Газета по-надвірнянськи
 

Делегація Надвірнянщини вивчала досвід Печеніжинської об’єднаної громади

21 жовтня 2016, 14:58 | Рубрика: Влада, Реформи Версія для друку Версія для друку 584 переглядів

У рамках проекту «Стратегія об`єднаних змін» 12 жовтня ц. р. делегація із Надвірнянського району побувала з робочим візитом у Печеніжинській селищній раді об`єднаної територіальної громади (ОТГ). Мета поїздки – ознайомлення з результатами діяльності цієї ОТГ Коломийського району.

До складу делегації, очолюваної заступником голови районної ради Ігорем Писклинцем та керівником апарату райдержадміністрації Миколою Кравчуком, входили  посадові особи органів місцевого самоврядування, сільські та селищні голови, депутати, представники районних галузей освіти, культури, охорони здоров`я та ін.

Привітно зустрівши гостей із Надвірнянщини, очільник Печеніжинської селищної ради ОТГ Ігор Довірак познайомив учасників зустрічі і провів коротку презентацію ОТГ. В органах місцевого самоврядування він із 2009 року, спочатку на посаді секретаря, а згодом – Печеніжинського селищного голови. В ОТГ об`єдналися 9 населених пунктів, в яких проживають 17,5 тис. жителів. Їхня ОТГ – перша в Україні. На той час у державі ще не існувало чітких механізмів, тож довелося подолати немало бар`єрів. Але вони всі позаду.

Нині робота налагоджена. Середній вік працівників виконавчого апарату селищної ради 33 роки. Більшість з них присутня на зустрічі. Вони працюють у відділах бухгалтерського обліку та звітності; загальної та організаційної роботи; освіти, молоді та спорту, культури, туризму і зовнішніх зв`язків; економіки та земельних відносин; фінансів; секторі з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами; службі у справах дітей. Представив селищний голова також юриста, спеціаліста з ведення кадрової роботи, еколога та ін.

Продовжив програму зустрічі представник Офісу реформ-консультант з бюджетних питань в Івано-Франківській області Юрій Стефанчук, акцентуючи, зокрема, що Україна і наша область впевнено крокує до об`єднавчого процесу. Призначені вибори ще у семи ОТГ Івано-Франківщини. Із нового року в Україні зафункціонують 368 ОТГ. Підхід до кожної з них – індивідуальний. Успіхи Печеніжинської ОТГ – очевидні: уже виконані усі планові річні показники. Немає заборгованості із виплати зарплати, у т. ч. в освітянській та медичній сферах. Інфраструктурна субвенція у трьох ОТГ нашої області – майже 22 млн. грн., які використовують для ремонту доріг комунальної власності, реставрації старих будинків тощо.

Позитивно відгукнувся Юрій Стефанчук про голову Печеніжинської ОТГ. Ігор Довірак – практик, який вміло застосовує чинне законодавство і в певній мірі його випереджує. Практик, який працює з людьми, фінансами, повноваженнями. Тому його досвід дуже цінний як для уже створених, так і потенційних об`єднаних громад.

Присутні під час зустрічі надвірнянці мали змогу у цьому пересвідчитись. Спершу він звернувся до сільських голів, які насторожені, мовляв, закриють сільську раду: це неправда. Жодну посадову особу після об`єднання не залишили непрацевлаштованою. Заробітну плату виплачують 500 бюджетникам. Бюджет громади після надходження субвенцій – 70 млн. грн. Для порівняння: колишній бюджет Печеніжина – 685 тис. грн. Детально охарактеризував наповнюючі складові бюджету: базову дотацію (більше 8 млн. грн.), освітню і медичну субвенції (у 9-ох навчальних закладах 1760 учнів, які враховані для розрахунку субвенцій; керівництво освітньої галузі здійснюють дві особи); власні надходження, яких планували 6,1 млн. грн., уже перевиконали на півтора мільйона; 60 відсотків надходжень – від ПДФО. ОТГ мають повноваження міст обласного значення і 60 відсотків залишаються у них. На ОТГ Івано-Франківської області додатково передбачили фінансовий ресурс – 1 млрд. грн., які розділили пропорційно до кількості жителів у них і території. У нашій ОТГ кожне село отримує не менше 850 тис. грн.

Окремо Ігор Довірак охарактеризував ситуацію у закладах охорони здоров`я. Невідомо, як складеться ситуація після медичної реформи у державі, а поки що отримують субвенцію для первинної і вторинної ланки меддопомоги. На території об`єднаної громади нині функціонують три лікарські амбулаторії і шість ФАПів.

Подальший формат зустрічі – діалог, який забезпечив спілкування про теоретичні і практичні напрацювання.

Актуальність цієї ознайомчої поїздки підсумували учасники делегації.

Ігор Писклинець, заступник голови районної ради: – Ми розуміємо, що децентралізація є одним із пріоритетів реформування у нашій державі. Країни-донори, які фінансово підтримують Україну, вимагають реформ органів місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою. У Печеніжинську ОТГ ми приїхали, щоб вивчити досвід роботи, оскільки уже практично рік громада працює при новому бюджеті, у нових умовах. Виникало багато питань як фінансового, так і адміністративного плану, зокрема, щодо галузей освіти, культури, медицини. Основне враження – альтернативи реформуванню немає. Тому потрібно використовувати досвід громад, які вже об`єдналися і враховувати їхні напрацювання.

Тарас Олендій, радник голови райдержадміністрації, координатор проекту «Стратегія об’єднаних змін»: – Досвід громад, які об`єдналися, необхідно показувати керівникам районів і сільським головам, зокрема, про їх діяльність у нових умовах. Поїздка делегації засвідчила позитив цієї зустрічі. Понад 40 представників нашого району мали змогу ознайомитися із життям Печеніжинської селищної ради після об`єднання 9-ох населених пунктів. Такі поїздки сприятимуть прискоренню процесу створення ОТГ на теренах Надвірнянщини. Цей процес – невідворотний, він триває у країні і повинен мати логічне завершення. На мою думку, у 2017 році у нашому районі повинні зафункціонувати 5 ОТГ. Не все залежить від сільських голів, але отриману у Печеніжині інформацію вони повинні довести до відома своїх громад.

Андрій Меланюк, депутат Делятинської селищної ради: – Вражень багато, в основному позитивні. Розумний чоловік в особі лідера об`єднаної громади у Печеніжині зібрав розумну команду. Спільно виконали всю роботу, отримали відповідні розширені повноваження і кошти для них. Можуть бути ризики «перетягування» коштів, але коли є стратегія, співпраця – результат очевидний.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!