Газета по-надвірнянськи
 

Сила громади – у здатності економічно себе забезпечити

23 вересня 2016, 13:36 | Рубрика: Громадськість, Реформи Версія для друку Версія для друку 595 переглядів

Сьогоденна характерність життєдіяльності територіальних громад вирізняється процесом децентралізації, яка є однією з ключових реформ в Україні. Вона повинна і покликана змінити докорінно застарілу недієву систему організації державної влади. Відповідно до нових конституційних змін місцеві громади можуть отримати більше самостійності.

Територіальні громади мають бути самі зацікавлені у добровільному об`єднанні. Як підтверджує практика, новоутворені об`єднані територіальні громади в Україні уже відчули перевагу цього добровільного суспільного процесу, передусім, у фінансово-економічному плані, і тому звертати з цього шляху ніяк не намірені. Жителі громад повинні володіти достатньою інформацією про всі переваги, які вони матимуть після об`єднання, тобто про організацію об`єктів виробництва, нові робочі місця і збереження досі існуючих, залучення інвестицій у різних секторах господарки. Уже зараз визріває, а, може, й уже визріла потреба, що громади мають усвідомити, як себе самотужки економічно забезпечити. У цьому, передусім, важливим є збереження уже існуючих виробництв, зокрема, підприємницьких структур, від котрих поповнюються місцеві бюджети.

Якщо мова зайшла про підприємництво, то його обов`язково потрібно всіляко підтримувати і розвивати. Адже з місцевих податків і зборів, які складають місцеві бюджети, громаді невдовзі доведеться утримувати свою інфраструктуру – дороги, медичні, освітні заклади, культуру, пожежну службу, муніципальну поліцію, місцеву управу тощо. Довго жити, розраховуючи на передбачену державну підтримку, мабуть, не доведеться. Головне тут забезпечити послідовність і логічність.

У Надвірнянському районі затверджено план заходів із проведення децентралізації державної влади. Затверджено, зокрема, 5 територіальних громад згідно з перспективним планом їх формування. Центри цих громад передбачені у населених пунктах м. Надвірна, смт. Делятин, смт. Ланчин, с. Зелена, с. Тисменичани. Продовжується роз`яснювальна робота серед жителів району, а також моніторинг проблемних питань, які можуть виникнути у процесі децентралізації. Однак у цьому процесі надто важливою є безпосередня участь громад, причому активна, дієва і результативна.

Громади мають знати, що завдяки децентралізації їм вдасться стати господарем на своїй землі. Звичайно, при створенні об`єднаної територіальної громади (а таких в Івано-Франківській області діють уже три – Печеніжинська, Старобогородчанська і Верхнянська) є можливість отримати медичну та освітню субвенції. Приміром, у Верхні Калуського району і Старих Богородчанах звільнення працівників бюджетних установ не відбулося. Тут уже вдалося придбати автомобіль «швидкої медичної допомоги». Щодо частого запитання, як бути з отриманням необхідних довідок, то тут громада, її керівництво (депутати, члени виконавчого апарату, староста) самі визначатимуть, де краще якому спеціалісту працювати. Як приклад доброго соціального партнерства можна назвати співпрацю громади села Слободи, яка входить у Печеніжинську ОТГ Коломийського району, його сільського старости Романа Боянчука з трудовим колективом НГВУ «Надвірнанафтогаз». Йдеться, зокрема, про порозуміння і практичні кроки щодо розвитку проекту – створення у цьому гірському селі філіалу Музею нафтопромислів Галичини, що сприятиме зростанню соціального і туристичного статусу цього села. Саме у Слободі 1771 року запровадили вперше в Україні промислове видобування нафти. ГО «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» та благодійний фонд «Музей нафтопромислів Галичини» розробляють план створення відокремленої експозиції Музею на вулиці Промисловій селища Биткова – у серці одного із найдавніших нафтопромислів України та Європи. На думку авторів проекту, ця експозиція просто неба може стати унікальним профільним технічним музеєм держави. Думається, що до таких ініціатив і проектів також не залишаться байдужі відповідні територіальні громади, завдяки чому розширяться їхні соціальні і туристичні можливості.

Після процесу об`єднання територіальних громад, як відомо, починається клопітка організаційна, і безперечно, господарсько-економічно-виробнича діяльність. І приємно, що недавно Івано-Франківщина потрапила до сімки областей, в яких у 75 територіальних громадах реалізовуватимуть програму DOBRE, що спрямована на підтримку децентралізації в Україні. Співпраця триватиме з самими членами громад, з громадянським суспільством, місцевою владою, аби посприяти кращому розумінню потреб громад, вести ефективне планування роботи, якісно надавати послуги. Експерти програми, котрі допомагатимуть у супроводі, підготовці, організації роботи, у подоланні перешкод, які виникатимуть перед новими об`єднаними громадами, водночас із цілковитою серйозністю наголошують на обов`язковій здатності громади, кожного її члена невідкладно вчитись жити та працювати у нових умовах і за новими вимогами, розвиваючи власну господарську кмітливість та підприємливість.

У процесі створення нових об`єднаних територіальних громад важливого значення набуває вміння і бажання їх керівників, народних обранців, активістів знайти надійне порозуміння з нині чинними підприємницькими структурами на їхній території і працювати з ними на благо своєї громади. Працювати не лише у плані наповнення місцевого бюджету, але й у рамках можливої своєрідної взаємовигідної соціальної угоди, завдяки якій можна покращити умови життя і побуту громади. Конкретних рекомендацій і рецептів у цьому нема, але у нинішній непростий час здоровий глузд, інтере­си громади і потреби жити цивілізовано мають визначати характер таких взаємостосунків.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!