Газета по-надвірнянськи
 

Стрілецька пісня – і сьогодні в строю

23 вересня 2016, 13:53 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 741 переглядів

Овіяний романтикою і жертовною самозреченістю геройський чин січового стрілецтва знайшов своє продовження у новітній історії боротьби української нації, яка нині на очах усього світу самотужки стримує кремлівського агресора. І як завжди, в особливо скрутні часи, незнищенний дух українця підтримує пісня. Вона як символ незламності звучала в Донецькому летовищі і не стихала навіть тоді, коли не залишалося жодного набою… 

Дев`ятий обласний фестиваль стрілецької і повстанської пісні ім. Софії Галєчко, присвячений 25-й річниці Незалежності України, зібрав минулої вересневої неділі у парку ім. Івана Франка м. Надвірної кілька десятків справжніх її поціновувачів, і виконавців, і глядачів, щоб ще раз переконати: попри те, що непросто живеться, все ж легко співається, бо пісня надихає і зміцнює віру у перспективу. І хоч його організаторами виступили – Івано-Франківські обласна державна адміністрація та обласна рада, управління культури, національностей та релігії ОДА, Надвірнянські районні держадміністрація і районна рада, Надвірнянська міська рада, основна ваговита ноша випала на долю місцевої влади та відділу культури РДА.

DSC02756

Життєствердний дух витав над міським парком, що повнився багатоголоссям мистецьких колективів Прикарпаття. Серед них, зокрема, професійні і самодіяльні аматори з Яремче і Болехова, Рожнятівського, Калуського, Богородчанського і Долинського районів, а також: хорова капела ім. Р. Долчука з Ямниці; заслужений працівник культури України Володимир Канюк; народні аматорські вокальні ансамблі «Смерічка» (жіночий) та «Черемош» (чоловічий) Івано-Франківського центрального народного дому; народний аматорський хор с. Рибне Тисменицького району; чоловічий вокальний ансамбль с. Мединя Галицького району.

IMG_1510

Незмінним учасником усіх культурно-мистецьких заходів, у т. ч. і цьогорічного фестивалю, є гурт «Заграва» Братства вояків УПА Надвірнянської станиці Карпатського краю під орудою Михайла Юркевича, який, вітаючи присутніх із такою мистецькою подією, адресував вдячні слова цілій низці державних службовців, котрі у рамках своєї професійної діяльності підтримують і сприяють сталому функціонуванню цієї ветеранської громадської організації на теренах району. «Заграва» подарувала краянам в`язанку повстанських пісень, які досить бадьоро звучали на устах людей уже поважного віку. Їм та воїнам АТО учнівська молодь подарувала квіти. Творчу плеяду Надвірнянщини також представляли: вокальний ансамбль Пасічнянського сільського клубу (кер. Параска Гаврильчук); народний колектив «Скарбниця» Гвіздського БК під орудою Уляни та Любомира Боднаруків; народний фольклорно-етнографічний колектив «Відлуння Карпат» Пнівського БК (кер. Ірина Гордійчук); жіночий вокальний ансамбль Зеленського БК (кер. Ірина Глущук та Наталія Осташук); вокальний ансамбль із Лоївського СК (кер. Марія Хопта); чоловічий вокальний ансамбль Волосівського БК (кер. Дмитро Кушнерчук); народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Шовкова косиця» (кер. Олена Яченко); народний аматорський вокальний ансамбль «Бистрянка» (кер. заслужена артистка України Ольга Молодій); хор «Феліціо» та тріо «Ягілочка»  під орудою Наталії Байдак; вокальний квартет «Легіт» (кер. Віктор Чудновський). Стрілецькі і повстанські пісні у репертуарі цих майстрів художньої самодіяльності посідають чільне місце і служать основою виступів у мистецьких імпрезах. На ІХ обласному фестивалі вони знову прозвучали з новою силою й осмисленням патріотичного змісту. Концертне дійство гармонійно доповнювали виставки народної творчості і світлин Романа Глодана, зорганізовані відділом культури РДА. Долучилися й фахівці райвідділу Держслужби з надзвичайних ситуацій, облаштувавши неподалік польову кухню для учасників фестивалю.

IMG_1537

Перед відкриттям свята патріотичної пісні у селі Пасічна в урочищі Розтока на могилі хорунжої УСС Софії Галєчко священнослужителі відправили панахиду. За упокій душі відважної дівчини спільно молилися горяни, представники органів місцевого самоврядування і районної влади. Власне урочистості розпочалися на майдані Шевченка у Надвірній. Поклавши квіти до пам`ятника Кобзареві й Стели Героїв Небесної Сотні, учасники фестивалю святковою ходою під звуки духового оркестру (кер. Богдан Абрат) вирушили до міського парку ім. І. Франка, до погруддя якого також лягли осінні квіти пошанівку. Молитву за Україну очолили декани Надвірнянські УГКЦ о. Андрій Бакота і митрофорний протоієрей УПЦ Київського патріархату о. Олег Траско. Потужно звучав гімн-славень України у виконанні уже згаданого духового оркестру, а також зведених хорових колективів: народного аматорського (районного БК), народної аматорської хорової капели ім. Романа Долчука під орудою Яреми та Ірини Павликів (с. Ямниця Тисменицького району) та народного аматорського муніципального оркестру народної музики «Аркан», яким керує заслужений артист України Сергій Орел. Виступи цих колективів лягли у канву святкового сценарію провідного методиста РБК Дарії Гринішак, яка свій творчий задум довірила втілити і талановитим аматорам художнього читання віршованого слова. Це, зокрема, ведучі Галина Чуревич і Володимир Свягла; Віра Пасішнюк і Євген Баран (у ролі Марти і Мирона Свідруків); Назарій Олексин (у ролі Леся Гринішака); Богдан Грицюк (у ролі січового стрільця, який читав клятву). Галині Чуревич уже не один рік поспіль доручають роль Софії Галєчко.

IMG_1492

З урочистими вітальними словами до краян звернулися: заступник голови облдержадміністрації Ярослав Паранюк, голова райдержадміністрації Олександр Кеніз, голова районної ради Іван Гурмак, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович.

Ярослав Паранюк зазначив, що у Надвірнянщині завжди активно вирує культурно-мистецьке життя, а обласний фестиваль стрілецької пісні повинен стати Всеукраїнським. Олександр Кеніз наголосив на глибоких коренях пісенної творчості українців, що сягають козацької доби, часів УСС і до сьогодення. – Нині, коли на сході триває війна, – сказав Олександр Кеніз, – у душах наших воїнів-захисників також звучить пісня, яка кличе до перемоги…

Іван Гурмак переконаний, що нація є безсмертною і нескореною, допоки Герої України різних часів будуть оспівані і житимуть у піснях та віршах. Тому такі фестивалі конче потрібні, впевнений голова районної ради.

IMG_1522

Зіновій Андрійович у своїй промові звернувся до легендарної постаті української дівчини – офіцера Софії Галєчко. Згадав історію зародження фестивалю у Пасічній, який із 2012-го, перебравши естафету, проводиться у Надвірній, набравши нових обрисів і ширших маштабів, залучаючи щоразу більше учасників. Керівник міста мовив, що жителі Пасічної та Надвірної свято бережуть пам`ять про Софію Галєчко, і на прикладі її вірного служіння Вкраїні треба  виховувати нинішнє молоде покоління, яке вже завтра стане в авангарді розбудови незалежної держави.

Фестивальні урочистості доповнилися ще одним святковим моментом – нагородженням учителя Пасічнянської ЗОШ І-ІІІ ст., депутата міської ради Євгена Луціва премією районної ради ім. Юрія Шкрумеляка у номінації «Патріотичне і духовне виховання» за впорядкування та видання книг «Люди з легенди: життя і боротьба Марти і Мирона Свідруків» та «Лицарі Червоної Калини». Голова з постійної комісії з присудження премії ім. Ю. Шкрумеляка, заступник голови районної ради Ігор Писклинець нагадав, що районна рада заснувала цю премію для кращих митців району, а сам Юрій Шкрумеляк із Ланчина – поет, прозаїк, журналіст, в`язень комуно-більшовицьких концтаборів, а найголовніше – Співець січового стрілецтва. За вагомий творчий доробок Євгену Луціву дякував голова районної ради Іван Гурмак, закликаючи краян щоденною працею на своєму робочому місці наповнювати скарбницю талантів Надвірнянщини і духовно збагачувати рідний край. У свою чергу Євген Луців за взаєморозуміння і фінансову підтримку висловив подяку Іванові Гурмаку, Зіновію Андрійовичу та всім небайдужим землякам, котрі долучилися до видання книг.

Усіх учасників обласного фестивалю нагороджено дипломами і подарунками. Наступний, ювілейний 10-й, фестиваль стрілецької та повстанської пісні відбудеться через два роки.

Леся ДУТЧАК (текст), Іван ГРИДЖУК (світлини) «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!