ще певний резерв часу для підготовки переліку таких громад, аби вони встигли провести вибори і новоутворені ОТГ отримали фінансування із Держбюджету-2017. Також депутати підтримали пропозицію першого заступника голови обласної ради Василя Гладія, щоб ОДА подала на наступну сесію проект рішення щодо с. Устерік і збереження Устеріківської сільської ради, яке б засвідчило, що вона існує поза межами Білоберізької ОТГ.

Схваливши в цілому новий перспективний план формування територій громад області зі змінами, депутати в той же час окремо голосували за внесення чи невнесення кожної із цих змін, запропонованих ОДА та їхніми колегами до схем формування ОТГ. Зокрема, підтримали утворення і Голинської об’єднаної громади. Надвірнянщина у цьому перспективному плані п`ятьма ОТГ: Надвірна, Делятин, Ланчин, Тисменичани, Зелена. Хоча тривають громадські і депутатські обговорення щодо створення Пнівської ОТГ у складі Пнів`я, Биткова і Пасічної. Проблемним залишається входження Білих Ослав у Делятинську ОТГ.

На сесії депутати розглянули болюче для працівників бюджетних установ області питання – про стан виплати заробітної плати. Доповідач – т. в. о. директора департаменту фінансів ОДА Леся Балагура повідомила, що цьогоріч передбачено надати місцевим бюджетам області з Державного медичну субвенцію в обсязі 1 567,9 млн. грн. та освітню субвенцію в обсязі 1 795,6 млн. За рахунок надходжень цих субвенцій та власного фінансового ресурсу на 8 серпня виплачено медикам заробіток за першу половину липня, однак існують ризики щодо своєчасної виплати його за другу половину місяця у Коломийському, Косівському, Снятинському, Тлумацькому й Верховинському районах. Працівникам закладів освіти виплачено відпускні та зарплату за липень, на сьогодні проводять її виплату за серпень. Проте в більшості районів і міст області обсяг незабезпеченості бюджетними призначеннями до кінця року на оплату праці медиків та освітян перевищує два з половиною місячні фонди зарплати.

Аби не допустити виникнення простроченої заборгованості з виплати їм заробітку, додатково за рахунок власних ресурсів місцевих бюджетів різних рівнів спрямовано на фінансування галузі охорони здоров’я 97,7 млн. грн., а галузі освіти — 97,6 млн. грн., з них на оплату праці відповідно – 33,7 млн. і 42,4 млн. Зокрема, доповідач навела таке порівняння. У Богородчанському районі за незабезпеченості бюджетними призначеннями до кінця року 11,7 млн. грн. із власного ресурсу спрямували на зарплату медикам понад 4 млн. Тоді як у Коломийському районі за незабезпеченості майже 20 млн. грн. виділили на зарплату лише мільйон грн., у т. ч. 500 тис. грн., які передало їм місто Коломия. Перевиконання ж там плану доходів становить більше як 2,8 млн. грн. по районному бюджету і близько 15 млн. – по міському.

– Для врегулювання обговорюваної проблеми, – сказала Леся Балагура, – ОДА упродовж лютого-серпня неодноразово зверталась до Міністерства фінансів, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти та науки. Обласна рада 26 травня цього року прийняла звернення до Голови Верховної Ради України, прем’єр-міністра, народних депутатів України від нашої області щодо незабезпеченості місцевих бюджетів коштами на виплату зарплати працівникам бюджетних установ. Ці звернення й досі перебувають на опрацюванні в центральних органах виконавчої влади. 9 серпня ОДА спільно з обласною радою провели робочі зустрічі з керівництвом райдержадміністрацій та ЦРЛ, на яких вели мову про можливі шляхи вирішення питань, пов’язаних з фінансуванням прикарпатських закладів охорони здоров’я. Очікуємо у вересні внесення змін до Держбюджету, якими, хочеться сподіватися, для області буде передбачено додаткові кошти на виплату зарплати.

На сесії шляхи виходу із ситуації, що склалася, спільно шукали співдоповідачі з гостро актуального для області питання – директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко і заступник директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА Іван Будзак, а також депутати – голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики Манолій Піцуряк, Микола Ілюк, Олександр Левицький, Олег Атаманюк, Галина Карп, Василь Попович, Андрій Іваськів, голова страйкового комітету Коломийської ЦРЛ Наталія Войцехівська та інші. Підсумував це обговорення голова обласної ради Олександр Сич:

– Прогнозована зарплатна заборгованість перед працівниками медустанов краю до кінця року – 360 млн. грн. Таких коштів в обласному бюджеті немає. Якщо держава не дасть грошей, то надія лише на те, що районні ради, які є власниками медустанов, та РДА як органи виконавчої влади можуть і зобов’язані максимально сконцентрувати всі кошти, щоб частину їх спрямувати на оплату праці медиків. І ми старатимемось допомогти кожному з районів, але передусім тим, хто шукатиме в себе таку можливість за рахунок власних фінансових ресурсів. Зважте на те, що обласна рада зобов’язана утримувати заклади третинного рівня, бо вони обласного підпорядкування. А ще ж з обласного бюджету виділяють кошти на соціально-економічний розвиток районів – ремонт лікарень, ФАПів, шкіл, доріг. Тож принаймні відповідні суми коштів у районах повинні концентрувати і спрямовувати на зарплату тим же медикам. Лише тоді зможемо частково вирішити проблему виплати заробітку бюджетникам.

В обговореному питанні обласна рада прийняла рішення, в якому звертає увагу Кабінету Міністрів на те, що стан виплати зарплати працівникам бюджетних установ області у частині медичної та освітньої субвенцій є незадовільним. Стурбованість ситуацією, що склалася із забезпеченістю видатками на зарплату працівникам бюджетних установ, депутати висловили у зверненні до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та Голови Верховної Ради України Андрія Парубія. Вони доручили ОДА: до 1 вересня ц. р. підготувати пропозиції до уряду щодо економічного та фінансового обґрунтування внесення змін до встановлених нормативів, відповідно до яких здійснюється фінансування медичної та освітньої субвенцій, враховуючи особливості Івано-Франківської області; розробити пропозиції щодо стратегії розвитку галузей охорони здоров’я та освіти області з метою надання населенню медичних послуг належної якості та ефективного використання бюджетних коштів. В ухваленому рішенні наголошено на необхідності мобілізувати кошти в обласному і районних бюджетах, аби не допустити виникнення простроченої кредиторської заборгованості з виплати зарплати бюджетникам.

Розпочалася позачергова 7-а сесія обласної ради 7-го демократичного скликання із вшанування хвилиною мовчання пам’яті ще одного бійця із Прикарпаття, котрий загинув 23 липня на фронті російсько-української війни, – 22-річного Анатолія Василика із с. Вишнівки у Снятинщині. Посмертно знаком народної пошани орденом «За мужність» ІІІ ступеня згідно з Указом Президента України № 305/2016 від 20 липня ц. р. нагороджено кулеметника окремої зведеної штурмової роти «ОУН» 93-ї окремої механізованої бригади Анатолія Олександровича Гаркавенка (позивний «Морячок») із селища Делятина. Відзнаку отримала його мати. Ще 16-ти прикарпатцям вручено посвідчення бійців-добровольців АТО. Такими їх визнала обласна комісія зі встановлення осіб бійців-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України. Із Надвірнянщини таке посвідчення отримав житель Пнів’я, депутат обласної ради Василь Сенатович.

Групі прикарпатців вручені державні нагороди за Указом Президента України № 276/2016 від 25 червня ц. р. з нагоди Дня Конституції України. Голова обласної ради Олександр Сич та заступник голови ОДА Ярослав Паранюк вручили нагрудний знак та посвідчення до почесного звання «Заслужений журналіст України» редактору Надвірнянської районної газети  «Народна Воля» Іванові Гриджуку.

На сесії депутати внесли зміни до обласного бюджету на 2016 рік, низки регіональних цільових програм, деяких рішень обласної ради. Достроково припинено повноваження депутата обласної ради Віктора Шевченка, обраного на проміжних виборах 17 липня у 85-му виборчому округу народним депутатом України. Звільнено з посади директора КП обласної ради з питань пошуку та перепоховання жертв воєн, депортацій і репресій тоталітарних режимів «Пам’ять» Віталія Перевізника відповідно до його заяви у зв’язку з переходом на роботу в освітній заклад.

Іван ГАВРИЛОВИЧ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!